Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 marca 2016, 11:38

autor: luckie

Sprzedano 20 milionów egzemplarzy gier z serii Wiedźmin

Studio CD Projekt RED ujawniło, że trzy części serii gier Wiedźmin sprzedały się w łącznym nakładzie 20 milionów kopii. Podczas spotkania finansowego zapewniono też, że jeśli chodzi o dodatki, Krew i Wino jest tak wielkim projektem jak Wiedźmin 3 w kategorii gier.

Seria Wiedźmin doprowadziła CD Projekt RED do wielkości. - Sprzedano 20 milionów egzemplarzy gier z serii Wiedźmin - wiadomość - 2016-03-10
Seria Wiedźmin doprowadziła CD Projekt RED do wielkości.

Podczas dzisiejszej konferencji finansowej firmy CD Projekt ujawniono kilka ciekawostek na temat sukcesów serii Wiedźmin oraz przyszłych planów studia CD Projekt RED (o tych drugich więcej przeczytacie w osobnym newsie). Począwszy od wydanego w 2007 roku pierwszego Wiedźmina, przez Wiedźmina 2: Zabójców Królów z 2011 roku i wreszcie Wiedźmina 3: Dziki Gon, trzy główne gry z serii (a więc nie licząc dodatku Serca z Kamienia oraz spin-offów) sprzedały się na całym świecie w łącznym nakładzie 20 milionów kopii. Podejrzewamy, że mimo najkrótszej obecności na rynku, największa część tej sumy przypada na trójkę. Niestety zarząd studia odmówił udzielenia informacji na temat tego, jak liczba ta rozkłada się na poszczególne tytuły oraz ile sztuk Wiedźmina 3 sprzedano do końca ubiegłego roku.

Zamiast tego studio przygotowało kilka statystyk dotyczących sprzedaży elektronicznej i fizycznej. W przypadku Wiedźmina 3 około 2/3 kupionych egzemplarzy to wersje pudełkowe, a tylko 1/3 cyfrowe. Co ciekawe, przy takim podziale przychody ze sprzedaży rozkładały się niemal po równo. Pokazuje to, że z edycji cyfrowych producent ma prawie dwa razy większe zyski niż z dystrybucji tradycyjnej. Ogólnie rzecz biorąc, CD Projekt odnotowało ponad dwukrotny wzrost przychodów z dystrybucji cyfrowej od 2011 roku, ale wciąż widzi potencjał zwyżkowy.

Omawiając sukcesy trzeciego Wiedźmina, Adam Kiciński wspomniał o tym, że gra otrzymała 800 nagród branżowych, w tym 250 tytułów gry roku. Warto też przypomnieć w tym miejscu, że polska mega produkcja pobiła rekrod, jeśli chodzi o liczbę artykułów opublikowanych na jej temat w Internecie: ponad 51 tysięcy – to więcej niż jakakolwiek inna gra w historii. Gratulujemy!

Wiedźmin 3: Krew i wino

Potwierdzono też, że nadchodzący dodatek do Wiedźmina 3, Krew i wino, ukaże się w drugim kwartale 2016 roku, a więc najpóźniej w czerwcu. Twórcy bardzo ambitnie podchodzą do tego projektu, chcąc zwieńczyć wiedźmińską trylogię z przytupem. Adam Kiciński, prezes CD Projekt, powiedział:

„W kategorii dodatków jest to [Krew i wino – dop. red.] tak wielki projekt, jak w kategorii gier był Wiedźmin 3”.

Już Serca z Kamienia podbiły serca niejednego miłośnika wiedźmińskiego uniwersum. Według wielu graczy, pierwszy dodatek przewyższył jakością nawet znakomitą podstawkę. Jeśli rozszerzenie Krew i wino ma być jeszcze lepsze, to już nie możemy się go doczekać!

  1. Recenzja dodatku Serca z Kamienia do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon
  2. Kompendium wiedzy o grze Wiedźmin 3: Dziki Gon
  3. Oficjalna strona internetowa gry Wiedźmin 3: Dziki Gon