Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 marca 2012, 16:45

autor: Michał "Ender" Kułakowski

Wyniki amerykańskiego rynku gier – słaba sprzedaż Syndicate i Asura's Wrath, Kingdoms of Amalur w rękach ponad 300 tysięcy graczy

Firma badawcza NPD Group przekazała dokładne dane liczbowe, przedstawiające lutowe wyniki sprzedaży wybranych gier na amerykańskim rynku. W pierwszym tygodniu od premiery, wyjątkowo słabo przyjęty został FPS Syndicate oraz gra Asura's Wrath. Spory sukces osiągnął natomiast Kingdoms of Amalur: Reckoning, w ciągu całego miesiąca trafił bowiem do ponad 300 tysięcy graczy.

Wyniki amerykańskiego rynku gier – słaba sprzedaż Syndicate i Asura's Wrath, Kingdoms of Amalur w rękach ponad 300 tysięcy graczy - ilustracja #1

Wczoraj podawaliśmy zestawienie najlepiej sprzedających się tytułów na amerykańskim rynku gier, w dniach od 19 stycznia do 21 lutego. Dziś możemy uzupełnić te dane o nowe informacje przekazane przez firmę badawczą NPD Group, które zostały opublikowane w serwisie Joystiq.

Wyjątkowo słabą sprzedażą, w pierwszym tygodniu od premiery mającej miejsce 21 lutego, może pochwalić się FPS Syndicate, wyprodukowany przez Electronic Arts. Tytuł, będący restartem klasycznej strategiczno-taktycznej serii Syndicate, okazał się mało atrakcyjny w oczach graczy, znajdując zaledwie 34 tysiące nabywców. Podobnie poradziła sobie debiutująca w tym samym czasie gra Asura's Wrath. Ta wyjątkowo efektowna produkcja Capcomu, oparta w głównej mierze na quick time eventach, sprzedała się jedynie w liczbie około 36 tysięcy egzemplarzy. Małe zainteresowanie tymi tytułami może być zabójcze dla odpowiedzialnych za nie studiów deweloperskich i przekreślać szansę na produkcję ewentualnych kontynuacji. Z drugiej strony, nad wyraz dobrze poradził sobie RPG Kingdoms of Amalur: Reckoning, który w przeciągu lutego znalazł się w ponad 330 tysiącach amerykańskich domów. Debiutancka gra studia 38 Studios osiągnęła ten wyniki pomimo tego, że nie była kolejną odsłoną znanego cyklu oraz nie towarzyszyła jej potężna kampania promocyjna.

Dane dotyczące sprzedaży dostarczane przez NPD, w omówionych powyżej przypadkach, obejmują wszystkie platformy, na których ukazały się tytuły. Niestety, nie dotyczą one serwisów dystrybucji cyfrowej. Jest to wyjątkowo istotne w przypadku rynku gier komputerowych w USA (Kingdoms of Amalur i Syndicate ukazały się także na PC), bowiem amerykańscy pecetowi gracze dokonują większości swoich zakupów za pośrednictwem dedykowanych serwisów, takich jak Steam. Wyniki w żaden sposób nie odzwierciadlają też światowych trendów i nie przekreślają sukcesu notowanych tytułów w innych regionach.