Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 21 czerwca 2019, 15:08

17 przegapionych gier pierwszej połowy 2019 roku – lista niezłych tytułów

Rynek gier wideo to nie tylko wysokobudżetowe strzelanki, ale także mnóstwo mniejszych gier, także niezależnych. Pora oddać im sprawiedliwość i pokazać najciekawsze przegapione tytuły tego roku.

Spis treści

World War Z

  1. Producent: Saber Interactive
  2. Gatunek: strzelanka kooperacyjna/zombie survival
  3. Platformy: PC, PS4, XONE

Są takie konwencje, od których w grach i filmach nie uciekniemy. Myślimy, że już się przejadły, ale nie, zawsze ktoś wystartuje z nowym podejściem albo przynajmniej spróbuje zapakować kopię dawnego hitu w „nową folię”. Tak jest z poczciwymi zombiakami, które zajechano na tyle sposobów, że ciężko wymyślić tu coś choć odrobinę odkrywczego (osobiście stawiam na nadchodzący film Zacka Snydera, ale to pieśń przyszłości).

Inspirowane książką i obrazem kinowym o tym samym tytule World War Z idealnie wpisuje się w ten nieco leniwy, ale okazjonalnie całkiem rozrywkowy nurt. To kompletnie pozbawiony innowacji kooperacyjny survival z udziałem zombie doprawiony elementami skradanki i RPG. Mechaniki bywają przyjemne, a cała radość płynie z tego, że – niczym w Left 4 Dead 2 – gramy razem ze znajomymi w maksymalnie cztery osoby.

Każdy z nas prowadzi do boju inną postać – korzystającą z odmiennych zdolności i ekwipunku. Kolejne misje w 4 rozdziałach (m.in. Nowy Jork i Moskwa) zaliczamy tak, by nasze umiejętności się uzupełniały, aby narobić jak najmniej rabanu, dopóki nie będzie to konieczne, a gdy już się stanie – odeprzeć zmasowany atak żywych trupów. Klasycznie. Bez zaskoczeń. Jeśli jednak się Wam poszczęści i nie pokonają Was zawiasy ani bugi – to możecie liczyć na kilka sympatycznie spędzonych ze znajomymi godzin. Dobre i to.

  1. Więcej o grze World War Z

Tak, wiemy, że World War Z to duży sukces, ale chcielibyśmy o nim przypomnieć także szerszej publiczności, bo choć o samej grze pisaliśmy do tej pory newsy, to nie poświęciliśmy jej osobnego tekstu czy recenzji.

Druidstone: The Secret of the Menhir Forest

  1. Producent: Ctrl Alt Ninja
  2. Gatunek: taktyczne RPG
  3. Platformy: PC

I na koniec całkiem interesująca, choć wcale nie idealna propozycja od weteranów odpowiedzialnych za Legend of Grimrock. Druidstone: The Secret of the Menhir Forest, mimo że na to w pierwszym momencie nie wygląda, zadowoli miłośników wspomnianego kultowego dungeon crawlera. Owszem, perspektywa obserwowania starć się zmieniła, a i klimat jakby lżejszy, ale to wciąż niełatwe RPG z taktyczną walką, czerpiące z dobrodziejstw serii XCOM czy Mutant Year Zero.

Rozgrywkę uprzykrzono, znaczy, utrudniono, elementami roguelike’a – to znaczy, że gdy się odradzamy, zaczynamy niemal od zera, zmienia się też odrobinę świat gry. W trakcie starć obserwujemy akcję z góry, walczymy w turach, przebijamy się przez kolejne lokacje i wypełniamy dość zróżnicowane misje, w których cel nie zawsze sprowadza się do absolutnej pacyfikacji wszystkiego w zasięgu wzroku. Czasem trzeba zniszczyć konkretny obiekt, kiedy indziej eskortować jakiegoś NPC. W nagrodę za zwycięstwa awansujemy bohaterów i rozwijamy całą historię. Nie jest to może gra innowacyjna, ale to całkiem znośne, nieskomplikowane fantasy, nawiązujące do celtyckich klimatów.

Nasz bohater należy do reinkarnujących się druidów, strażników tytułowego lasu. Niestety, stało się coś niespotykanego – i po odrodzeniu protagonista stracił pamięć. Może to tylko amnezja, choć towarzyszyło mu też poczucie nadciągającej zagłady. Dlatego ruszył w drogę, by rozwikłać tę zagadkę i obronić swój las.

  1. Więcej o grze Druidstone: The Secret of the Menhir Forest

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Obecnie jest szefem działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

W jakie gry grasz częściej? (indie vs AAA)

26,6%
W "indyki"
73,4%
W gry wysokobudżetowe
Zobacz inne ankiety
Dobre gry ze Steama na dziesiątki godzin, których nie znasz
Dobre gry ze Steama na dziesiątki godzin, których nie znasz

Jest sezon ogórkowy, kwarantanna, masz za dużo wolnego czasu, a w Twojej bibliotece brakuje aktualnie ciekawych pozycji do zagrania? Spokojnie, przychodzimy z pomocą.

Najlepsze gry 2019 roku, które ukończysz w 10 godzin
Najlepsze gry 2019 roku, które ukończysz w 10 godzin

Wszyscy kochamy epickie interaktywne opowieści, które ciągną się bez końca, ale deweloperzy w tym roku dobitnie udowodnili, że krótsze produkcje wcale nie muszą dawać mniej frajdy.

Wakacyjne hity – najpopularniejsze gry lata według danych GRYOnline.pl
Wakacyjne hity – najpopularniejsze gry lata według danych GRYOnline.pl

Wakacje to czas powrotu do dawnych hitów i nadrabiania gamingowych zaległości. Sprawdziliśmy, w co najchętniej gracie na swoich PC czy konsolach, gdy dużych premier jest jak na lekarstwo.