Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 października 2021, 17:36

autor: hexx0

Tencent stał się największym akcjonariuszem twórców Medium i Blair Witch

Chiński Tencent nabył 21,97% akcji polskiego studia Bloober Team, stając się największym udziałowcem firmy. Jest to kolejna duża korporacja, która zainteresowała się twórcami takich gier jak Blair Witch czy The Medium.

Polskie studio Bloober Team – twórcy takich gier jak Blair Witch czy The Mediumogłosiło, że należący do korporacji Tencent Holdings Limited koncern Serene Century Limited nabył 3 881 885 akcji firmy. Tym samym chiński gigant wszedł w posiadanie 21,97% głosów, stając się największym akcjonariuszem krakowskiej spółki.

Jak donosi serwis Bankier.pl, do transakcji doszło w środę 6 października i opiewała ona na kwotę 77,6 miliona złotych. Akcje zostały odkupione od Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Rockbridge, które jako jedyne posiadało tak duży ich pakiet. Jeśli w ostatnich miesiącach śledziliście rynek, ta informacja może nie być dla Was zaskoczeniem. Tencent już wcześniej był bowiem sugerowany jako prawdopodobny inwestor Bloober Team. Co ciekawe, po ujawnieniu transakcji wartość akcji spółki poszybowała mocno w górę (patrz screen poniżej).

Tencent stał się największym akcjonariuszem twórców Medium i Blair Witch - ilustracja #1
Cena akcji Bloober Team (w zł) w dniu ujawnienia transakcji przeprowadzonej przez Tencent. Źródło: https://notowania.pb.pl/instrument/PLBLOBR00014/bloober.

Jest to kolejna duża firma, która zainteresowała się polskim studiem. Przypomnijmy, że po udostępnieniu w dniu premiery wymienionych wcześniej gier Blair Witch i The Medium w usłudze Xbox Games Pass pojawiły się spekulacje, jakoby krakowianie mieli dołączyć do Xbox Game Studios. Tak się jednak nie stało; zamiast tego polscy deweloperzy podpisali umowy najpierw z Konami, a potem z Take-Two, czyli wydawcą m.in. serii Grand Theft Auto. Teraz zaś głównym akcjonariuszem studia stał się Tencent.

Trudno przewidzieć, jak to wszystko wpłynie na polską firmę. Wydaje się jednak, że ambitne plany, o których jej włodarze niedawno informowali – zostanie branżowym liderem w gatunku horrorów i uzyskanie stabilności, jaką cieszą się giganci pokroju Naughty Dog – mają szansę się urzeczywistnić. Tym bardziej, że kolejnym projektem Bloober Team prawdopodobnie będzie nowa odsłona serii Silent Hill. Co zaskakujące, plotki te nie spotkały się z ciepłym przyjęciem wśród graczy.