Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 października 2003, 10:22

autor: Daniel "Kull" Sodkiewicz

Victoria: An Emire Under the Sun ozłocona

Strategy First i Paradox Entertainment ogłosiły, jakoby ich najnowsza strategia ze znanej serii Europa Universalis, o tytule Victoria: An Empire Under the Sun weszła właśnie w fazę gold i powinna ukazać się na sklepowych pułkach 18 listopada.

Strategy First i Paradox Entertainment ogłosiły, jakoby ich najnowsza strategia ze znanej serii Europa Universalis, o tytule Victoria: An Empire Under the Sun weszła właśnie w fazę gold i powinna ukazać się na sklepowych pułkach 18 listopada.

Producent gier Paradox Entertainment podbudowany wielkimi sukcesami swojej serii Europa Universalis (ostatnio Hearts of Iron) postanowił nie zatrzymywać wielkiej machiny do robienia pieniędzy i jak oszalały wydaje kolejne, podobne sobie gry. Silnik graficzny pozostaje wciąż ten sam, zmieniają się tylko realia historyczne i drobne udoskonalenia w sposobie prowadzenia rozgrywki. Pełny tytuł nadchodzącego programu brzmi: Europa Universalis: Victoria 1835-1920: Empire Under the Sun.

Victoria: An Emire Under the Sun ozłocona - ilustracja #1

Kilka słów o samej grze:

Jest to piąta już część znanej serii gier strategicznych, która przenosi nas w okres pomiędzy XIX wiekiem a pierwszymi dekadami wieku XX. Jest to czas, w którym dokonano wielu odkryć i postępów naukowych, a także okres krwawych starć Pierwszej Wojny Światowej. Empire Under the Sun to dość skomplikowana strategia, w której zarządzenie państwem nie kończy się na wypowiadaniu wojen. Ważną rolę podczas rozgrywki gra dyplomacja, a prowadzimy ją za pomocą dwustronnych umów i aliansów, wojen kolonialnych, walk o prowincje, rokowań pokojowych, umów handlowych itp. Bez rozlewu krwi można tutaj zdziałać naprawdę dużo. Co to by jednak była za strategia wojenna bez wojsk i wojen. Empire Under the Sun oferuje nam masę jednostek wojskowych, takich jak: pospolite ruszenie, oddziały kolonialne, piechota, kawaleria, gwardia i jednostki elitarne, fregaty, krążowniki, pancerniki itd. Każda jednostka posiada (lub posiadała) swój odpowiednik w prawdziwym wojsku, nosi oryginalną nazwę, a poszczególne dywizje są związane ze swoimi prowincjami. Podczas starć nasze wojska są zależne od różnego rodzaju parametrów, które mają miejsce także w rzeczywistości, są to m.in. siła ognia, morale, sposób organizacji wojsk, zmęczenie, wyposażenie, ranga dowódcy, pogoda. Kolejną sprawą jest ekonomia i rozwój technologiczny naszego państwa. W zależności od wybranego przez nas kraju, mamy dostęp do różnego rodzaju dóbr naturalnych, a nasz rozwój technologiczny jest zależny od zgodnych z historią odkryć naukowych. Do dyspozycji mamy ogromne drzewo technologiczne, w którym rozwijamy interesujące nas dziedziny. Aby polepszyć sytuację państwa budujemy różnego rodzaju budynki, takie jak: kopalnie, rafinerie, gmachy rządowe i wojskowe. To jednak kolonizacja i podbój kolejnych państw jest głównym zadaniem stawianym przed graczem. Grafika Empire Under the Sun nie odbiega zbytnio od poprzednich gier z serii, jest to nadal przyjemna i miła dla oka dwuwymiarowa mapa i tabele, bez zbędnych fajerwerków wizualnych.

Wymagania sprzętowe:

  • Procesor: P II 450 MHz
  • Pamięć: 128 MB Ram
  • System operacyjny: WIN 95/98/XP
Victoria: An Emire Under the Sun ozłocona - ilustracja #2

Jak wynika z zapewnień twórców, komu podobały się poprzednie części gry, do gustu przypadnie także Victoria. Ciekawe tylko, co zrobią twórcy, kiedy skończą im się okresy historyczne do tworzenia na ich podstawie kolejnych klonów programu? Niech zgadnę – Europa Universalis: Podbój kosmosu?

W Polsce poprzednie gry z serii były wydawane przez CD Projekt w cenie 99 PLN, tym razem z pewnością będzie podobnie – niewiadomo jeszcze tylko kiedy.

Więcej informacji:

- Oficjalna strona gry