Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 listopada 2023, 16:06

Starfield, Diablo 4 i Hogwarts Legacy największymi przegranymi TGA 2023

Bethesda, Warner Bros. i Blizzard mogły poczuć się niedocenione w nominacjach do The Game Awards 2023. Trzy udane tytuły według fanów zasługiwały na dużo większe uznanie.

Źródło fot. Bethesda, Blizzard, Warner Bros.
i

Coroczne nominacje do nagród The Game Awards są zazwyczaj proste do przewidzenia – znajdujemy wśród nich głównie te gry, o których w ciągu ostatnich miesięcy mówiło się najwięcej. Tegoroczna edycja okazała się jednak całkiem zaskakująca.

The Game Awards 2023

Tegoroczna gala The Game Awards odbędzie się 8 grudnia o godzinie 1:30 w nocy polskiego czasu. Jako że odbędzie się ona za mniej niż miesiąc, wczoraj otwarto głosowanie we wszystkich kategoriach, tym samym ujawniając pełną listę nominowanych gier.

W najważniejszej kategorii – Nagrody dla Gry Roku – znalazło się 6 tytułów: Alan Wake 2, Baldur’s Gate 3, Marvel’s Spiderman 2, Resident Evil 4, Super Mario Bros Wonder oraz The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom.

Starfield, Diablo 4 i Hogwarts Legacy największymi przegranymi TGA 2023 - ilustracja #1
Źródło: The Game Awards

Większości tych nominacji mogliśmy się spodziewać, jednak porównując je z kalendarzem najgłośniejszych premier ostatnich 12 miesięcy możemy mieć wrażenie, że brakuje wśród nich przynajmniej trzech dużych gier.

Starfield – 1 nominacja

Długo wyczekiwane kosmiczne RPG od Bethesdy zadebiutowało we wrześniu tego roku. Starfield to próba zaspokojenia pragnień graczy czekających aż 25 lat na zupełnie nową markę tego studia.

Na portalu Metacritic gra otrzymała średnią ocen od krytyków na poziomie 83/100 oraz 7/10 od graczy.

Starfield, Diablo 4 i Hogwarts Legacy największymi przegranymi TGA 2023 - ilustracja #2
Źródło: Steam

Ostatecznie Starfield nie znalazł się wśród gier nominowanych do głównej nagrody The Game Awards 2023. Fani produkcji Bethesdy mogą oddać na nią głos jedynie w kategorii „Najlepszy RPG roku”. To cios dla niektórych fanów, ponieważ wśród tytułów aspirujących do miana Gry Roku nie ma ani jednego „ekskluzywa” na konsole Microsoftu.

Podwójnym zawodem dla nich jest fakt, że o najbardziej prestiżową nagrodę zawalczą dwa ekskluzywne tytuły Nintendo oraz Marvel’s Spider-Man 2, wydany jak dotąd wyłącznie na PlayStation 5.

Diablo IV – 2 nominacje

Kolejną produkcją, która ku zaskoczeniu sporej grupy osób nie zawalczy w tym roku o tytuł najlepszej gry roku, jest Diablo IV. To kontynuacja kultowej serii hack’n’slashów studia Blizzard, która zadebiutowała w czerwcu 2023 roku.

Diablo 4 zostało jednak ujęte w 2 innych kategoriach: „najlepszy multiplayer” i „innowacje w dostępności”.

Starfield, Diablo 4 i Hogwarts Legacy największymi przegranymi TGA 2023 - ilustracja #3
Źródło: Steam

Opinie o Diablo 4 na Metacritic są zróżnicowane – gra zdobyła średnią ocen 86/100 na podstawie tekstów krytyków, lecz tylko 2,2/10 od graczy. Ma to związek przede wszystkim z modelem biznesowym gry, który stawia na mikropłatności.

Pomijając jednak główną kategorię The Game Awards, nawet osoby nieprzychylne Diablo 4 mogłyby zgodzić się z faktem, że dzięki epickim i demonicznym sceneriom ta produkcja odnalazłaby się w kategorii „najlepszego kierunku artystycznego”. Zamiast tego o ten tytuł zawalczą jednak Alan Wake 2, Hi-Fi Rush, Lies of P, nowe Super Mario i Zelda.

Hogwarts Legacy – 0 nominacji

Ostatnim często wymienianym tytułem podczas dyskusji o grach niedocenionych przez The Game Awards jest Hogwarts Legacy. Osadzone w świecie Harry’ego Pottera RPG zadebiutowało w lutym 2023 roku i ze względu na tematykę przyciągnęło rzeszę fanów podchodzących do gier bardziej casualowo.

Jako jedyna pozycja na tej liście Dziedzictwo Hogwartu nie otrzymało w tym roku żadnej nominacji do nagród TGA. Jest ona przy tym najlepiej ocenianą grą z trzech tutaj wymienionych – na Metacritic ma średnią not od krytyków na poziomie 84/100 oraz 8,5/10 od graczy.

Starfield, Diablo 4 i Hogwarts Legacy największymi przegranymi TGA 2023 - ilustracja #4
Źródło: Steam

Za czarującym tytułem stoi jednak niemała kontrowersja, związana z J.K. Rowling – autorką książek o Harrym Potterze. Poglądy pisarki doprowadziły do tego, że w niektórych miejscach w sieci gra była jawnie bojkotowana, co mogło mieć znaczenie w kontekście nieuwzględnienia jej w nominacjach (o tym, jakie gry znajdą się w tym gronie decydują m.in. redakcje branżowych mediów z całego świata).

Bywa też, że gry wydawane na początku danego roku mają mniejsze szanse na otrzymanie nominacji w wieńczącym rok The Game Awards – trudniej im utrzymać się w pamięci redaktorów i graczy po kilku kolejnych miesiącach napakowanych ekscytującymi premierami.

Kwestionowanie doboru tytułów

Tegoroczna sytuacja nie jest specjalnie wyjątkowa. Każdego roku przy okazji The Game Awards jakaś część graczy jest niezadowolona z wyborów. W tak rozwijającej się, a przy tym zróżnicowanej branży ciężko jest spełnić marzenia wszystkich zainteresowanych.

Mimo to Josh Sawyer, projektant ze studia Obsidian, zdecydował się zwrócić uwagę na pewną zauważalną nierzetelność organizatorów gali.

Faktycznie – już drugi rok z rzędu nominacje do nagród zostały ogłoszone przed końcem oficjalnego okna zgłoszeń potencjalnych kandydatów.

Pełną listę tytułów, które otrzymały nominację do The Game Awards 2023, możecie znaleźć w naszym podsumowaniu.

Sonia Selerska

Sonia Selerska

Swoją przygodę z zawodowym pisaniem rozpoczęła na Gry-Online.pl w 2022 roku, ale od zawsze interesowała się wszelkimi formami słowa pisanego. Studentka kierunku Film i Multimedia na specjalizacji Tworzenie Gier Wideo, głęboko śledzi zacierającą się granicę między tymi dwoma światami. Czasem wstydliwie docenia przerost formy nad treścią. W przypadku mediów częściej niż rzadziej wchodzi w skrajności; nigdy nie może wybrać między filmami dokumentalnymi i horrorami a cozy grami, symulatorami życia i animacjami. Częściej niż przy tytułach AAA znajdziecie ją przy oldskulowych konsolach i perełkach indie. Wolny czas poświęca swojej miłości do mody i szeroko pojętej sztuki. Uważa, że fabuła to najważniejszy element gry, a najlepsze historie to te, które czerpią z życia codziennego.

więcej