Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 13 maja 2013, 11:57

autor: Hed

NCSoft wciąż na plusie. Powstaje pierwszy dodatek do Guild Wars 2

Firma NCSoft cieszy się dobrymi wynikami na początku 2013 roku, nawet mimo tego, że sprzedaż ubiegłorocznego hitu Guild Wars 2 mocno się „uspokoiła”. Co prawda, wydawca odnotował spory spadek obrotów w porównaniu z poprzednim kwartałem, ale wciąż jest na plusie po paru nienajlepszych latach.

Zainteresowanie Guild Wars 2 spadło, ale wyniki NCSoftu są całkiem niezłe. - NCSoft wciąż na plusie, chociaż sprzedaż Guild Wars 2 spadła - wiadomość - 2013-05-13
Zainteresowanie Guild Wars 2 spadło, ale wyniki NCSoftu są całkiem niezłe.

NCSoft opublikował raport finansowy za I kwartał 2013 roku finansowego, z którego wynika, że firma wciąż cieszy się dobrymi wynikami, chociaż opadły już emocje po ubiegłorocznym Guild Wars 2. W porównaniu z wcześniejszymi trzema miesiącami sprzedaż spadła o 35%, co wynika właśnie z zahamowania zainteresowania wspomnianym tytułem MMO studia ArenaNet. Mimo tego, NCSoft ma powody do zadowolenia – z roku na rok wyniki za I kwartał polepszyły się o 31%.

Spadek popularności sprzedażowej Guild Wars 2 nie znaczy, że gra nie zarabia dla NCSoft – wciąż jest to jeden z trzech głównych tytułów wydawcy, który wygenerował 21% sprzedaży. Za nim uplasował się Aion (16%), a przed nim nieśmiertelny Lineage (38%). Odwrót drugiej części Guild Wars przełożył się na rozkład udziału rynków: spadło znaczenie Ameryki Północnej i Europy kolejno z 25% do 13% oraz 18% do 8%. Główna część interesów NCSoftu wróciła do Korei (64%).

W raporcie firmy można podejrzeć, ile dokładnie zarobiła ona na najważniejszych tytułach. Najciekawszym z nich z naszej perspektywy wydaje się Guild Wars 2. W IV kwartale 2012 roku sprzedaż debiutującej produkcji przyniosła około 119 miliardów wonów południowokoreańskich (ok. 107 milionów dolarów). W I kwartale 2013 roku wynik sprzedażowy spadł do około 36 miliardów (ok. 32 miliony dolarów). Pozostałe tytuły NCSoftu wykazują się większą stabilnością – zaskakuje wciąż olbrzymi udział pierwszego Lineage.

Sprzedaż według regionu i gier. Źródło: raport NCSoftu. - NCSoft wciąż na plusie, chociaż sprzedaż Guild Wars 2 spadła - wiadomość - 2013-05-13
Sprzedaż według regionu i gier. Źródło: raport NCSoftu.

Powyższa dynamika przełożyła się na 51% spadek przychodów operacyjnych w porównaniu z poprzednim kwartałem. Wydaje się, że to sporo, ale mimo wszystko NCSoft wciąż jest na plusie – firma zarobiła 55 miliardów wonów południokoreańskich (ok. 49 milionów dolarów). Znacznie lepszą kondycję niż przed kilku laty pokazuje też porównanie I kwartału tego roku z tym samym okresem roku ubiegłego. W tym zestawieniu zyski operacyjne wydawcy są lepsze aż o 322%.

W związku z raportem finansowym firma NCSoft przeprowadziła standardową rozmowę telefoniczną z inwestorami. Dowiedzieliśmy się z niej, że wydawca szykuje rozszerzenie do Guild Wars 2, chociaż na razie nie jest w stanie powiedzieć, kiedy zostanie ono wydane. Wiele zależy od tego jak będzie radziła sobie gra. Ta wypowiedź jest mało konkretna i nie mówi nam dużo. Tym bardziej, że parę tygodni temu ArenaNet zaprzeczyła jakoby pracowała nad dużym dodatkiem.

  1. Raporty finansowe na stronie firmy NCSoft
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.