Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 15 listopada 2015, 12:48

autor: Adrian Werner

Tomb Raider na smartfonie, czyli Lara Croft w grach mobilnych

W najnowszym krótkim przeglądzie gier mobilnych omawiamy najlepsze produkcje, w których główną rolę odgrywa Lara Croft, czyli bohaterka cyklu Tomb Raider.

Posiadacze konsol Xbox 360 i Xbox One mogą już cieszyć się Rise of the Tomb Raider, czyli najnowszą odsłoną popularnego cyklu przygodowych gier akcji. Uznaliśmy więc, że to dobra okazja, aby kolejny krótki przegląd produkcji mobilnych poświęcić najlepszym tytułom z Larą Croft, w jakie mogą zagrać użytkownicy smartfonów i tabletów.

Zanim przejdziemy do omawiania konkretnych gier warto wspomnieć, że na iOS i Androidzie dostępne są konwersje dwóch pierwszych odsłon cyklu Tomb Raider, ale sprawują się one mocno topornie na ekranach dotykowych i są to pozycje tylko dla najbardziej upartych graczy.

Lara Croft: Relic Run

Zaczynamy od Lara Croft: Relic Run. Produkcja należy do niezmiennie popularnego na rynku mobilnym gatunku endless runnerów. Oznacza to, że w grze bohaterka automatycznie pędzi naprzód po pełnej niebezpieczeństw trasie, a naszym zadaniem jest wydawanie komend takich jak np. zmiana pasa ruchu czy wykonanie skoku, w sposób, który pozwoli Larze ocalić życie. Wygrana jest niemożliwa, gdyż poziomy nigdy się nie kończą i cała zabawa polega na próbach dotarcia jak najdalej.

Lara Croft: Relic Run jest bardzo solidnie wykonanym przedstawicielem tego gatunku. Sterowanie jest czułe, poziom trudności wyważony, a grafika nie tylko atrakcyjna, ale oferuje także dobrze dobraną perspektywę, która nie utrudnia dostrzegania zagrożeń. Ten ostatni element wciąż nie jest standardem w endless runnerach. Do tego produkcja imponuje dużą różnorodnością wyzwań. Poza tradycyjnymi przeszkodami mamy tutaj m.in. starcia z wrogami i bossami oraz sekcje w pojazdach. Ponadto Lara również dysponuje szerszym niż standardowy wachlarzem ruchów.

Lara Croft and the Guardian of Light

Nasza kolejna propozycja to Lara Croft and the Guardian of Light. Jest to udana konwersja pecetowego i konsolowego przeboju, która została sprawnie dopasowana do sterowania dotykowego. Produkcja odtwarza podstawowe mechanizmy serii Tomb Raider, takie jak eksplorację, walkę oraz rozwiązywania zagadek, ale robi to w mocno odmiennym od stylu.

Akcję obserwujemy bowiem z kamery izometrycznej, a całość nastawiona jest na tryb kooperacyjny dla dwóch osób – partnerem Lary w przygodach jest wojownik Majów imieniem Totec. Oczywiście, można też bawić się samemu i wtedy drugą postać kontroluje sztuczna inteligencja. Gra jest wyraźnie szybsza oraz mniej skomplikowana niż główne odsłony Tomb Raidera i dzięki temu świetnie nadaje się na krótkie mobilne sesje. Do tego kampania jest całkiem długa, a poziom trudności wysoki.

Lara Croft GO

Nasza ostatnia propozycja, czyli Lara Croft GO, to jednocześnie najnowsza produkcja w tym zestawieniu. Zgodnie z tytułem, projekt robi to samo z marką Tomb Raider, co Hitman GO zrobiło ze swoją serią, czyli przerabia ją na turową grę logiczną. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to karkołomnym pomysłem, ale w rzeczywistości całość robi doskonałe wrażenie.

Cała zabawa sprowadza się do rozwiązywania zagadek. Większość z nich wymaga kreatywnego manipulowania otoczeniem w celu odnalezienia drogi do celu. Nawet walka została rozwiązana w tym stylu i rezultat starć zależy tylko od tego z której strony zaatakujemy. Produkcja posiada też świetnie zbalansowaną kampanię. Zaczyna się ona łatwo, z każdym poziomem jest coraz trudniej, jednak nigdy nie jesteśmy wrzucani na zbyt głęboką wodę. Ponadto regularnie do rozgrywki wprowadzane są nowe elementy, co zapobiega znudzeniu.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.