Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 marca 2017, 10:23

Styx: Shards of Darkness debiutuje bez zabezpieczeń DRM

Dziś ukazuje się Styx: Shards of Darkness - kontynuacja udanej skradanki studia Cyanide. Pierwsze recenzje dopiero zaczynają się pojawiać, tymczasem informujemy o braku zabezpieczeń DRM oraz przypominamy o wymaganiach sprzętowych pecetowego wydania.

Styx: Shards of Darkness w skrócie:
 • producent: Cyanide Studios
 • wydawca: Focus Home Interactive
 • dystrybutor: cdp.pl
 • gatunek: skradanka
 • platformy sprzętowe: PC, PS4, XONE
 • tryb sieciowy: kooperacja (2 graczy)

Ponad dwa lata temu ukazało się Styx: Master of Shadows – skradanka od studia Cyanide (Blood Bowl, Loki), która została ciepło przyjęta przez recenzentów, mimo wyraźnego niedoszlifowania (my wystawiliśmy ocenę 8/10). Dziś debiutuje kontynuacja tamtej produkcji, zatytułowana Styx: Shards of Darkness, przeznaczona na konsole Xbox One i PlayStation 4 oraz komputery osobiste. Akcja gry rozgrywa się 20 lat po wydarzeniach z poprzedniczki, a gracze ponownie pokierują goblinem Styksem. Tym razem skrytobójca trafia do miasta Körangar, gdzie pod przykrywką rozmów między elfami i krasnoludami zawiązuje się spisek wymierzony w jego pobratymców. W naszym kraju tytuł ukazuje się nakładem firmy cdp.pl, dzięki czemu jest dostępne wydanie pudełkowe w polskiej wersji językowej (napisy). Dodatkowo nabywcy wydania przedpremierowego (czytaj: ci, którzy zakupią cyfrową wersję przed premierą na Steamie o godzinie 19:00) otrzymają dwa dodatki z zestawu Akenasha. Pierwszy to strój Styksa z Master of Shadows, wydłużający czas życia jego klonów, natomiast drugi to sztylet ociekający silnym kwasem błyskawicznie rozpuszczającym zwłoki, dzięki czemu nie musimy martwić się o  ukrywanie zabitych wrogów.

W chwili pisania tego tekstu nie ma jeszcze żadnych recenzji Styx: Shards of Darkness, jako że do godziny 10:00 czasu polskiego obowiązuje embargo na ich publikację. Niemniej tu i ówdzie można znaleźć nieliczne informacje. Posiadaczy konsol może ucieszyć, że twórcy najwyraźniej poprawili czasy ładowania, które w pierwszym Styksie na tych platformach były dość uciążliwe. Co prawda, pierwsze wczytanie poziomów wciąż zajmuje nieco za dużo czasu, ale już ponowne uruchomienie trwa znacznie krócej. Więcej dowiecie się z naszej recenzji, którą zamieścimy jeszcze dzisiaj. Jednak wypada jeszcze poinformować o dwóch kwestiach. Pierwszą jest udostępnienie listy osiągnięć Styx: Shards of Darkness, na szczęście niezdradzających zbyt wiele na temat fabuły. Drugą jest kwestia zabezpieczeń, a raczej ich braku – drugi Styx dołączy do gier korzystających wyłącznie z ochrony oferowanej przez Steam, bez dodatkowych systemów w stylu Denuvo.

Styx powraca – miejmy nadzieję, że lepszy niż kiedykolwiek, a z pewnością bardziej wygadany - Styx: Shards of Darkness debiutuje bez zabezpieczeń DRM - wiadomość - 2017-03-15
Styx powraca – miejmy nadzieję, że lepszy niż kiedykolwiek, a z pewnością bardziej wygadany

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 7/8/10 (64-bitowy)
 • Procesor: AMD FX-6300 (3,5GHz)/Intel i5-2500 (3,3GHz)
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta grafiki: AMD Radeon R7 260X / NVIDIA GeForce GTX 560 (1 GB VRAM)
 • Miejsce na dysku twardym: 15 GB
 • Inne: DirectX 11

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej