Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 sierpnia 2019, 13:34

autor: Frozen

Walmart chowa brutalne gry, a ESPN rezygnuje z turnieju Apex Legends

Amerykańska sieć sklepów Walmart nakazuje swoim pracownikom usuwanie brutalnych gier wideo z ekspozycji, a telewizja ESPN zdejmuje z ramówki relację z turnieju Apex Legends. Obie sytuacje są spowodowane ostatnimi strzelaninami, które miały miejsce w Stanach Zjednoczonych.

Walmart to największa firma na świecie pod względem przychodów (na podstawie rankingu Fortune Global 500). - Walmart chowa brutalne gry, a ESPN rezygnuje z turnieju Apex Legends - wiadomość - 2019-08-09
Walmart to największa firma na świecie pod względem przychodów (na podstawie rankingu Fortune Global 500).
W SKRÓCIE:
  • sieć amerykańskich supermarketów Walmart przestaje promować brutalne gry;
  • sklepy wciąż otwarcie sprzedają broń palną i nie zamierzają przestać;
  • stacja telewizyjna ESPN, z szacunku dla ofiar strzelanin, rezygnuje z transmitowania turnieju Apex Legends.

W tym tygodniu osoby zatrudnione w amerykańskiej sieci supermarketów Walmart otrzymały nowe wytyczne w sprawie postępowania z „brutalnymi” treściami na terenie sklepu. Według nowych zaleceń pracownicy są zobowiązani:

  1. natychmiastowo wyłączyć lub odłączyć sprzęt (konsolę PlayStation lub Xbox), na którym prezentowane jest demo brutalnej gry;
  2. odwołać wszystkie wydarzenia promujące trzecioosobowe strzelaniny oraz inne tytuły nastawione na walkę;
  3. upewnić się, że filmy wyświetlane w dziale „Elektronika” są pozbawione przemocy;
  4. usunąć klipy promujące sezon polowań z działu sportowego;
  5. sprawdzić wszystkie tabliczki i bannery znajdujące się w sklepie oraz usunąć te, które reklamują strzelaniny trzecioosobowe, a także gry nastawione na walkę.

Nowa polityka firmy została wymuszona przez tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w sklepach sieci Walmart w ostatnim czasie: 30 lipca były pracownik supermarketu zastrzelił dwie osoby oraz ranił policjanta w Southaven w stanie Missisipi, a 3 sierpnia w El Paso w stanie Teksas 21-latek zabił 22 osoby i ranił 24 inne.

Co ciekawe, nowe wytyczne nie nakładają żadnych ograniczeń na dział z bronią, którego kwestie, zgodnie z logiką, w zaistniałej sytuacji powinny zostać uregulowane jako pierwsze. Pomimo protestu pracowników oraz internetowej petycji podpisanej przez ponad 52 tysiące osób Walmart nie zamierza rezygnować ze sprzedaży broni palnej.

Chociaż naukowcy są zgodni co do tego, że nie ma żadnych konkretnych dowodów na korelację pomiędzy graniem w gry, a popełnianiem przestępstw, to oczerniające branżę słowa amerykańskich polityków wciąż negatywnie wpływają na sposób postrzegania tego medium przez niektórych ludzi. Stacja telewizyjna ESPN poinformowała, że rezygnuje z niedzielnej retransmisji turnieju Apex Legends i wyemituje zamiast niej specjalny odcinek magazynu sportowego E:60 poświęcony zeszłorocznemu wypadkowi busa należącego do hokejowej drużyny Humboldt Broncos. Przedstawiciele stacji twierdzą, że podjęli tę decyzję z szacunku dla ofiar oraz wszystkich tych, których dotknęły masowe strzelaniny w El Paso i Dayton.

  1. Oficjalna strona internetowa sieci sklepów Walmart
  2. Oficjalna strona internetowa stacji telewizyjnej ESPN