Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 maja 2013, 16:15

autor: moir

Przegląd MMO (17/05/2013) – m.in. Guild Wars 2, RIFT, Star Wars: The Old Republic i The Elder Scrolls Online

W dzisiejszym Przeglądzie MMO omawiamy m.in. kolejne aktualizacje i pierwszy dodatek do Guild Wars 2, zmianę modelu biznesowego w RIFT, ostatnie uaktualnienie do Star Wars: The Old Republic oraz kwestie eksploracji i zbieractwa w The Elder Scrolls Online.

Witamy w kolejnej odsłonie cyklu poświęconego w całości tematyce gier MMO. Dowiecie się z niego wszystkiego o ostatnich nowinkach i wydarzeniach ze światów najpopularniejszych produkcji. Jeśli chcecie wiedzieć dokładnie co dzieje się lub dziać się będzie wokół waszego ulubionego tytułu, to znaleźliście się w odpowiednim miejscu. Dziś w Przeglądzie MMO omawiamy m.in. kwestie kolejnej aktualizacji oraz przyszłego dodatku do Guild Wars 2, oceniamy przejście RIFT na model free-to-play, analizujemy ostatnie uaktualnienie do Star Wars: The Old Republic, a także przyglądamy się roli eksploracji i zbieractwa w The Elder Scrolls Online. Ponadto wspominamy o takich grach jak Allods Online, DC Universe Online oraz Neverwinter.

Guild Wars 2

Deweloperzy ze studia ArenaNet nie zatrzymują się nawet na chwilę. Zaledwie kilka dni temu w ręcę graczy trafiła najnowsza aktualizacja (The Secret of Southsun) ich sztandardowego tytułu, a już zapowiedziano kolejną. Uaktualnienie The Last Stand at Southsun zadebiutuje 28 maja, lecz póki co, to jedyne co wiemy na jego temat. Najprawdopodobniej będzie on wprowadzał nową zawartość dostępną w obrębie świeżo dodanej tropikalnej wyspy Southsun Cove. Niewykluczone również, że przy okazji jego premiery autorzy ostatecznie usuną culling (limit modeli postaci wyświetlanych jednocześnie na ekranie) z trybu PvE, oraz zmodyfikują system zdobywania doświadczenia podczas potyczek WvW. Wszystkich tych, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się ze szczegółowym wykazem zmian dostępnych w ostatniej aktualizacji z 14 maja, zachęcamy do nadrobienia zaległości pod tym adresem.

Ostatnio w sieci pojawiły się liczne doniesienia na temat pierwszego pełnoprawnego dodatku do Guild Wars 2. Co ciekawe, zaledwie kilka tygodni temu przedstawiciele zespołu ArenaNet zarzekali się, że póki co nie mają w planach stworzenia żadnego dużego rozszerzenia, ponieważ wolą skupić się na dalszym rozwijaniu koncepcji żywego świata. Ostatecznie wszelkie wątpliwości rozwiał dyrektor zarządzający firmy NCSoft, która to pełni rolę wydawcy Guild Wars 2. Jak poinformował on podczas konferencji prezentującej wyniki finansowe jego przedsiębiorstwa, dodatek jest w przygotowaniu, zaś data jego premiery zależy od sytuacji na rynku, którą to przez cały czas uważnie monitorują. Czy oznacza to, że świat Tyrii doczeka się nowej zawartości jeszcze w ciągu tego roku? Nie ma na to oficjalnego potwierdzenia, lecz zdaniem wielu osób jest to wysoce prawdopodobne. Szerzej na temat sytuacji NCSoft oraz o jego wynikach sprzedaży przeczytacie w specjalnie opracowanej przez nas wiadomości.

Członkowie studia przygotowali również kilka atrakcji dla wszystkich wielbicieli warstwy fabularnej przedstawionej w ich produkcji. Jeden z projektantów narracji stworzył obszerny wpis, w którym stara się przybyliżyć zainteresowanym ideę oraz plany dotyczące serii majowych aktualizacji. Ponadto opublikował on także krótką historię, która wprowadzi graczy w nowe tropikalne obszary i przybliży im portrety napotykanych tam postaci. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z obiema publikacjami.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Guild Wars 2

RIFT

Ta wydana w 2011 roku gra MMORPG była jedną z ostatnich produkcji, które pomimo upływu czasu i panujących współcześnie trendów nie decydowały się na zmianę modelu biznesowego. Konkurencja jednak nie śpi, a jak wiadomo kto nie idzie do przodu ten się cofa. Dlatego też nie powinna nikogo dziwić decyzja twórców, zgodnie z którą RIFT przejdzie na model free-to-play dokładnie 12 czerwca bieżącego roku. Począwszy od połowy przyszłego miesiąca, opłata abonamentowa będzie całkowicie opcjonalna, zaś na wszystkich gotowych w dalszym ciągu pozostać przy swoich subskrypcjach przygotowano sporo niespodzianek i atrakcji. Takie osoby otrzymają m.in. specjalny tytuł Patrona, a także bonusy do zdobywanego złota, doświadczenia, reputacji oraz wiele innych benefitów, uzależnionych od długości stażu z grą.

Twórcy zapewniają, że dołożą wszelkich starań, aby ich dzieło nie dołączyło do grona mało lubianych produkcji pay-to-win. Wprawdzie w dedykowanym sklepie gracze będą mogli kupić wszelkiego rodzaju wyposażenie i przedmioty, lecz najlepszy ekwipunek zdobędziemy tylko i wyłącznie w trakcie prowadzenia zwykłej rozgrywki. Taki zabieg ma na celu przede wszystkim zachowanie równowagi i balansu w świecie gry.

