Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 listopada 2019, 13:58

autor: Froozyy

Renesans CS:GO; ciężkie czasy dla Dota 2

Średnia liczby graczy Counter-Strike: Global Offensive w ostatnich miesiącach wzrosła do ponad 400 tysięcy. Jest to najwyższy wynik w tym roku i jeden z najlepszych w historii gry. Natomiast Dota 2 radzi sobie gorzej - po raz pierwszy od stycznia 2014 roku średnia liczby graczy wyniosła poniżej 400 tysięcy.

CS:GO wraca do łask graczy. - Renesans CS:GO; ciężkie czasy dla Dota 2 - wiadomość - 2019-11-27
CS:GO wraca do łask graczy.

Statystyki, które można znaleźć w serwisie Steam Charts, jasno pokazują, że od kilku miesięcy Counter-Strike: Global Offenisve przeżywa swego rodzaju odrodzenie. Od sierpnia tego roku w tytule bawi się średnio ponad 400 tysięcy graczy miesięcznie. Względem lipca odnotowano wzrost o ok. 5% i co najważniejsze – rezultat ten utrzymuje się do teraz. Takimi wynikami produkcja mogła pochwalić się zaledwie dwa razy w historii – w lutym 2017 roku oraz styczniu 2019 roku.

Wszystko wskazuje na to, że ten rok będzie dla CS:GO zdecydowanie lepszy niż poprzedni. W 2018 tytuł miewał problemy z osiągnięciem średniej na poziomie nawet 300 tysięcy graczy. Warto mieć jednak na uwadze, że od grudnia 2018 produkcja przeszła na model free-to-play, co niewątpliwie przyczyniło się do wzrostu jej popularności.

Całoroczne statystyki CS:GO.
Całoroczne statystyki CS:GO.

W gorszej sytuacji znajduje się MOBA od Valve – Dota 2. Produkcja po raz pierwszy od stycznia 2014 roku zanotowała średnią miesięczną liczbę graczy poniżej 400 tysięcy. Przyczyny tak dużego spadku względem początku tego roku należy szukać przede wszystkim w pozbyciu się popularnej modyfikacji do gry - Dota Auto Chess, która kilka miesięcy temu zainteresowała wielu graczy. Wypuszczenie przez Valve osobnej produkcji o nazwie Dota Underlords oraz pojawienie się konkurencyjnych tytułów przyczyniło się do porzucenia przez fanów modyfikacji opierającej się na Docie 2 (która swoją drogą też została wydana jako osobna gra), co zaowocowało znacznym spadkiem liczby aktywnych graczy.

Całoroczne statystyki Doty 2.
Całoroczne statystyki Doty 2.

Ostatni miesiąc tego roku zapowiada się dla Doty 2 odrobinę lepiej. Do gry właśnie trafiła obszerna aktualizacja wprowadzająca m.in. nowych bohaterów, neutralny budynek i zmiany w przedmiotach oraz ogólnym balansie. Całkiem możliwe, że dzięki temu grudzień okaże się dla produkcji znacznie ciekawszym miesiącem niż październik czy listopad.

Spadku popularności nie odzwierciedlają jednak statystyki oglądalności Doty 2 na Twitchu. W tym roku widzowie obejrzeli już ponad 500 milionów godzin rozgrywek, co plasuje ten tytuł na piątym miejscu w całorocznym zestawieniu. Największa liczba oglądających w jednym momencie wyniosła około 1,05 miliona. Było to 25 sierpnia, czyli w dniu, w którym odbyły się finały turnieju The International.