Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 13 maja 2013, 11:57

autor: Hed

NCSoft wciąż na plusie. Powstaje pierwszy dodatek do Guild Wars 2

Firma NCSoft cieszy się dobrymi wynikami na początku 2013 roku, nawet mimo tego, że sprzedaż ubiegłorocznego hitu Guild Wars 2 mocno się „uspokoiła”. Co prawda, wydawca odnotował spory spadek obrotów w porównaniu z poprzednim kwartałem, ale wciąż jest na plusie po paru nienajlepszych latach.

Zainteresowanie Guild Wars 2 spadło, ale wyniki NCSoftu są całkiem niezłe. - NCSoft wciąż na plusie, chociaż sprzedaż Guild Wars 2 spadła - wiadomość - 2013-05-13
Zainteresowanie Guild Wars 2 spadło, ale wyniki NCSoftu są całkiem niezłe.

NCSoft opublikował raport finansowy za I kwartał 2013 roku finansowego, z którego wynika, że firma wciąż cieszy się dobrymi wynikami, chociaż opadły już emocje po ubiegłorocznym Guild Wars 2. W porównaniu z wcześniejszymi trzema miesiącami sprzedaż spadła o 35%, co wynika właśnie z zahamowania zainteresowania wspomnianym tytułem MMO studia ArenaNet. Mimo tego, NCSoft ma powody do zadowolenia – z roku na rok wyniki za I kwartał polepszyły się o 31%.

Spadek popularności sprzedażowej Guild Wars 2 nie znaczy, że gra nie zarabia dla NCSoft – wciąż jest to jeden z trzech głównych tytułów wydawcy, który wygenerował 21% sprzedaży. Za nim uplasował się Aion (16%), a przed nim nieśmiertelny Lineage (38%). Odwrót drugiej części Guild Wars przełożył się na rozkład udziału rynków: spadło znaczenie Ameryki Północnej i Europy kolejno z 25% do 13% oraz 18% do 8%. Główna część interesów NCSoftu wróciła do Korei (64%).

W raporcie firmy można podejrzeć, ile dokładnie zarobiła ona na najważniejszych tytułach. Najciekawszym z nich z naszej perspektywy wydaje się Guild Wars 2. W IV kwartale 2012 roku sprzedaż debiutującej produkcji przyniosła około 119 miliardów wonów południowokoreańskich (ok. 107 milionów dolarów). W I kwartale 2013 roku wynik sprzedażowy spadł do około 36 miliardów (ok. 32 miliony dolarów). Pozostałe tytuły NCSoftu wykazują się większą stabilnością – zaskakuje wciąż olbrzymi udział pierwszego Lineage.

Sprzedaż według regionu i gier. Źródło: raport NCSoftu. - NCSoft wciąż na plusie, chociaż sprzedaż Guild Wars 2 spadła - wiadomość - 2013-05-13
Sprzedaż według regionu i gier. Źródło: raport NCSoftu.

Powyższa dynamika przełożyła się na 51% spadek przychodów operacyjnych w porównaniu z poprzednim kwartałem. Wydaje się, że to sporo, ale mimo wszystko NCSoft wciąż jest na plusie – firma zarobiła 55 miliardów wonów południokoreańskich (ok. 49 milionów dolarów). Znacznie lepszą kondycję niż przed kilku laty pokazuje też porównanie I kwartału tego roku z tym samym okresem roku ubiegłego. W tym zestawieniu zyski operacyjne wydawcy są lepsze aż o 322%.

W związku z raportem finansowym firma NCSoft przeprowadziła standardową rozmowę telefoniczną z inwestorami. Dowiedzieliśmy się z niej, że wydawca szykuje rozszerzenie do Guild Wars 2, chociaż na razie nie jest w stanie powiedzieć, kiedy zostanie ono wydane. Wiele zależy od tego jak będzie radziła sobie gra. Ta wypowiedź jest mało konkretna i nie mówi nam dużo. Tym bardziej, że parę tygodni temu ArenaNet zaprzeczyła jakoby pracowała nad dużym dodatkiem.

  1. Raporty finansowe na stronie firmy NCSoft