Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 kwietnia 2015, 20:37

autor: Piotr "Pirlond" Bicki

Hideo Kojima został zwolniony z Konami?

Kilka tygodni temu w internecie pojawiły się informacje, z których wynikało, że odpowiedzialny za powstanie serii Metal Gear Solid Hideo Kojima zakończył współpracę z firmą Konami. Pogłoski te później potwierdzono, nie ujawniono jednak żadnych szczegółów dotyczących sprawy. Nieco światła rzuca na nią wpis współpracującej ze słynnym Japończykiem piosenkarki Donny Burke, która stwierdziła, że Kojima został zwolniony.

Hideo Kojima został wyrzucony z Konami? - Hideo Kojima został zwolniony z Konami? - wiadomość - 2015-04-09
Hideo Kojima został wyrzucony z Konami?

Wszystko zaczęło się w drugiej połowie marca, kiedy to z materiałów promocyjnych i strony internetowej poświęconych grze Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (a także innych odsłon serii) usunięto nazwisko Hideo Kojimy. Przedstawiciele Konami potwierdzili później, że projektant zakończył współpracę z firmą – zaznaczono jednak, że deweloper dokończy prace nad powstającą piątą odsłoną cyklu. Mimo to wciąż wiele kwestii jest niejasnych – nie wiadomo bowiem, co dokładnie zaszło między Kojimą, a jego wieloletnim pracodawcą. Bardziej zorientowana w szczegółach tej sprawy wydaje się Donna Burke, australijska piosenkarka, która współpracowała kilka razy z Japończykiem. We wpisie opublikowanym na Twitterze stwierdziła, że został on zwolniony.

Nie porzucajcie owocu pięcioletniej pracy zespołów Kojimy, tylko dlatego, że ci na górze postanowili zwolnić geniusza – pisze Burke.

Odpowiadając na pytanie jednego z internautów, w kolejnym wpisie artystka jeszcze raz potwierdziła, że Kojima został wyrzucony. Do słów piosenkarki odnieśli się przedstawiciele Konami. Na łamach serwisu VideoGamer stwierdzili, że sugestie, jakoby Hideo Kojima został zwolniony przez firmę są „kategorycznie nieprawdziwe”.

Burke – a raczej jej głos – powinna być znana fanom Metal Gear Solid. Na potrzeby cyklu nagrała dwie piosenki – Heavens Divide z wydanego na PSP Peace Walker oraz Sins of the Father, które będzie można usłyszeć w zbliżającym się The Phantom Pain. W tej ostatniej produkcji podłoży także głos towarzyszącemu głównemu bohaterowi robotowi - iDroidowi.

Warto przy tym zaznaczyć, że w podobnym jak Australijka tonie wypowiedział się Akio Otsuka, który podkłada głos Solid Snake’owi w japońskich wersjach poszczególnych części Metal Gear Solid. We wpisie opublikowanym na Twitterze aktor zachęcił graczy, by ci nie rezygnowali z zakupu piątej odsłony serii, by bojkotować w ten sposób Konami.

Hideo Kojima jest jednym z najsłynniejszych projektantów branży. Japończyk ma na swoim koncie wiele produkcji, spośród których do najważniejszych należą zdecydowanie gry z serii Metal Gear Solid. Cykl przez wielu graczy uważany jest za jedną z najlepszych skradanek dostępnych na rynku, zaś poszczególne odsłony charakteryzują się głęboką i często zawiłą fabułą. Na wrzesień planowana jest jej piąta odsłona – The Phantom Pain.