Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Victoria: Empire Under the Sun (PC)
OkładkaVictoria: Empire Under the Sun (PC)

Victoria: Empire Under the Sun PC

Kolejna, piąta już część znanej serii gier strategicznych Europa Universalis, która przenosi nas w okres pomiędzy XIX wiekiem a pierwszymi dekadami wieku XX.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | strategiczne wojenne | XIX wiek

Victoria: Empire Under the Sun Premiera PC

18listopada2003

pudełko PL

4lutego2005

producent: Paradox Development Studio wydawca: Strategy First wydawca PL: CD Projekt S.A. Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Kolejna, piąta już część znanej serii gier strategicznych Europa Universalis, która przenosi nas w okres pomiędzy XIX wiekiem, a pierwszymi dekadami wieku XX. Jest to czas, w którym dokonano wielu odkryć i postępów naukowych, jest to także okres krwawych starć Pierwszej Wojny Światowej. Empire Under the Sun to dość skomplikowana strategia, w której zarządzenie państwem nie kończy się na wypowiadaniu wojen. Ważną rolę podczas rozgrywki gra dyplomacja, która bardzo przypomina podobny element zastosowany w poprzedniej części - Europa Universalis: II Wojna Światowa.

W grze występują dwustronne umowy i alianse, wojny kolonialne, walki o prowincje, rokowania pokojowe, umowy handlowe, itp. Bez rozlewu krwi można tutaj zdziałać naprawdę dużo. Co to by jednak była za strategia wojenna bez wojsk i wojen. Empire Under the Sun oferuje nam masę jednostek wojskowych, takich jak: pospolite ruszenie, oddziały kolonialne, piechota, kawaleria, gwardia i jednostki elitarne, fregaty, krążowniki, pancerniki itd. Każda jednostka posiada (lub posiadała) swój odpowiednik w prawdziwym wojsku, nosi oryginalną nazwę, a poszczególne dywizje są związane ze swoimi prowincjami. Podczas starć nasze wojska są zależne od różnego rodzaju parametrów, które mają miejsce także w rzeczywistości, są to m.in. siła ognia, morale, sposób organizacji wojsk, zmęczenie, wyposażenie, ranga dowódcy, pogoda.

Kolejną sprawą jest ekonomia i rozwój technologiczny naszego państwa. W zależności od wybranego przez nas kraju, mamy dostęp do różnego rodzaju dóbr naturalnych, a nasz rozwój technologiczny jest zależny od zgodnych z historią odkryć naukowych. Do dyspozycji mamy ogromne drzewo technologiczne, w którym rozwijamy interesujące nas dziedziny. Aby polepszyć sytuację państwa budujemy różnego rodzaju budynki, takie jak: kopalnie, rafinerie, gmachy rządowe i wojskowe. To jednak kolonizacja i podbój kolejnych państw jest głównym zadaniem stawianym przed graczem. Grafika Empire Under the Sun nie odbiega zbytnio od poprzednich gier z serii, jest to nadal przyjemna i miła dla oka dwuwymiarowa mapa i tabele, bez zbędnych fajerwerków wizualnych.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1 - 8  

Nośnik: 1 CD

Ocena użytkowników: 8,5 / 10 na podstawie 250 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Victoria: Empire Under the Sun: Odpowiednia dla każdego wieku.

Victoria: Empire Under the Sun Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Procesor Pentium III 700 MHz
  • 256 MB RAM
  • karta grafiki 8MB