Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 kwietnia 2022, 13:15

autor: Michał "Maycuzai" Zegar

Polskie głosy zamiast rosyjskich - petycja fanów STALKER 2

Petycja fanów serii STALKER staje się coraz bardziej popularna. Jej celem jest zastąpienie rosyjskich głosów postaci w nadchodzącym S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl polskimi.

Polski serwis Centrum Zony doniósł wczoraj o petycji zamieszczonej na stronie Change.org, w której fani domagają się zastąpienia rosyjskich głosów postaci w nadchodzącej grze S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl pełną polską lokalizacją.

Dla przypomnienia – w produkcji uświadczymy polskie napisy, zaś dialogi zostały nagrane wyłącznie w języku ukraińskim, angielskim oraz rosyjskim. W opcjach gry będziemy mogli wybrać, które chcemy usłyszeć.

  1. Poprzednie odsłony serii posiadały polskiego lektora (legendarnego Mirosława Uttę), tłumaczącego kwestie wypowiadane przez postacie. Wszystko wskazuje jednak na to, że w Heart of Chornobyl go nie uświadczymy.

Petycja

Petycję rozpoczął trzy tygodnie temu Andrij Chebankov. W ostatnim czasie zyskuje ona na popularności – w tym momencie podpisały ją już 3104 osoby (celem jest 5 tys. podpisów).

  1. Petycja widnieje zarówno w języku ukraińskim, jak i polskim.
  2. Została ona skierowana do twórców gry – kijowskiego studia GSC Game World.

Opis petycji

Czytamy w niej (nazwy zostały przekonwertowane na alfabet łaciński z cyrylicy):

(…) GSC zawsze wspierało ludzi, którzy tworzą treści związane z grą. Rosjanie powiedzieli, że są największą publicznością Stalkera (…). Jest jeszcze jedna „sankcja”, która jest na poziomie odłączenia Rosji od SWIFT. Odmowa pełnej lokalizacji rosyjskiej i zastąpienie jej pełną polską.

To Polacy aktywnie pomagają Ukraińcom od pierwszego dnia wojny. A taki krok ze strony ukraińskiego studia byłby w stu procentach miły dla całej polskiej, a zarazem ukraińskiej publiczności. Zwłaszcza że rosyjscy blogerzy aktywnie zachęcają rosyjską społeczność do piractwa (…).

W żadnym wypadku nie jest to wymaganie dla GSC Game World. Raczej prośba, a nawet propozycja całej ukraińskiej społeczności stalkerskiej. GSC wykazało już świadomą i aktywną publiczną pozycję, za którą będziemy wspierać studio w każdej decyzji. Dziękujemy!

Z poważaniem, zespół społeczności Anomal'nyj Prytulok, kanał youtube’owy Volnyckyi, serwer Discorda USS, strona fanowska „stalker2-fenomen.info” oraz społeczność graczy GameStreetUA.

Prace nad Heart of Chornobyl dalej wstrzymane

Warto przypomnieć, że produkcja Heart of Chornobyl jest w dalszym ciągu wstrzymana. Po sieci krążą jednak plotki, według których część studia planuje przenosiny do Czech, gdzie rzekomo mają zostac dokończone prace. Sprzedaż gier studia GSC została też wstrzymana na terenie Rosji.

  1. Data premiery Heart of Chornobyl pozostaje nieznana. Gra ma się ukazać się na PC i konsolach Xbox Series X/S (jeśli uda się ją dokończyć). Tytuł ma być dostępny na premierę w subskrypcji Game Pass.

Abonament Game Pass kupisz tutaj

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

  1. Centrum Zony – strona oficjalna
  2. S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl – strona oficjalna