Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 grudnia 2021, 15:53

autor: hexx0

Problemy z Denuvo na nowych CPU Intela niemal naprawione

Problemy procesorów Intel Alder Lake z systemem DRM Denuvo zostały prawie rozwiązane. Kłopoty z uruchamianiem się mają już tylko trzy gry – w tym Assassin’s Creed: Valhalla.

Procesory Intel Alder Lake nie miały łatwego startu. Okazało się bowiem, że te – skądinąd bardzo dobre – układy nie są kompatybilne z kilkudziesięcioma grami (na niechlubnej liście znalazły się tytuły takie jak Assassin’s Creed: Odyssey i Origins, Far Cry Primal, Star Wars Jedi: Fallen Order, Need for Speed: Hot Pursuit Remastered, Mortal Kombat 11 czy Immortals: Fenyx Rising).

Jako przyczynę zaistniałych problemów z uruchamianiem tych produkcji na Windowsach 10 oraz 11 wskazano system DRM Denuvo. Miał on flagować i zamykać proces włączania się danej gry, błędnie zakładając, że hybrydowa konstrukcja procesorów Alder Lake – posiadających dwa typy rdzeni: Efficient (tzw. E-Core, oparty na architekturze Gracemont) i Performance (tzw. P-Core, oparty na architekturze Golden Cove) – to w rzeczywistości dwa osobne komputery próbujące uruchomić jednocześnie ten sam tytuł.

Problemy zaczęto dość szybko i skutecznie naprawiać, kolejno wykluczając poszczególne gry z listy. Co więcej, Intel zaproponował tymczasowe rozwiązanie, polegające na włączeniu trybu zgodności ze starszymi wersjami owych produkcji w BIOS-ie płyty głównej. Następnie wystarczyło tylko nacisnąć klawisz Scroll Lock podczas uruchamiania się wybranego tytułu i można było przejść do zabawy. Co ciekawe, niektórzy producenci płyt głównych, tacy jak MSI i Gigabyte, wyszli z jeszcze prostszym rozwiązaniem, zapewniając narzędzie do kontrolowania statusu poszczególnych rdzeni procesora, bez konieczności grzebania w BIOS-ie (wymagana była jednak jego najnowsza wersja).

Wygląda na to, że takie kombinacje nie będą już niedługo potrzebne. Intel zaktualizował bowiem listę sprawiających problemy gier. Obecnie znajdują się na niej zaledwie trzy tytuły: Assassin’s Creed: Valhalla, Symulator autobusu i Maden NFL 22. Wydaje się, iż tylko kwestią czasu jest dostosowanie tych produkcji do nowych układów „niebieskich”.

Problemy z Denuvo na nowych CPU Intela niemal naprawione - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.