Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 czerwca 2021, 18:04

Warner wyprzedaje swoje studia? Najnowszy zakup Electronic Arts uwiarygadnia tę tezę; głównym rywalem Microsoft

Czy Microsoft rzeczywiście szuka kolejnych studiów do kupienia wśród deweloperów Warner Bros.? Być może, ale na razie dowiedzieliśmy się tylko o sprzedaniu przez wytwórnię jednego z zespołów deweloperskich firmie Electronic Arts za 1,4 miliarda dolarów.

Jakiś czas temu pojawiły się pogłoski, jakoby Microsoft szykował się do zakupu kolejnych zespołów deweloperskich, w tym paru należących do wytwórni Warner Bros. Na razie jednak ta druga firma rozstała się z innymi twórcami. Electronic Arts poinformowało o zakupieniu studia Playdemic od WarnerMedia za ogromną kwotę 1,4 miliarda dolarów. Graczom unikającym kontaktów z produkcjami mobilnymi może być ono nieznane, ale zespół ma na swoim koncie popularne Golf Clash, a także anulowane LEGO Star Wars Battles.

Jednakże to nie studio i jego tytuły są tu istotne. Kiedy bowiem nie sprawdziły się informacje na temat ogłoszenia przejęcia przez Microsoft innych deweloperów Warner Bros., niektórzy uznali to za dowód na nieprawdziwość przecieków mówiących o planowanych „wyprzedażach” wytwórni. Tymczasem mówił o nich nawet Jeff Grubb z serwisu Venture Beat, który wielokrotnie okazał się bardzo wiarygodnym źródłem. To oczywiście nie jest absolutne potwierdzenie, niemniej wypada je potraktować nieco poważniej od typowych „przecieków” z 4chana lub Reddita. Zwłaszcza po sprzedaży zespołu Playdemic, bo w tym kontekście trudno wykluczyć zakup innych twórców gier z katalogu WB. Na przykład – jak chcą plotki – przez Microsoft.

Wypada jednak wspomnieć, że w najbliższym czasie raczej nie ma co liczyć na ogłoszenie kolejnych zakupów deweloperów należących do Warner Bros. przez innych wydawców. Otóż w ogłoszeniu o zakupie Playdemic przez EA zapewniono, że pozostałe studia wytwórni staną się częścią spółki, która powstanie po ogłoszonej miesiąc temu fuzji WarnerMedia z Discovery. Prezes tej drugiej (a zarazem przyszłego koncernu) David Zaslav liczy na sfinalizowanie transakcji w pierwszej połowie przyszłego roku. Oznaczałoby to, że WB nie rozstanie się z kolejnymi deweloperami w najbliższych miesiącach.

Warner wyprzedaje swoje studia? Najnowszy zakup Electronic Arts uwiarygadnia tę tezę; głównym rywalem Microsoft - ilustracja #1
Warner Bros. raczej nie rozstanie się ze swoimi twórcami gier przed 2022 rokiem.

Powyższa informacja nie oznacza, że WarnerMedia nie prowadzi rozmów z Microsoftem (lub inną firmą) na temat potencjalnej sprzedaży niektórych studiów. Nie jest tajemnicą, że gigant z Redmond rozgląda się za kolejnymi cennymi nabytkami, a pomysł sprzedaży zespołów NetherRealm Studios lub Rocksteady Games trudno uznać za absurdalny po – wydawałoby się – niemożliwym przejęciu ZeniMaxu i Bethesdy. To jednak nadal tylko i wyłącznie spekulacje. Na ten moment wypada uznać, że w najbliższych miesiącach nie usłyszymy o następnych sprzedanych studiach z katalogu WB.