Szerzej na temat przejścia RIFT na model free-to-play przeczytacie w przygotowanej przez nas z tej okazji wiadomości.

  1. Oficjalna strona internetowa gry RIFT

Star Wars: The Old Republic

Miniony tydzień przyniósł kolejne dobre wieści dla wielbicieli uniwersum Gwiezdnych Wojen. Osadzona w świecie wykreowanym przez George’a Lucasa produkcja MMO powoli, po pokonaniu pasma początkowych niepowodzeń, staje na nogi i zdobywa coraz większą popularność oraz przychylność wśród graczy. Twórcy nie spoczywają jednak na laurach i nieustannie rozwijają swój projekt, o czym najlepiej świadczy wydana przez paroma dniami aktualizacja 2.1. Choć zawarte w niej elementy nie przypominają tych, które zazwyczaj znajdujemy w podobnych uaktualnieniach, to i tak zasługuję ona na uwagę. Nowa zawartość wprowadzona przez Game Update 2.1: Customization to nie lada gratka dla wszystkich, którzy nieraz potrafią spędzić całe godziny nad procesem kreacji postaci. Deweloperzy wprowadzili do gry m.in. odświeżony kreator bohatera, możliwość zmiany imienia, rasy, nazwy gildii, a także opcję barwienia wyposażenia. Za pomocą wbudowanego w klient sklepiku możemy uzyskać również dostęp do całkowicie nowej rasy – Cathar. Jak zapewniają autorzy, dzięki najnowszej aktualizacji każdy znajdzie coś dla siebie, bowiem wybór jest naprawdę spory. Poniżej prezentujemy oficjalny zwiastun uaktualnienia, zaś po szczegółowe informacje dotyczące jego zawartości odsyłamy pod ten adres.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Star Wars: The Old Republic

The Elder Scrolls Online

Studio ZeniMax Online odkrywa kolejne karty. Tym razem deweloperzy opublikowali nagranie, w którym prezentują oraz tłumaczą rolę, jaką pełnić będzie eksploracja w ich najnowszej produkcji. W tym zaledwie 1,5-minutowym materiale wideo szef zespołu, Paul Sage, wyjaśnia pokrótce dlaczego w The Elder Scrolls Online opłacać się będzie przeszukiwać każdy zakamarek i chomikować wszystkie znalezione przedmioty. Rozbudowany system craftingu ma być bowiem dostępny od samego początku zabawy, zaś jego budowa ma motywować graczy do eksperymentowania oraz poszukiwania nowych składników. Twórcy chcą uniknąć jednej z bolączek poprzednich odsłon serii, kiedy to znakomita większość znajdowanych przedmiotów była po prostu bezużyteczna. Jak sami się przekonamy, to jedynie wierzchołek góry lodowej. Deweloperzy szykują dla nas znacznie więcej niespodzianek, m.in. wędkarstwo. Zapraszamy do obejrzenia omawianego materiału z polskimi napisami.

  1. Oficjalna strona internetowa gry The Elder Scrolls Online

Allods Online

Już 5 czerwca wszyscy gracze Allods Online będą mogli cieszyć się z nowej zawartości dostępnej w tej popularnej produkcji. Wtedy to zadebiutuje rozszerzenie Path to Victory, które wprowadzi kilka naprawdę interesujących zmian w świecie gry. Najnowszy dodatek to przede wszystkim możliwość projektowania i udostępniania innym graczom własnych instancji rodem z Neverwinter, duże zmiany w klasie Warriora oraz płatnerstwo. Więcej na temat nadchodzącego roszerzenia przeczytacie w tym miejscu, zaś poniżej prezentujemy jego pierwszy oficjalny zwiastun.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Allods Online

DC Universe Online

W ręce graczy trafił ostatnio siódmy dodatek do popularnej gry MMO osadzonej w uniwersum znanym z komiksów DC. Origin Crisis wprowadza przede wszystkim nowe misje, ekwipunek, oraz umiejętności pozwalające m.in. na manipulowanie czasem oraz grawitacją. Roszerzenie jest płatne i kosztuje 9 euro, tj. ok. 38 złotych. Szerzej na jego temat przeczytacie w tym miejscu, zaś poniżej prezentujemy jego oficjalny zwiastun.

  1. Oficjalna strona internetowa gry DC Universe Online

Neverwinter

Poznaliśmy pierwsze szczegóły na temat hucznie zapowiadanej polskiej wersji gry Neverwinter, pozostającej obecnie w fazie otwartych beta-testów. Zespół odpowiedzialny za lokalizację produkcji ze świata Dungeons & Dragons składa się, jeśli rzecz jasna wierzyć zapowiedziom, z samych weteranów gatunku oraz znawców systemu. Zdaniem wydawcy, taki zabieg sprawi, że finalny produkt będzie stał na najwyższym możliwym poziomie i z pewnością zadowoli nawet najbardziej wybrednych graczy. Przy okazji, twórcy zaprezentowali również krótkie zwiastuny prezentujące umiejętności i charakterystykę klas występujących w grze. Na pierwszy ogien poszli Łotrzyk Oszust oraz Manipulujący Czarodziej. Oba materiały wideo znajdziecie poniżej.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Neverwinter