Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 czerwca 2018, 16:25

PUBG Corp. wycofuje oskarżenia wobec Epic Games

Agencja prasowa Bloomberg poinformowała o wycofaniu zarzutów wobec Epic Games o bezprawne skopiowanie rozwiązań Playerunknown's Battlegrounds w Fortnite: Battle Royale. W liście wysłanym do studia firma PUBG Corp. oświadczyła, że rezygnuje z pozwu, bez podania jakichkolwiek powodów.

Pod koniec zeszłego miesiąca wydawało się, że czeka nas kolejna batalia sądowa między twórcami gier. PUBG Corp., południowokoreańskie studio podległe firmie Bluehole, wniosło pozew przeciw Epic Games w związku z rzekomym plagiatem. Chodziło, rzecz jasna, o Fortnite: Battle Royale, które miało być zbyt podobne do Playerunknown’s Battlegrounds. Zapowiadało się więc na starcie między twórcami dwóch najpopularniejszych produkcji battle royale. Nic z tego. Agencja prasowa Bloomberg doniosła o wysłaniu przez PUBG Corp. listu do Epic Games, w którym wycofano wcześniejsze oskarżenia.

Twórcy Playerunknown’s Battlegrounds zapędzili się chyba nieco za daleko w walce z kolejnymi klonami. - PUBG Corp. wycofuje oskarżenia wobec Epic Games - wiadomość - 2018-06-27
Twórcy Playerunknown’s Battlegrounds zapędzili się chyba nieco za daleko w walce z kolejnymi klonami.

Ani Bloomberg, ani inne serwisy nie zdołały uzyskać nic poza potwierdzeniem tej informacji przez pozywającą firmę. Nie wiemy więc, czy doszło do jakiegoś porozumienia między obiema spółkami, czy też był inny powód zrezygnowania z drogi sądowej. Możemy tylko zgadywać, że po rozważeniu sprawy przedstawiciele PUBG Corp. marnie ocenili swoje szanse na zwycięstwo. O ile w przypadku wcześniejszych pozwów śmiało można było mówić o bezczelnym korzystaniu z dorobku PUBG przez inne produkcje (Knives Out, Rules of Survival), o tyle w przypadku darmowego trybu Fortnite sprawa nie jest taka oczywista. Epic Games samo przyznało, że inspirowało się dziełem studia Bluehole, ale poza ogólnymi założeniami trudno wskazać elementy żywcem skopiowane z niej przez Fortnite: Battle Royale. By było zabawniej, niedawna aktualizacja PUBG dodała elementy wyraźnie zapożyczone od konkurenta, takie jak Event Pass (z pewnością niebędący wariacją na temat Battle Passa z Fortnite) czy emotki.

Fortnite nie wykorzystuje dorobku PUBG w takim stopniu jak co bardziej bezczelne produkcje. - PUBG Corp. wycofuje oskarżenia wobec Epic Games - wiadomość - 2018-06-27
Fortnite nie wykorzystuje dorobku PUBG w takim stopniu jak co bardziej bezczelne produkcje.

Warto dodać, że firma Tencent ma udziały w obu tych spółkach, nie można więc wykluczyć pewnych nacisków ze jej strony. Nie bez znaczenia mógł być też fakt, że twórcy PUBG wciąż korzystają z silnika Unreal Engine 4, a tym samym ze wsparcia technologicznego Epic Games.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej