Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 sierpnia 2011, 14:13

autor: Michał "Ender" Kułakowski

Sony o przyszłości Vity i obniżce ceny PS3

Przedstawiciel Sony, na targach Gamescom, odniósł się do obniżki ceny PlayStation 3 oraz przyszłości konsoli PS Vita.

Targi takie jak gamescom są najlepszą okazją dla dziennikarzy branżowych by w dosyć luźnej atmosferze móc zarzucić przedstawicieli firm i deweloperów pytaniami, na które normalnie nie mają czasu odpowiedzieć. Z okazji tej skorzystał serwis Gamespot, prosząc Johna Kollera, szefa marketingu w Sony, by odniósł się do ogłoszonej w czasie imprezy obniżki ceny PlayStation 3, a także opowiedział jak jego firma zapatruje się na przyszłość przenośnej PS Vity.

Sony o przyszłości Vity i obniżce ceny PS3 - ilustracja #1

W obniżce ceny, która jak zdradził Koller była planowana już od dość dawna, firma widzi dużą szansę. Sony z niższą ceną chcę wyjść naprzeciw nowym klientom dotychczas niezainteresowanym PlayStation 3. Mają być nimi przede wszystkim rodziny z dziećmi oraz bardziej casualowi gracze, dla których dotychczasowa cena konsoli mogła być zbyt wysoka. Koller liczy także na przypływ posiadaczy Wii i Xboksa 360. Skusić ma ich bogaty zestaw ekskluzywnych tytułów niedostępnych na innych platformach, przygotowywany na ten i przyszły rok. Zapytany o to czy ambicją japońskiego giganta jest nadal 10-letni cykl życia konsoli odpowiada, że na razie nic nie zmieniło tych planów stwierdzając, że wprowadzenie obsługi obrazu 3D oraz PlayStation Move jest na to najlepszym dowodem.

Sony o przyszłości Vity i obniżce ceny PS3 - ilustracja #2

Jeżeli chodzi o PS Vitę, Koller jest przekonany, że będzie ona atrakcyjna dla graczy korzystających z tabletów, smartphone`ów i telefonów komórkowych, które według analityków są najgroźniejszym wrogiem przenośnych konsol. Zapytany o to jak zapatruje się na wpływ tych platform na wyniki i popularność PSP czy Nintendo DS, nie uważa by był on aż tak wielki jak się wydaje.

„To różne segmenty rynku. (…) Kiedy popatrzysz na ludzi obecnie grających na komórkach, są to osoby, które przede wszystkim cieszą się krótkimi, małymi grami tzw. „zabijaczami czasu”, nie oferują one dużego i bogatego doświadczenia zapewnionego jedynie przez prawdziwe przenośne konsole.”

Wierzy równocześnie, że negatywny wpływ telefonów i tabletów zmaleje jeszcze bardziej wraz z premierą Vity, bo poza graczami liczącymi na bardziej rozbudowane gry przenośne, skusi także przeciętnych użytkowników smartphone`ów.

„Kiedy kilka lat temu zaczęliśmy badać zapotrzebowanie na bogatsze i głębsze przenośne gry, podobne do tego co znasz z dużych konsol, stwierdziliśmy, że jest ono bardzo duże. Dostarczyliśmy je na PSP, ale teraz z PS Vitą przenosimy się na zupełnie inny poziom, wprowadzając nowe sposoby interakcji z grami.”

Według Kollera, nie do końca sprecyzowane nowe „sposoby interakcji i grania”, to właśnie to co odróżniać będzie Vitę od komórek czy tabletów, zarówno teraz jak i w przeciągu najbliższych trzech do pięciu lat. Podsumowując jest pewien, że Vita rozszerzy pojęcie „mobilnej gry” i stanie się jego synonimem, oferując zarówno rozbudowane tytuły, jak i popularne gry dostępne do tej pory jedynie na tabletach i komórkach.

Jak więc widać, przynajmniej od marketingowej strony Sony jest przygotowane by walczyć o pierwszą pozycje w kurczącym się segmencie przenośnych konsol. Wielu specjalistów i analityków wieszczy ich koniec, według nich PS Vita i 3DS mają być ostatnimi tego typu urządzeniami przeznaczonymi przede wszystkim do gry. Z drugiej strony, duże tytuły i wsparcie deweloperów oraz wprowadzenie do Vity gier dostępnych jedynie na komórkach, może rzeczywiście pozwolić Sony, pogodzić dwa światy i uszczknąć kawałek ciągle rosnącego rynku mobilnych gier.