Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 marca 2022, 20:50

autor: Michał Zegar

STALKER-a 2 nie będzie można kupić w Rosji

Wygląda na to, że to koniec STALKER-a w Rosji. Studio GSC poinformowało, że jedynie gracze, którzy zdążyli złożyć preorder na cyfrową edycję Heart of Chornobyl, zagrają w ten tytuł w tym kraju. Deweloper wystosował również słowa pożegnalne dla części tamtejszych fanów serii.

W SKRÓCIE:
  1. Spośród milionów rosyjskich graczy w nowego STALKER-a zagrają (o ile produkcja gry zostanie dokończona) wyłącznie ci, którzy zdążyli złożyć cyfrowy preorder.
  2. Studio GSC Game World niejako pożegnało się z częścią rosyjskiej społeczności STALKER-a.

Nim przejdziemy do sedna dzisiejszej wiadomości o grze S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl, przypomnijmy wieści z ostatnich dni. 2 marca poinformowaliśmy o wstrzymaniu prac nad tytułem z powodu trwającego konfliktu na Ukrainie.

Tydzień później świat obiegła wiadomość od kijowskiego studia GSC Game World (twórców serii S.T.A.L.K.E.R.) o wycofaniu z dystrybucji wszystkich produktów dewelopera na terenie Rosji. Heart of Chornobyl również zniknął w tym kraju z kart sprzedaży. Konsekwencją tego działania było zjawisko tzw. review bombingu tamtejszych graczy wycelowane w dzieła GSC.

Co więcej, wczoraj okazało się, że tytuł wyczekiwanej kontynuacji także został lekko zmieniony, by oddalić ją od powiązań z rosyjską kulturą.

Koniec STALKER-a dla Rosjan

Wiele wskazuje na to, że premiera Heart of Chornobyl w Federacji Rosyjskiej będzie pod wieloma względami… niecodzienna. Zaś dla wielu graczy z tego kraju – wcale się nie odbędzie.

W popularnym w Rosji serwisie społecznościowym VK studio GSC zamieściło kilkadziesiąt godzin temu specjalny post wyjaśniający kilka spraw.

  1. Rosyjscy gracze, którzy zdążyli złożyć zamówienie przedpremierowe na cyfrową edycję Heart of Chornobyl, nim ta znikła u nich z dystrybucji w zeszłym tygodniu, otrzymają grę w okolicach jej światowej premiery (o ile ta dojdzie do skutku).
  2. Nowe cyfrowe zamówienia nie będą już jednak przyjmowane.
  3. Wydania fizyczne w ogóle nie zawitają na półki rosyjskich sklepów. Osoby, które złożyły na takowe preorder, mogą jedynie kontaktować się z punktami sprzedaży w swoim kraju, by tam domagać się zwrotu pieniędzy.
  4. GSC zastrzega, że niezadowoleni z tej decyzji gracze z pierwszego podpunktu również mogą zwrócić swoje zamówienia przedpremierowe. W przypadku trudności mają oni skontaktować się z obsługą techniczną systemu płatności, z którego dokonano zakupu.

Mówiąc w skrócie, spośród milionów rosyjskich graczy w nowego STALKER-a zagrają wyłącznie ci, którzy zdążyli złożyć cyfrowy preorder, nim gra w zeszłym tygodniu została regionalnie zablokowana na Steamie dla ludzi żyjących w Federacji Rosyjskiej.

Deweloperzy argumentują swoją decyzję tymi słowami:

Nie jest nam przykro, że tracimy tę część społeczności, która popiera wojnę z Ukrainą.

Wiemy, że są ludzie, którzy zdają sobie sprawę z tego, co się dzieje, i wspierają Ukrainę w tym konflikcie. Niestety, oni również zostaną dotknięci blokadą zakupu. Rozdzielenie ich od innych jest niemożliwe.

Ostatni post…

W ostatnim akapicie wiadomości znajduje się swoiste pożegnanie z częścią rosyjskiej społeczności STALKER-a:

To jest nasz ostatni post na portalu społecznościowym VK. Jeśli chcesz nadal śledzić nasze wiadomości o tworzonych przez nas grach, możesz to zrobić za pośrednictwem innych stron.

GSC podaje tutaj linki m.in. do swojego Discorda czy Twittera, po czym wieńczy całość słowami „Chwała Ukrainie!”.

Podsumowanie

Warto oczywiście zaznaczyć, że gdy prace nad Heart of Chornobyl zostaną wznowione, gra ma być dystrybuowana w naszym kraju bez żadnych przeszkód, jak każdy inny tytuł.

Rosjanie stanowią większą część społeczności STALKER-a. Gdy (lub jeśli) sequel wyjdzie, przed GSC pojawi się najpewniej kolejne wyzwanie. Deweloperzy będą musieli jakoś „zachęcić” zachodnich graczy, by wypełnili lukę pozostałą po wschodnich fanach. Miejmy nadzieję, że marketing Microsoftu, na konsolę którego Heart of Chornobyl ma się ekskluzywnie ukazać, pomoże zrealizować ten cel.

S.T.A.L.K.E.R. 2 ma zadebiutować zarówno na PC-tach, jak i Xboxie Series X/S, gdzie będzie dostępny także dla subskrybentów usługi Game Pass. Data premiery gry pozostaje na ten moment wielką niewiadomą.

Abonament Game Pass kupisz tutaj

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.