Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 września 2018, 12:19

autor: Aquma

Twórca Cyberpunka 2077: „Chcemy zmienić branżę gier”

Patrick Mills – projektant zadań w studiu CD Projekt RED, pracujący obecnie nad Cyberpunkiem 2077 – zdradził w wywiadzie dla magazynu Edge, że poprzez wspomniany tytuł firma chce wywrzeć wpływ na całą branżę.

Cyberpunk 2077 to bez wątpienia bardzo ambitny projekt. - Twórca Cyberpunka 2077: „chcemy zmienić branżę gier” - wiadomość - 2018-09-28
Cyberpunk 2077 to bez wątpienia bardzo ambitny projekt.

CYBERPUNK 2077 W SKROCIE:

  1. Deweloper: CD Projekt RED
  2. Wydawca: CD Projekt RED
  3. Gatunek: RPG z elementami FPS-a
  4. Platformy: PS4, Xbox One, PC
  5. Data premiery: nieznana

Studiu CD Projekt RED na pewno nie można odmówić ambicji – przy okazji Wiedźmina 3: Dzikiego Gonu twórcy udowodnili, że nie zamierzają zadowalać się pozycją „jednego z lepszych deweloperów robiących gry RPG” i chcą kształtować ten gatunek, a nawet całą branżę gier wideo. Nie inaczej będzie w przypadku Cyberpunka 2077. W wywiadzie dla magazynu Edge pracujący nad grą Patrick Mills odnotował, że firma chce pokazać światu, że gry można tworzyć inaczej.

Chcemy zmienić branżę gier. Chcemy powiedzieć: "Możemy zrobić to inaczej, niekoniecznie w taki sposób". To jest w naszym motto. W końcu "Jesteśmy buntownikami", prawda? – zauważył pracownik CD Projekt RED.

Co miał na myśli projektant zadań Cyberpunka 2077? Udostępniony jakiś czas temu, rozległy gameplay z omawianej produkcji może dać w tej kwestii kilka wskazówek, jednak wbrew pozorom nie chodzi tylko o pomysły związane z rozgrywką. W nowej produkcji CD Projekt RED należy się też spodziewać… odważnego podejścia do tematów politycznych i światopoglądowych. Patrick Mills podkreślił, że studio nie zamierza przed nimi uciekać – jego zdaniem w przypadku gry cyberpunkowej byłoby to wręcz dużym błędem.

Inne studia mówią „O nie nie nie, tu nie ma niczego politycznego”. My mówimy „Tak, to tu jest”. To niekoniecznie jest to, czego się spodziewasz i nie zamierzamy zdradzić, co dokładnie mamy do przekazania – grając musisz sam zdecydować, co o tym myślisz. Bo cyberpunk dotyka współczesności. Bardzo mocno. Mielibyśmy udawać, że tak nie jest? Daj spokój. Mike (Pondsmith, czyli twórca Cyberpunka 2020. Więcej o tym w ramce poniżej – przyp. red.) by nam nie pozwolił. Mike urządziłby nam scenę, jeśli chcielibyśmy stwierdzić „To tylko fajne fryzury i świetne bronie – to wszystko” – przekonuje deweloper.

CYBERPUNK 2020 – korzenie produkcji CD Projekt RED

Twórca Cyberpunka 2077: „chcemy zmienić branżę gier” - ilustracja #2

Cyberpunk 2020 to druga (i najpopularniejsza) edycja „papierowego” systemu RPG autorstwa Mike’a Pondsmitha, który przedstawia wizję mrocznej – a przy tym relatywnie niedalekiej – przyszłości, w której światem rządzą potężne megakorporacje, a ulicami miast pełne zmodyfikowanych cybernetycznie osiłków gangi. Podręcznik był inspirowany twórczością Waltera Jona Williamsa (a pośrednio także Rogera Zelaznego) i został pierwotnie wydany w 1988 roku. W latach 90-tych był to jeden z najpopularniejszych systemów RPG w naszym kraju.

Cyberpunk 2077 został zapowiedziany w 2012 roku, ale przez kolejne kilka lat było o nim bardzo cicho – aż do tegorocznych targów E3, w czasie których gra wzbudziła ogromne zainteresowanie, utrzymujące się w kolejnych miesiącach. Produkcja zmierza na PlayStation 4, Xboksa One oraz pecety, ale jej data premiery wciąż nie jest znana. Wiadomo natomiast, że zapewni przeszło 100 godzin zabawy i olbrzymi świat, pozbawiony proceduralnie generowanej zawartości.

  1. CD Projekt RED – strona oficjalna
  2. Cyberpunk 2077 – strona oficjalna