Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 4 grudnia 2014, 20:25

autor: Draug

Rovio – twórcy Angry Birds zwalniają ponad 100 pracowników

Firma Rovio Entertaiment (twórcy marki Angry Birds) poinformowała, że dobiegł końca ogłoszony na początku października proces zwolnień. Spółka pozbędzie się ostatecznie ok. 110 pracowników – o 20 mniej niż zapowiadano pierwotnie – i zamknie jeden ze swoich dwóch fińskich oddziałów.

Lokalizacja oddziałów Rovio Entertainment (po zwolnieniach):
  • Finlandia
  • Szwecja
  • Chiny
  • Stany Zjednoczone
  • Korea Południowa
  • Japonia
  • Wielka Brytania

Na początku października donosiliśmy, że Rovio Entertainment – fińska firma znana przede wszystkim jako twórcy marki Angry Birds – szykuje się do zwolnienia 130 pracowników. Dziś gigant rynku mobilnej rozrywki ogłosił, że proces redukcji personelu dobiegł końca, a posady ma zostać pozbawionych ostatecznie około 110 osób. Jak widać, Finom udało się ocalić 20 zatrudnionych – jest to zasługa otwarcia w innych oddziałach firmy nowych stanowisk. To, ilu ludzi faktycznie zachowa pracę, zależy od tego, ilu z nich uda się przejść wewnętrzną aplikację na te posady. Tak czy inaczej, Rovio pozbywa się w ten sposób kilkunastu procent swojego personelu (pod koniec 2013 roku dla giganta pracowało ok. 800 osób). Co więcej, wraz ze zwolnieniami spółka zamyka oddział w Tampere (na południu Finlandii), aby skoncentrować wszystkie operacje w swojej ojczyźnie w Espoo (nieopodal Helsinek), gdzie mieści się główna siedziba Rovio.

Rovio zwalnia ponad 100 osób – czyżby należało zacząć obawiać się wybicia czarnej godziny dla twórców Angry Birds? - Rovio – twórcy Angry Birds zwalniają ponad 100 pracowników - wiadomość - 2014-12-04
Rovio zwalnia ponad 100 osób – czyżby należało zacząć obawiać się wybicia czarnej godziny dla twórców Angry Birds?

Co spowodowało zwolnienia? Oficjalne komunikaty mówią o „restrukturyzacji”, po której działalność firmy skupi się na trzech pionach: gry, media (głównie filmy animowane) i produkty konsumenckie (zabawki, książki etc.). Przemiany wynikają zaś najpewniej ze spadającej popularności marki Angry Birds, na której zasadza się sukces Rovio. Chociaż Finowie nieustannie wypuszczają kolejne gry – jak chociażby Angry Birds Transformers z października bieżącego roku – i przeszczepiają swoje dzieło na coraz więcej gruntów (np. w 2016 roku ma wejść do kin film pełnometrażowy), nie ulega wątpliwości, że Wściekłe Ptaki okres największej świetności mają już za sobą. Na przestrzeni 2013 roku dochód firmy zmalał, a baza użytkowników Angry Birds skurczyła się – co prawda, nie ma tu mowy o drastycznym regresie, jednak różnica jest na tyle zauważalna, by kierownictwu Rovio zapaliła się lampka ostrzegawcza. Czy restrukturyzacja zatrzyma te niekorzystne zjawiska? Czas pokaże.