Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Far Cry 6 Publicystyka

Publicystyka 14 października 2021, 17:39

Bawi was wyzwalanie Yary w Far Cry 6? Poznajcie słynne akcje prawdziwych partyzantów

Dążąc do wyzwolenia Yary jako partyzant w grze Far Cry 6, mamy sporą swobodę w wyborze taktyki walki. A jak wyglądały akcje prawdziwych partyzantów i z jakimi problemami musieli się mierzyć?

Spis treści

Wojna partyzancka to forma nieregularnych działań zbrojnych przeciw okupantowi lub oficjalnym rządom uważanym za wrogie. Prowadzona jest przez niewielkie grupy walczących. Mogą to być członkowie organizacji paramilitarnych, oddziały formowane doraźnie lub uzbrojeni cywile. Stosują militarną taktykę w postaci wojny podjazdowej, zasadzek, sabotażu, wykorzystując swoją o wiele większą mobilność. […] Taktyka partyzancka skupia się na unikaniu bezpośrednich konfrontacji z wrogiem. Zamiast tego stosuje krótkie ataki z zaskoczenia, by zmęczyć wroga i zmusić do odwrotu. Partyzanci często muszą polegać na sympatii lokalnej ludności cywilnej oraz wsparciu organizacji niezwiązanych bezpośrednio (lub oficjalnie) z konfliktem.

Guerrilla warfare – wikipedia.org

Dani Rojas w grze Far Cry 6 zaliczył (bądź zaliczyła) w szeregach Libertad wszystkie kluczowe elementy z definicji wojny partyzanckiej. A nawet więcej, bo pojawił się jeszcze problem próby zjednoczenia kilku skłóconych ze sobą grup bojowników. Podróżując po ogromnym terenie wyspy Yara, nieraz trzeba uderzyć na jakiś posterunek, zrobić zasadzkę na konwój, przejąć zapasy wroga, uwolnić więźniów czy dokonać sabotażu.

Bohaterowie Far Crya 6 mają dostęp do sprzętu, o jakim większość partyzantów może pomarzyć. - Czy Far Cry 6 robi to dobrze? Słynne akcje prawdziwych partyzantów - dokument - 2021-10-14
Bohaterowie Far Crya 6 mają dostęp do sprzętu, o jakim większość partyzantów może pomarzyć.

Oczywiście to wciąż tylko gra komputerowa w formule znanej z filmu Rambo 3, gdzie główny bohater może albo pokonać wroga niemal w pojedynkę, albo skorzystać z ciężkiego uzbrojenia zwykle niedostępnego dla partyzantów, a więc czołgów, śmigłowców i samolotów. Dani Rojas występuje przeciw regularnej armii wiernej dyktatorowi Castillo, jednak nigdy nie musi się przejmować atakiem zmasowanych sił, a do swojej dyspozycji ma nie tylko ten sam sprzęt co wojsko, ale i jeszcze bardziej zabójcze wynalazki. Niby w grze ukazano trochę asymetrii w konflikcie, ale tak naprawdę to jej tam nie ma.

Prawdziwe wojska partyzanckie musiały włożyć o wiele więcej wysiłku w każde starcie z regularną armią, mimo stosowania podobnych taktyk oraz wykonywania takich samych zadań jak postacie w Far Cryu 6. Zwykle nie ma też mowy o takiej skali, jaką przedstawiają niektóre misje w grze, niemniej historia zna parę operacji partyzanckich, które miały ogromny rozmach i znaczenie. Oto najciekawsze z nich.

