Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 21 czerwca 2019, 15:08

17 przegapionych gier pierwszej połowy 2019 roku – lista niezłych tytułów

Rynek gier wideo to nie tylko wysokobudżetowe strzelanki, ale także mnóstwo mniejszych gier, także niezależnych. Pora oddać im sprawiedliwość i pokazać najciekawsze przegapione tytuły tego roku.

Spis treści

SteamWorld Quest: Hand of Gilgamech

  1. Producent: Image & Form
  2. Gatunek: jRPG / karcianka
  3. Platformy: PC, Switch

Wielu z Was pamięta pewnie Stalowego giganta i... przepraszam, tak, przerwa na otarcie łezki, chusteczki na koszt firmy. Zatem – wielu z Was pamięta Stalowego giganta. Wyobraźcie sobie więc świat pełen podobnie poczciwych, blaszanych istot, tylko zredukowanych do rozmiarów człowieka (technologia miniaturyzacji idzie naprzód). Otrzymacie steampunkowe uniwersum zamieszkiwane przez żywe maszyny, obdarzone emocjami, uczuciami i myślami.

Studio Image & Form prezentowało nam już ów świat w innych odsłonach cyklu SteamWorld, jednak w Hand of Gilgamech schodzimy ze ścieżek głównego nurtu tamtych historii. Tym razem poznajemy trójkę robocików, które wyruszają w skromną podróż, a ta przeradza się w wielką przygodę. W tej odsłonie twórcy odpuścili sobie akcenty westernowe, ale lekki, również graficzny, humor pozostał – także dzięki uroczej, rysunkowej oprawie.

Pod obudową SteamWorld Questa działa całkiem konkretny silnik (choć niekoniecznie parowy). Eksplorujemy kolorowy świat, prowadzimy konwersacje z napotykanymi postaciami – i ruszamy do boju. System walki łączy rozwiązania ze szlachetnych, oldskulowych jRPG z mechanikami karcianek – ciosy, umiejętności i sprzęt, jakim dysponujemy, zależą od tego, które karty zgromadziliśmy i jaką talię z nich złożyliśmy. Daje to sporo opcji taktycznych oraz radochy. Podobnie jak reszta aspektów gry.

  1. Więcej o grze SteamWorld Quest: Hand of Gilgamech

Observation

  1. Producent: No Code
  2. Gatunek: przygodówka
  3. Platformy: PC, PS4

Nie wszystkie sztuczne inteligencje muszą kończyć jak HAL 9000 albo SkyNet. Istnieje szansa, że czasem jednak przyjdą człowiekowi z pomocą. Taki właśnie byt staje się bohaterem Observation. Nazywa się SAM i powstał jako system operacyjny oraz SI obsługująca stację kosmiczną. Niestety, placówka zostaje uszkodzona, a większość załogi znika. Naszym jedynym sojusznikiem w rozwikłaniu tej tajemnicy jest doktor Emma Fisher.

Observation to odbiegająca od klasycznych schematów przygodówka, trzeba więc spojrzeć na nią z innej perspektywy. Nie kierujemy tu poczynaniami człowieka, tylko właściwie całej lokacji. I nie wiemy, co się z nami dokładnie stało. Przejmujemy kolejne układy i partie stacji, by umożliwić pani naukowiec dalszą wędrówkę i pomoc w rozwikłaniu tajemnicy. To specyficzna mechanika, nie zawsze łatwa, jednak na swój sposób angażująca.

Co więcej nad całością unosi się duch twórczości Stanleya Kubricka i Ridleya Scotta – atmosfera niepokoju i wyobcowania. Miłośnicy klaustrofobicznych thrillerów osadzonych w kosmosie na pewno się tu odnajdą. O ile mają PlayStation 4 albo konto w Epic Games Store.

  1. Więcej o grze Observation

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Obecnie jest szefem działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

W jakie gry grasz częściej? (indie vs AAA)

26,6%
W "indyki"
73,4%
W gry wysokobudżetowe
Zobacz inne ankiety
Dobre gry ze Steama na dziesiątki godzin, których nie znasz
Dobre gry ze Steama na dziesiątki godzin, których nie znasz

Jest sezon ogórkowy, kwarantanna, masz za dużo wolnego czasu, a w Twojej bibliotece brakuje aktualnie ciekawych pozycji do zagrania? Spokojnie, przychodzimy z pomocą.

Najlepsze gry 2019 roku, które ukończysz w 10 godzin
Najlepsze gry 2019 roku, które ukończysz w 10 godzin

Wszyscy kochamy epickie interaktywne opowieści, które ciągną się bez końca, ale deweloperzy w tym roku dobitnie udowodnili, że krótsze produkcje wcale nie muszą dawać mniej frajdy.

Wakacyjne hity – najpopularniejsze gry lata według danych GRYOnline.pl
Wakacyjne hity – najpopularniejsze gry lata według danych GRYOnline.pl

Wakacje to czas powrotu do dawnych hitów i nadrabiania gamingowych zaległości. Sprawdziliśmy, w co najchętniej gracie na swoich PC czy konsolach, gdy dużych premier jest jak na lekarstwo.