Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 marca 2022, 21:00

autor: Michał Zegar

Prace nad STALKER 2 wstrzymane

Ukraińskie studio GSC poinformowało dziś o wstrzymaniu prac nad grą S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl. Wypuściło również specjalne wideo, które daje nadzieję, iż projekt będzie kontynuowany po zakończeniu walk.

W SKRÓCIE:
  1. Prace nad S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl zostały bezterminowo wstrzymane.
  2. Twórcy z Kijowa mają zamiar kontynuować produkcję po zakończeniu wojny na Ukrainie.
  3. Wypuścili krótkie wideo, które przedstawia zakulisowe prace nad grą oraz to, jak prezentuje się sytuacja w ich kraju.

Stalkerzy, mam dobrą i złą wiadomość. Zaczniemy od tej drugiej. Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę, co dzieje się w tym momencie na Ukrainie. To właśnie tam – a dokładnie w Kijowie – ulokowane jest studio GSC Game World, które odpowiada za szczególnie wyczekiwaną przez graczy w naszym kraju grę S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl.

  1. Tytuł miał zadebiutować 8 grudnia 2022 r. na PC-tach oraz konsolach Xbox Series X/S.

24 lutego deweloperzy wystosowali oficjalnie stanowisko odnośnie sytuacji w swoim kraju. Zamieścili również nr konta, poprzez który można finansowo wspierać Ukraińskie Siły Zbrojne – widnieje ono m.in. na profilu zespołu na Facebooku.

Przyszłość Serca Czarnobyla

Przejdźmy teraz do ostatnich wieści ze studia.

  1. Dzisiaj na oficjalnym youtube’owym kanale GSC zamieszczono ten oto film:

Klip otwierają – nie licząc muzyki rodem z horroru – fragmenty z sesji motion capture do Heart of Chernobyl.

Twórcy informują, że tydzień temu montowali zakulisowe wideo poświęcone temu aspektowi gry, by przybliżyć graczom, jak miały prezentować się scenki przerywnikowe. No właśnie… miały.

W transkrypcji materiału czytamy:

Rozwój gry zjechał na boczny tor. (…) Teraz naszym celem jest pomóc przetrwać deweloperom i ich rodzinom.

  1. Mówiąc krótko: premiera Heart of Chernobyl nie odbędzie się w grudniu. Nie wiadomo, czy w ogóle się odbędzie.

„Co tam u Was?”

Od około 30. sekundy wideo zmienia swój ton i ukazuje, co ma teraz miejsce na Ukrainie. Materiał jest swoistą odpowiedzią na pytania fanów „co tam u Was?” skierowane do deweloperów z GSC. W dzisiejszej wiadomości od studia, zamieszczonej na Discordzie, czytamy:

„Kiedy pokaz rozgrywki?” nie jest już najpopularniejszym pytaniem. Teraz słyszymy „jak się tam miewacie?” coraz częściej i częściej.

  1. Choć ton komunikatu jest dość oziębły, fani na pewno to zrozumieją, gdyż tylko taki jego charakter może naświetlić, jak obecnie prezentuje się sytuacja w zespole.

Feniks z popiołów

Nie cała nadzieja jest jednak stracona – pora na dobrą wiadomość. Po komunikacie o zmianie priorytetu projektu padają słowa:

Ale na pewno będziemy kontynuować. Po tym, jak wygramy. Chwała Ukrainie.

  1. Jak widać, twórcy są skorzy do wznowienia prac nad Heart of Chernobyl po zakończeniu walk.
  2. Kiedy to nastąpi, pozostaje jednak wielką niewiadomą.

Pracownicy GSC mają to do siebie, że nie lubią się poddawać. W końcu S.T.A.L.K.E.R. 2 został pierwotnie zapowiedziany w sierpniu 2010 roku. Szesnaście miesięcy później świat obiegła wiadomość, że studio zostało zamknięte, a sequel anulowany.

Firma jednak powróciła po czterech latach. W 2018 roku reaktywowano prace nad kontynuacją Cienia Czarnobyla. W ubiegłym czerwcu pokazano zaś, jak mniej więcej wyglądać będzie rozgrywka. Zatem nie odkładajcie jeszcze śrubek na półkę – wiele wskazuje, że kiedyś doczekamy się upragnionego S.T.A.L.K.E.R. 2. W takiej czy innej formie.

  1. S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl – strona oficjalna