Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 marca 2013, 14:55

autor: Marcin "eLCeBe" Pietruszewski

Słaba sprzedaż Dead Space 3 – nie ma co liczyć na kontynuację serii?

Prawdopodobnie nie doczekamy się premiery Dead Space 4. Trzecia część tego cyklu kosmicznych survival horrorów akcji sprzedała się znacznie poniżej oczekiwań wydawcy, firmy Electronic Arts, przez co jego kontynuowanie nie będzie opłacalne. Czy rzeczywiście nie spotkamy się już więcej z nekromorfami?

AKTUALIZACJA: Firma Electronic Arts zaprzeczyła doniesieniom dotyczącym zaprzestania prac nad Dead Space 4, a także domniemanym słabym wynikom sprzedaży Dead Space 3. Zaznaczono również, że marka ta nadal jest bardzo ważna dla koncernu.

Dead Space 3 będzie ostatnią częścią serii? - Słaba sprzedaż Dead Space 3 – nie ma co liczyć na kontynuację serii? - wiadomość - 2013-03-05
Dead Space 3 będzie ostatnią częścią serii?

Nie będzie Dead Space 4 – taką informację przekazał serwis Videogamer, powołując się na pragnące zachować anonimowość źródło, a konkretnie osobę, która brała udział w początkowych pracach nad tym projektem. Należy jednak pamiętać, że nie jest to oficjalne stanowisko Electronic Arts, wydawcy tej serii survival horrorów akcji, dziejących się w przestrzeni kosmicznej.

Według plotek wstępnie tworzeniem Dead Space 4 zajmowało się studio Visceral Games (będące własnością Electronic Arts, znane m.in. z produkcji poprzednich części serii Dead Space, a także z cyklu The Godfather i Army of Two oraz gry Dante’s Inferno), a konkretnie niewielki oddział tej firmy, mieszczący się w Montrealu. Przyczyną anulowania prac ma ponoć być słaba sprzedaż ostatniej części serii, wydanej w lutym tego roku na PC, Xboksa 360 i PlayStation 3 gry Dead Space 3. Niezadowalające wyniki poskutkowały zamknięciem Visceral Games Montreal – chociaż i to jest niepotwierdzoną informacją, którą jeden z pracowników studia przekazał niedawno serwisowi Game Informer.

Czy nie będziemy już mieli więcej okazji do przytulenia nekromorfa? - Słaba sprzedaż Dead Space 3 – nie ma co liczyć na kontynuację serii? - wiadomość - 2013-03-05
Czy nie będziemy już mieli więcej okazji do przytulenia nekromorfa?

Electronic Arts nie zamierza komentować powyższych spekulacji. Możemy natomiast przekazać kilka faktów – gra Dead Space 3, choć trafiła zaraz po premierze na szczyt list sprzedaży, w miarę upływu czasu traciła zainteresowanie graczy i w sumie osiągnęła o 26,6% gorszy wynik na rynku brytyjskim niż jej poprzedniczka, Dead Space 2. Recenzenci przyjęli ją nienajgorzej – w naszym teście Hed ocenił ją na 7,5, a średnia ocena w serwisie Metacritic waha się od 76 do 79 punktów na 100 – w zależności od platformy, na której była oceniana. Jest to jednak wynik zauważalnie słabszy od poprzednich odsłon cyklu, ponieważ Dead Space 2 osiągnęło średnią ocen na poziomie 87, a pierwsza część Dead Space – 86. Może to być jedna z przyczyn niechęci EA do kontynuowania znanej serii.

Frank Gibeau, jeden z szefów Electronic Arts, w wywiadzie dla serwisu CVG powiedział, że Dead Space 3 powinno sprzedać się w nakładzie 5 milionów egzemplarzy, aby dalsze kontynuowanie przygód Isaaca Clarke’a było opłacalne. Czy rzeczywiście brak tego wyniku oznacza upadek marki i koniec walki z nekromorfami, a powyższe plotki potwierdzą się? Przekonamy się.

Jak wygląda Dead Space 3 możecie przekonać się w komentarzu redakcji: