Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 czerwca 2015, 08:34

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

Silent Hills zostanie wydane na Xboksie One? Konami nie porzuca gier konsolowych i PC-towych [news zaktualizowany]

W Internecie pojawiły się niepotwierdzone doniesienia, według których firma Konami prowadzi rozmowy z Microsoftem w sprawie sprzedaży praw do gry Silent Hills i całej marki Silent Hill. Jednocześnie japoński wydawca wyjaśnił, że nie zamierza porzucać rynku gier konsolowych i komputerowych, jak sugerowano kilka tygodni temu.

AKTUALIZACJA:

Phil Spencer, szef marki Xbox, poinformował na Twitterze, że poniższe informacje dotyczące wykupienia marki Silent Hill przez Microsoft to zwykła plotka.

Pod koniec zeszłego miesiąca fani wyczekujący gry Silent Hills doczekali się bardzo niemiłych wieści. Okazało się bowiem, że firma Konami postanowiła zrezygnować z tego projektu. Zaznaczono jednak, że seria nie odchodzi w zapomnienie i będzie kontynuowana, ale tytuł tworzony przez Hideo Kojimę i Guillermo del Torro wylądował w koszu. Być może nie jest to jednak prawda. Na kanale The Know w serwisie YouTube zdradzono, że Microsoft prowadzi rozmowy z Konami w sprawie przejęcia projektu, który miałby zostać ekskluzywnym tytułem dla konsoli Xbox One (wcześniej planowany był jako „eks” dla PlayStation 4). Jeżeli rozmowy dojdą do skutku, to zapowiedzi produkcji doczekamy się już w przyszłym miesiącu podczas targów E3, a sama gra trafi na rynek w marcu 2016 roku (w momencie zaprzestania prac gra ponoć była gotowa w 80%, więc termin jest realny). Warto jeszcze wspomnieć, że źródło The Know twierdzi, że transakcja opiewać ma na kilka miliardów dolarów, więc, jeżeli w ogóle te plotki okażą się prawdą, to raczej nie będzie dotyczyć tylko Silent Hills, ale całej marki Silent Hill. Doniesienia te pochodzą ponoć od pracownika giganta z Redmond, ale należy je traktować z dużym przymrużeniem oka.

Silent Hills odchodzi do Microsoftu? - Silent Hills zostanie wydane na Xboksie One? Konami nie porzuca gier konsolowych i PC-towych [news zaktualizowany] - wiadomość - 2015-06-01
Silent Hills odchodzi do Microsoftu?
Przyszłość Konami:
  • Firma będzie dalej tworzyć gry na konsole, PC-ty i automaty, a także na urządzenia mobilne
  • Hideo Kojima i jego zespół cały czas pracują nad Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
  • Wydawca ma zamiar rozwijać w przyszłości marki Metal Gear i Silent Hill
  • Konami scentralizowało proces produkcyjny, by szybciej dostosowywać się do zmieniającego się rynku

Przy okazji warto wspomnieć o wyjaśnieniach firmy Konami, w sprawie wydarzeń z ostatnich miesięcy, którymi firma nagrabiła sobie wśród wieloletnich fanów. Okazało się bowiem, że stosunki Hideo Kojimy z wydawcą popsuły się, a sam twórca został zwolniony, chociaż ma dokończyć prace nad Metal Gear Solid V: The Phantom Pain. O anulowaniu Silent Hills pisałem w akapicie wyżej, a do tego szef Konami stwierdził, że firma skupi się na rynku gier mobilnych.

W wiadomości przesłanej serwisowi Polygon wyjaśniono jednak kilka rzeczy. Przede wszystkim wydawca nie porzuca gier konsolowych oraz PC-towych i dalej będzie tworzyć tytuły dedykowane tym urządzeniom oraz automatom, jednocześnie próbując swoich sił na urządzeniach mobilnych. Stwierdzono, że wcześniejsze doniesienia były wynikiem błędu źle przetłumaczonego wywiadu z szefem firmy oraz zdań wyrwanych z kontekstu.

Odniesiono się również do przyszłości serii Metal Gear i Silent Hill, stwierdzając, że obie marki będą rozwijane, ale obecnie Konami nie jest jeszcze gotowe, by zdradzić dalsze plany.

Jeżeli natomiast chodzi o rzekome zwolnienie Kojimy, ujawniono, że deweloper wraz ze swoim zespołem, pracuje ciężko nad dokończeniem The Phantom Pain w nowym systemie produkcyjnym. Japońska firma wprowadziła bowiem zmiany w dewelopingu swoich gier, centralizując cały proces, by szybciej dostosowywać się do zmieniającego się rynku i lepiej wykorzystywać indywidulane umiejętności swoich pracowników.