Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 2 listopada 2011, 10:03

autor: DogGhost

Świetne wyniki konsoli PlayStation 3 po obniżce ceny

Z raportu finansowego koncernu Sony wynika, że znaczna obniżka ceny konsoli PlayStation 3 przyczyniła się do uzyskania dobrych wyników i w efekcie liczba zamówionych przez sprzedawców egzemplarzy zbliża się do poziomu Xboksa 360.

Koncern Sony opublikował raport finansowy za ubiegły kwartał. Wynika z niego, że obniżka ceny PlayStation 3 w znacznym stopniu przyczyniła się do poprawy jej sprzedaży i w okresie od lipca do września tego roku konsola znikała ze sklepowych półek szybciej niż konkurencyjny Xbox 360.

Świetne wyniki konsoli PlayStation 3 po obniżce ceny - ilustracja #1

W poprzednim kwartale (kwiecień - czerwiec) wyniki konsoli PlayStation 3 były bardzo niepokojące. Rok do roku liczba dostarczonych do sklepów egzemplarzy spadła o ok. 25 procent - z 2,4 miliona do 1,8 miliona. Między innymi z tego powodu podjęto decyzję o znacznej obniżce ceny produktu. Ruch ten okazał się strzałem w dziesiątkę, gdyż w ostatnim kwartale zapotrzebowanie na ten sprzęt wyniosło 3,7 milionów egzemplarzy. Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że w drugim kwartale roku fiskalnego produkty dla graczy cieszą się większą popularnością i wzrost rok do roku wyniósł 200 tysięcy egzemplarzy.

Choć zmiana może wydać się na pierwszy rzut oka niewielka, to trzeba wziąć pod uwagę, że w minionych miesiącach znacznie gorzej radził sobie koncern Microsoft. W tym samym okresie do sklepów trafiło o prawie 1,5 miliona mniej konsol Xbox 360. PlayStation 3 osiągnęło także lepsze wyniki od konkurencyjnych produktów firmy Nintendo.

Jeżeli wzrostowa tendencja utrzyma się w kolejnych kwartałach to jedynie kwestią czasu jest prześcignięcie przez konsolę PlayStation 3 Xboksa 360 – po osiągnięciu wyniku 55,5 miliona dostarczonych egzemplarzy produktu firmy Sony, różnica między nimi wynosi zaledwie 2,1 miliona egzemplarzy. Dodatkowo zwiększeniu uległa liczba zamówionych gier na PlayStation 3 – z poziomu 35,3 mln egzemplarzy do 37 mln.

Rok do roku w okresie od lipca do września wzrosło także zapotrzebowanie na konsolę PlayStation Portable z 1,5 mln egzemplarzy do 1,7 mln, ale w tym samym okresie sprzedaż gier na tę platformę spadła o blisko 3 miliony egzemplarzy do poziomu 8,1 mln. Utrzymała się również tendencja spadkowa cieszącej się coraz mniejszą popularnością wśród kupujących konsoli PlayStation 2 – w tym wypadku liczba dostarczonych egzemplarzy zmniejszyła się z 1,5 mln do 1,2 mln. Najgorzej prezentują się wyniki gier na tę konsolę – w stosunku do ubiegłego roku liczba zamówień skurczyła się o połowę do 2,8 mln egzemplarzy.