Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 28 października 2011, 14:17

autor: Adrian Werner

Testujemy Prince of Persia: Zapomniane Piaski na notebooku ASUS G74SX

Przetestowaliśmy grę Prince of Persia: Zapomniane Piaski na mocniejszym z naszych notebooków, czyli na ASUS'ie G74SX.

Wypuszczona w zeszłym roku gra Prince of Persia: Zapomniane Piaski wróciła do rozwiązań znanych z Sands of Time, co spotkało się z  ciepłym przyjęciem ze strony fanów. Sprawdźmy jak z produkcją Ubisoftu poradził sobie mocniejszy z naszych notebooków.

Seria Prince of Persia towarzyszy nam już od 22 lat. Przez ten czas cykl przeżywał zarówno wzloty, jak i upadki. Po dwóch doskonałych pierwszych odsłonach fani otrzymali rozczarowujące Prince of Persia 3D. Na szczęście to potknięcie nie okazało się łabędzim śpiewem marki. Ubisoft skutecznie wskrzesił jej popularność wspaniałym Prince of Persia: Sands of Time, które zachwycało doskonałą grafiką i ciekawą mechaniką manipulacji czasem. Seria osiągnęła największą popularność w swojej historii i szybko wyprodukowano dwie kolejne części. W końcu jednak Ubisoft postanowiło stworzyć coś świeżego i tak narodziła się gra nazwana po prostu Prince of Persia. Mogła się ona pochwalić śliczną oprawą wizualną, ale rozgrywka została bardzo boleśnie uproszczona i ostatecznie cały projekt okazał się porażką.

Na szczęście autorzy wyciągnęli wnioski z tego niepowodzenia i wydane w zeszłym roku Prince of Persia: Zapomniane Piaski korzystało już z rozwiązań oraz wątków fabularnych zapoczątkowanych przez Sands of Time. Powróciła manipulacja czasem, ponownie walczyliśmy z wieloma przeciwnikami jednocześnie, a sekcje platformówkowe wreszcie stanowiły prawdziwe wyzwanie. Starą sprawdzoną formułę połączono z nowoczesną oprawą graficzną. Dodatkową atrakcją było wyposażenie Księcia w umiejętność kontrolowania sił natury, co zaowocowało nowymi ciekawymi zagadkami. Wszystko to w sumie dało intrygującą grę, która była udanym powrotem do korzeni.

MINIMALNE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
    Procesor: Pentium D (dual core) 2.6 GHz lub Athlon 64 X2 3800
    Pamięć operacyjna: 1 GB dla Windowsa XP / 2 GB dla Windowsa Vista i 7
    Karta grafiki: 256 MB pamięci (DirectX 9.0c, Shader Model 3.0)
    Dysk twardy: 8 GB
    System operacyjny: Windows XP/Vista/7
    Inne: stałe połączenie z Internetem (128 kbps lub szybsze)
REKOMENDOWANE WYMAGANIA SPRZĘTOWE
    Procesor: Core 2 Duo 2.2 GHz lub Athlon 64 X2 4400
    Pamięć operacyjna: 2 GB dla Windowsa XP / 4 GB dla Windowsa Vista/7
    Karta grafiki: 512 MB (DirectX 9.0c, Shader Model 3.0)
    Inne: stałe połączenie z Internetem (128 kbps lub szybsze)

WSPIERANE KARTY
    GeForce: 6800 / 7 / 8 / 9 / 100 / 200 / GTX
    Radeon: X1600 / HD 2000 / HD 3000 / HD 4000 / HD 5000

Jak widać wymagania nie są szczególnie wysokie, zwłaszcza jak na współczesną wysokobudżetową grę akcji. Denerwuje jedynie system antypiracki, który wymusza stałe połączenie z Internetem.

Ustawienia wysokie, rozdzielczość 1366 x 768

Pewny mocy notebooka  zacząłem od ustawień wysokich i rozdzielczości 1366 x 768. Rezultaty były bardzo dobre. Silnik przez większość czasu pozostawał w rejonach ponad 110 klatek na sekundę. Zdarzały się spowolnienia, głównie podczas scenek przerywnikowych, ale nawet wtedy grafika nigdy nie spadała poniżej 77 FPS-ów i tym samym o żadnym widocznym przycinaniu nie mogło być mowy.

Ustawienia wysokie, rozdzielczość 1920 x 1080

Zadowolony z testu w rozdzielczości 1366 x 768 spróbowałem maksymalnej obsługiwanej przez notebook, czyli 1920 x 1080. Wyniki dalej były imponująco wysokie. Średnia prędkość osiągała poziom ponad 60 klatek na sekundę. Co ważne, nawet w najbardziej intensywnych scenach silnik wyciągał około 50 FPS-ów. Do tego w tak wysokiej rozdzielczości gra prezentowała się ślicznie. Grafika najnowszego Prince of Persia wiele zyskuje na dużej ostrości obrazu.

Podsumowanie

ASUS G74SX z łatwością poradził sobie się z Prince of Persia: Zapomniane Piaski. Gra prezentowała się bardzo atrakcyjnie i jednocześnie nawet na maksymalnym poziomie detali i bardzo wysokiej rozdzielczości nie pojawiały się żadne widoczne spowolnienia. Moc notebooka zagwarantowała mi pełen komfort zabawy.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Prince of Persia: Zapomniane Piaski

Prince of Persia: Zapomniane Piaski