Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 czerwca 2017, 09:59

autor: Adrian Werner

Vivendi szykuje się do wrogiego przejęcia firmy Ubisoft

Według najnowszych plotek korporacja Vivendi szykuje się do wcielenia w życie planu wrogiego przejęcia firmy Ubisoft. Próba zrealizowania tego planu ma nastąpić pod koniec roku.

Zarząd Ubisoftu robi co może, aby nie dopuścić do przejęcia firmy. - Vivendi szykuje się do wrogiego przejęcia firmy Ubisoft - wiadomość - 2017-06-19
Zarząd Ubisoftu robi co może, aby nie dopuścić do przejęcia firmy.

Już od ponad roku wiemy, że korporacja Vivendi powoli przygotowuje się do przejęcia firmy Ubisoft. Według najnowszych doniesień serwisu Bloomberg, plan ten ma zostać zrealizowany pod koniec roku.

Ma to być tzw. wrogie przejęcie, co oznacza, że Vivendi chce zdobyć akcje w liczbie wystarczającej do kontroli i zarządzania Ubisoftem. W tym przypadku jest to konieczne, gdyż kierownictwo wydawcy sprzeciwia się tej akcji.

Pikanterii sytuacji dodaje fakt, że na czele Ubisoftu stoi rodzina Guillemotów, która założyła tę firmę. W zeszłym roku Vivendi dokonało wrogiego przejęcia mobilnego studia Gameloft, założonego przez tę samą rodzinę.

W zeszłym roku Vivendi dokonało wrogiego przejęcia specjalizującej się w grach mobilnych firmy Gameloft. - Vivendi szykuje się do wrogiego przejęcia firmy Ubisoft - wiadomość - 2017-06-19
W zeszłym roku Vivendi dokonało wrogiego przejęcia specjalizującej się w grach mobilnych firmy Gameloft.

Obecnie Vivendi posiada 25% udziałów Ubisoftu, ale nie zyskało miejsca w zarządzie dzięki staraniom Guillemotów (będących w posiadaniu 13% akcji), którym udało się uzyskać poparcie innych inwestorów.

Vivendi jest zdeterminowane, aby ponownie wkroczyć na rynek gier, a studio Gameloft jest za małe, aby zrealizować te ambicje. Jeśli cena za potrzebne do wrogiego przejęcia udziały Ubisoftu okaże się zbyt wysoka, to korporacja zamierza nabyć firmy z rynku azjatyckiego.

Warto dodać, że Vivendi do niedawna miało silną pozycję w branży gier. Korporacja była właścicielem firmy Sierra oraz studia Blizzard, a w 2008 ten biznes został połączony z Activision, tworząc Activision Blizzard. Trzy lata temu ten wydawca wykupił od Vivendi większość udziałów w tym przedsięwzięciu za 5,83 mld dolarów.

  1. Ubisoft – strona oficjalna
  2. Vivendi – strona oficjalna