Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 września 2012, 10:08

autor: Aver

Steam Greenlight – zaakceptowano pierwsze gry. Black Mesa, Heroes & Generals, Routine i inne

Firma Valve ogłosiła pierwsze dziesięć tytułów, które uzyskały wystarczającą liczbę głosów na platformie Steam Greenlight, aby trafić do systemu cyfrowej dystrybucji. Wśród wyróżnionych gier warto wspomnieć m.in. o samodzielnych modach opartych na silniku Source – Black Mesa i No More Room in Hell.

Wczoraj wieczorem polskiego czasu pierwsze dziesięć gier na platformie Greenlight uzyskało zielone światło od firmy Valve do pojawienia się wśród tytułów dystrybuowanych cyfrowo w systemie Steam. Ma to nastąpić w ciągu kilku dni lub miesięcy, w zależności od stopnia ukończenia tytułu.

Steam Greenlight – zaakceptowano pierwsze gry. Black Mesa, Heroes & Generals, Routine i inne - ilustracja #1
Black Mesa to chyba idealny tytuł na inaugurację gier z Greenlight

Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim dwie gry (a właściwie samodzielne modyfikacje) napędzane silnikiem Source. Pierwsza z nich to Black Mesa, długo oczekiwana odświeżona wersja gry Half-Life z 1998 roku, której premierę zapowiedziano na 14 września. Natomiast No More Room in Hell to produkcja o apokalipsie zombie, zainspirowana cyklem filmów George’a Romero zapoczątkowanym przez Noc żywych trupów. Poniżej zamieszczamy pełną listę gier zaakceptowanych przez przedstawicieli Valve:

W opublikowanej wiadomości Anna Sweet, przedstawicielka firmy Valve, podkreśla, że wyboru wymienionych gier dokonała społeczność graczy, okazując wystarczająco duże zainteresowanie każdym z nich.

Steam Greenlight – zaakceptowano pierwsze gry. Black Mesa, Heroes & Generals, Routine i inne - ilustracja #2
Hereos & Generals – sieciowe połączenie strzelanki i strategii

Warto zaznaczyć, że żadna z gier nie otrzymałała 100% wymaganych do publikacji na Steamie głosów. Przykładowo, wczoraj w godzinach wieczornym popularność Black Mesa oscylowała w granicach 48%, natomiast Routine – około 20%. Jednak zainteresowanie było wystarczająco dużo, aby wyróżnić te gry na tle setek innych obecnych na platformie. Obecnie bliskie trafienia na Steam są m.in. gry Contrast oraz Interstellar Marines, które zdobyły już ponad 10% głosów.

Platforma Greenlight wystartowała 30 sierpnia. Z początku została niemalże sparaliżowana liczbą nadesłanych propozycji, z których wiele było fałszywych. Zmusiło to twórców z Valve do częściowego zbanowania kont niektórych użytkowników. Platforma ustabilizowała się od czasu wprowadzenia jednorazowej opłaty za umieszczenie na niej propozycji gry i stanowi coraz popularniejszą część opcji społecznościowych Steama.

Steam Greenlight – zaakceptowano pierwsze gry. Black Mesa, Heroes & Generals, Routine i inne - ilustracja #3
Routine – złowroga baza na Księżycu i samotny bohater