Akcje majora Henryka Dobrzańskiego („Hubala”)

Oddział Wydzielony Wojska Polskiego pod dowództwem majora Dobrzańskiego (pseudonim „Hubal”) był prawdopodobnie pierwszą formacją partyzancką utworzoną w czasie II wojny światowej. Składał się z żołnierzy polskiej armii, którzy odmówili ewakuacji z kraju, a ich działania wykonywane po oficjalnej kapitulacji Polski były stricte partyzanckie. Hubalczycy atakowali wroga w małych potyczkach, kryjąc się po lasach i okolicznych wioskach. W starciu pod Huciskiem w marcu 1940 roku i kolejnym pod wsią Szałasy 1 kwietnia zadali Niemcom takie straty, że do spacyfikowania raptem 300 partyzantów „Hubala” utworzono siły liczące 8000 żołnierzy SS i Wehrmachtu oraz czołgi.

„Hubal” i jego partyzanci. - Czy Far Cry 6 robi to dobrze? Słynne akcje prawdziwych partyzantów - dokument - 2021-10-14
„Hubal” i jego partyzanci.

Akcje Dobrzańskiego wywołały ogromne represje na ludności cywilnej. Łącznie zamordowano ponad 700 osób, a kilka wsi doszczętnie spalono. Początkowo „Hubal” nie zdawał sobie sprawy, że „jego wojna” ma aż takie konsekwencje – nie brał pod uwagę odwetu hitlerowców w podobnej formie. Akcje „umundurowanej partyzantki” majora nie były akceptowane przez dowódców Związku Walki Zbrojnej i jemu samemu nakazano zaprzestania działań ofensywnych. „Hubal” jednak odmówił wykonania takiego rozkazu. 30 kwietnia 1940 r. jego oddział został zaskoczony podczas leśnego biwaku, zapewne w wyniku zdrady jakiegoś miejscowego konfidenta, a sam major poległ w walce. Ciało Dobrzańskiego zostało zbezczeszczone przez Niemców i wystawione na widok publiczny, by odstraszyć ewentualnych rekrutów do partyzantki. Niedobitki jego żołnierzy walczyły jeszcze do 25 czerwca 1940 r., kiedy to oddział został rozwiązany.

Historia polskiego ruchu oporu to prawdziwa kopalnia przykładów brawurowych akcji partyzantów, do których dochodziło przez całą wojnę. O niektórych z nich już pisaliśmy, np. o operacji Most III i wykradzeniu części rakiety V2.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Wolisz się skradać czy siać śmierć i zniszczenie?

Skradanie - bez zabójstw
9,9%
Styl cichego zabójcy jest dla mnie
55%
Lubię strzelać - po coś te spluwy w grach są...
26,9%
Dawno nie graliśmy w Postala...
8,2%
Zobacz inne ankiety
Far Cry 6

Far Cry 6

Far Cry 6 przesadza? Oto 6 dyktatorów, którzy byli jeszcze bardziej szaleni niż Anton Castillo
Far Cry 6 przesadza? Oto 6 dyktatorów, którzy byli jeszcze bardziej szaleni niż Anton Castillo

Seria Far Cry znana jest z absurdalnego humoru i charyzmatycznych antagonistów. Osobowości prawdziwych dyktatorów okazują się jednak wyprzedzać fantazje nawet najbardziej kreatywnych scenarzystów gier. Oto sześć najciekawszych przykładów.

Uważasz, że Far Cry 6 zaszalał z arsenałem? 7 improwizowanych broni, które istniały naprawdę
Uważasz, że Far Cry 6 zaszalał z arsenałem? 7 improwizowanych broni, które istniały naprawdę

Macarena gun czy plecakowa wyrzutnia Supremo w Far Cryu 6 to barwne przykłady tworzenia zabójczej broni wręcz „z niczego”. W świecie wojny partyzanckiej taka kreatywność to jednak nic niezwykłego, a historia zna niejeden dziwny wynalazek.

Niewygodna wojna - kontrowersyjne konflikty w grach pokroju Call of Duty
Niewygodna wojna - kontrowersyjne konflikty w grach pokroju Call of Duty

Czy zbyt trywialne postrzeganie gier blokuje drogę dla ambitnych tytułów, poruszających kontrowersyjne treści? Czy jesteśmy skazani na pierwszoosobowe strzelaniny, które tylko udają zabawę w wojnę?