Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 maja 2012, 10:50

autor: Marek "DogGhost" Oramus

Upadła firma 38 Studios odpowiedzialna za grę Kingdoms of Amalur: Reckoning

Firma 38 Studios, mająca na swoim koncie grę RPG akcji Kingdoms of Amalur: Reckoning, ogłosiła niespodziewanie upadłość i zwolniła wszystkich pracowników. Powodem podjęcia takiej decyzji była niewystarczająca sprzedaż jej sztandarowego tytułu.

Jak donosi serwis Polygon, firma 38 Studios wraz z podległym mu studiem Big Huge Games nieoczekiwanie ogłosiła upadłość i zwolniła wszystkich pracowników. Twórcy gry Kingdoms of Amalur: Reckoning mieli już wcześniej kłopoty finansowe, ale nikt nie spodziewał się, że doprowadzi to do zakończenia działalności.

Upadła firma 38 Studios odpowiedzialna za grę Kingdoms of Amalur: Reckoning - ilustracja #1

Wśród najbardziej zaskoczonych osób znaleźli się przedstawiciele władz amerykańskiego stanu Rhode Island. Studio, założone w 2006 roku w Massachusetts (początkowo pod nazwą Green Monster Games), przeniosło się do nowej siedziby w Nowej Anglii skuszone 75-milionową gwarancją pożyczki. Powodem takiej hojności administracji publicznej było zapewnienie ze strony dewelopera o stworzeniu wielu miejsc pracy i napływie znacznych środków do budżetu stanu.

Niestety, okazało się, że prognozy dotyczące największej produkcji studia, Kingdoms of Amalur: Reckoning, były zbyt optymistyczne. Według szacunków analityków tytuł ten powinien trafić do 3 milionów graczy, aby firma wyszła na swoje. Tymczasem w ciągu 90 dni od momentu premiery gra sprzedała się w nakładzie 1,2 miliona egzemplarzy. W efekcie deweloper miał problem ze spłaceniem w maju kolejnej raty pożyczki. Udało się tego ostatecznie dokonać 18 maja, ale wydatek ten przyczynił się do podjęcia decyzji o zakończeniu działalności. Przypomnijmy, że z tej okazji gubernator Lincoln Chafee ujawnił datę premiery gry MMO Project Copernicus. Ogłoszona wczoraj upadłość świadczy o tym, że były to przedwczesne deklaracje.

Upadła firma 38 Studios odpowiedzialna za grę Kingdoms of Amalur: Reckoning - ilustracja #2

W związku z tym, że firma przestała funkcjonować, ciężko zdobyć oficjalne potwierdzenie zaistniałej sytuacji. Niemniej jednak serwisowi WPRI udało się dotrzeć do e-maila rozesłanego wczoraj wszystkim pracownikom studia:

„Firma doświadcza kryzysu finansowego. W celu uniknięcia ryzyka dalszych strat i redukcji, zdecydowano, że zwolnienia obejmujące całą firmę są absolutnie niezbędne. Nie są one dobrowolne ani dyscyplinarne. To jest twój oficjalny komunikat o utracie pracy, wchodzący w życie z dniem 24 maja 2012 roku.”

Związane ze studiem źródła donoszą, że w tym miesiącu doszło w nim do poważnego zastoju, a czeki z wypłatami przestały docierać do pracowników. Z kolei krótko po rozesłaniu powyższych wiadomości, wyłączono wewnętrzne serwery pocztowe. Wszystko wskazuje więc na to, że twórcy gry Kingdoms of Amalur: Reckoning definitywnie zakończyli działalność. Obecnie władze stanu Rhode Island podjęły starania mające na celu odzyskanie jak najwięcej pożyczonych środków z masy upadłościowej.