Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 czerwca 2024, 16:55

PS5 może otrzymać wsteczną kompatybilność z PS3, i to bez konieczności strumieniowania gier

PS5 zajmuje miejsce przy telewizorze w wielu domach i pewnie niejeden gracz w weekend ogrywał jakąś nowość, na przykład Elden Ring: Shadow of the Erdtree. Konsola ma jednak problem ze wsteczną kompatybilnością. To się może niedługo zmienić.

Źródło fot. @timsnell, flickr.com
i

PlayStation 5 to centrum rozrywki dla wielu graczy (i widzów). Konsola Sony od początku miała jednak pewne problemy z wczesną kompatybilnością. Poza tymi z PS4, większość tytułów z poprzednich generacji, w które chcielibyście zagrać, po prostu nie jest dostępna na PS5 grywalna. Wprawdzie Japończycy zaczęli wypuszczać produkcje z PS1 i PS2 w wersji na PS4/PS5 – m.in. Toy Story 2: Buzz Lightyear to the Rescue, Harvest Moon: Back to Nature czy Tomb Raider: Legend – ale to zaledwie kropla w morzu. Zwłaszcza że pozycje z PlayStation 3 są dostępne tylko w chmurze, wymagającej stałego połączenia z siecią i abonamentu PS Plus Premium.

Ostatnio pojawiła się jednak plotka, która daje graczom PlayStation nadzieję na coś więcej. W najnowszym odcinku The Xbox Era Podcast branżowy informator o pseudonimie Shpeshal_Nick powiedział, że Sony pracuje nad przystosowaniem wybranych gier z PS3 do działania na PS5 w sposób natywny (bez konieczności strumieniowania). Rozmówca nie znał jednak – albo nie chciał podać – szczegółów, bo zapytany o to, czy takie produkcje miałyby np. zwiększony limit klatek na sekundę, odpowiedział, że nie wie.

Jeśli plotka ta okaże się prawdą, to szykuje się małe święto dla tych graczy, którzy chcą odświeżyć znajomość z kultowymi tytułami z PS3 – oraz dla tych, którzy zagrają w nie po raz pierwszy. Pytanie, co znajdzie się w domniemanej bibliotece wstecznie kompatybilnych gier? Czy istnieje szansa, że na nowiutkim PS5 zagramy w Heavenly Sword czy Infamous 2 albo obejrzymy przerywniki filmowe okraszone szczyptą gameplayu w Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots? Pozostaje czekać, aż będziemy mogli zweryfikować doniesienia Shpeshal_Nick.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Obecnie jest szefem działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej