Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Victoria: Empire Under the Sun (PC)

Victoria: Empire Under the Sun PC

Kolejna, piąta już część znanej serii gier strategicznych Europa Universalis, która przenosi nas w okres pomiędzy XIX wiekiem a pierwszymi dekadami wieku XX.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | multiplayer | strategiczne wojenne | XIX wiek

PC Windows
Okładka Victoria: Empire Under the Sun (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

18listopada2003

4lutego2005

pudełko PL

Kolejna, piąta już część znanej serii gier strategicznych Europa Universalis, która przenosi nas w okres pomiędzy XIX wiekiem, a pierwszymi dekadami wieku XX. Jest to czas, w którym dokonano wielu odkryć i postępów naukowych, jest to także okres krwawych starć Pierwszej Wojny Światowej. Empire Under the Sun to dość skomplikowana strategia, w której zarządzenie państwem nie kończy się na wypowiadaniu wojen. Ważną rolę podczas rozgrywki gra dyplomacja, która bardzo przypomina podobny element zastosowany w poprzedniej części - Europa Universalis: II Wojna Światowa.

W grze występują dwustronne umowy i alianse, wojny kolonialne, walki o prowincje, rokowania pokojowe, umowy handlowe, itp. Bez rozlewu krwi można tutaj zdziałać naprawdę dużo. Co to by jednak była za strategia wojenna bez wojsk i wojen. Empire Under the Sun oferuje nam masę jednostek wojskowych, takich jak: pospolite ruszenie, oddziały kolonialne, piechota, kawaleria, gwardia i jednostki elitarne, fregaty, krążowniki, pancerniki itd. Każda jednostka posiada (lub posiadała) swój odpowiednik w prawdziwym wojsku, nosi oryginalną nazwę, a poszczególne dywizje są związane ze swoimi prowincjami. Podczas starć nasze wojska są zależne od różnego rodzaju parametrów, które mają miejsce także w rzeczywistości, są to m.in. siła ognia, morale, sposób organizacji wojsk, zmęczenie, wyposażenie, ranga dowódcy, pogoda.

Kolejną sprawą jest ekonomia i rozwój technologiczny naszego państwa. W zależności od wybranego przez nas kraju, mamy dostęp do różnego rodzaju dóbr naturalnych, a nasz rozwój technologiczny jest zależny od zgodnych z historią odkryć naukowych. Do dyspozycji mamy ogromne drzewo technologiczne, w którym rozwijamy interesujące nas dziedziny. Aby polepszyć sytuację państwa budujemy różnego rodzaju budynki, takie jak: kopalnie, rafinerie, gmachy rządowe i wojskowe. To jednak kolonizacja i podbój kolejnych państw jest głównym zadaniem stawianym przed graczem. Grafika Empire Under the Sun nie odbiega zbytnio od poprzednich gier z serii, jest to nadal przyjemna i miła dla oka dwuwymiarowa mapa i tabele, bez zbędnych fajerwerków wizualnych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 8  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 243 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Victoria: Empire Under the Sun

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Victoria: Empire Under the Sun

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Procesor Pentium III 700 MHz, 256 MB RAM, karta grafiki 8MB

Paradox Interactive zapowiada trzy nowe gry
Paradox Interactive zapowiada trzy nowe gry

wiadomość19 sierpnia 2009

Paradox Interactive, producent odpowiedzialny między innymi za serie Europa Universalis czy Hearts of Iron ogłosił dziś podczas targów gamescom kilka nowych projektów.

Dodatek do Victoria: Empire Under the Sun w drodze
Dodatek do Victoria: Empire Under the Sun w drodze

wiadomość8 czerwca 2006

Interesuje wieści dotarły do nas z siedziby Paradox Interactive. Szwedzka firma, doskonale kojarzona przez miłujących się w strategiach, zaanonsowała rozpoczęcie prac nad dodatkiem do Victoria: Empire Under the Sun.

Victoria: An Emire Under the Sun ozłocona

wiadomość18 października 2003

Strategy First i Paradox Entertainment ogłosiły, jakoby ich najnowsza strategia ze znanej serii Europa Universalis, o tytule Victoria: An Empire Under the Sun weszła właśnie w fazę gold i powinna ukazać się na sklepowych pułkach 18 listopada.