Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 września 2012, 17:29

autor: Aver

Premiera Black Mesa – darmowej, odświeżonej wersji gry Half-Life

Krótko przed godziną 17:00 została udostępniona darmowa, samodzielna modyfikacja Black Mesa, będąca odświeżoną wersją gry Half-Life z 1998 roku. W najbliższym czasie tytuł powinien zadebiutować na platformie dystybucji cyfrowej Steam.

Trwające od ośmiu lat oczekiwanie dobiegło końca. Black Mesa, samodzielna modyfikacja odtwarzająca grę Half-Life z 1998 roku w oparciu o możliwości silnika Source, jest już dostępna do pobrania na oficjalnej stronie projektu, która w pierwszych minutach przeżyła prawdziwy najazd fanów i była z trudem dostępna.

Premiera Black Mesa – darmowej, odświeżonej wersji gry Half-Life - ilustracja #1
Ponownie możemy udać się do kompleksu Black Mesa. Będzie gorąco!

W Black Mesa możemy ponownie wcielić się w postać Gordona Freemana i przemierzać korytarze tajnego kompleksu badawczego, stawiając czoła wojsku oraz obcym. Pomimo że w produkcji 40-osobowego zespołu Black Mesa Modification Team, prowadzonego przez Carlosa „cman2k” Montero, jak na razie nie odwiedzimy etapów w świecie Xen, które zostaną dodane w późniejszym terminie, to i tak ogrom pracy włożonej w odtworzenie gry Half-Life z wykorzystaniem możliwości silnika Source zasługuje na uznanie.

Twórcy postarali się o dodanie m.in. nowych efektów świetlnych, zaawansowanego systemu cząstek, animacji twarzy oraz renderowania w oparciu o możliwości komputerów z procesorami wielordzeniowymi. Przy okazji nieznacznie zmodyfikowali niektóre poziomy, skracając te, które w oryginalnej wersji gry były nużące, i powiększając inne. Dla celów gry skomponowano również nową ścieżkę dźwiękową.

Aby cieszyć się odświeżoną wersją kultowej gry studia Valve Software, należy zainstalować darmowy zestaw narzędzi Source SDK Base 2007, dostępny m.in. na platformie dystrybucji cyfrowej Steam. Proces instalacji Black Mesa został opisany w naszym mini-poradniku.

Wymagania sprzętowe Black Mesa:

  • System operacyjny: Windows XP/Vista/7
  • Procesor: Intel Pentium 4 3,0 GHz lub równoznaczny
  • Karta graficzna: GeForce 6600 / Radeon 9600 lub lepsza
  • Pamięć RAM: 1 GB
  • Dysk twardy: 6,9 GB HDD

Początkowo premierę Black Mesa planowano na 2009 rok. Po długim okresie bez żadnych informacji o tytule, świat ponownie usłyszał o projekcie w 2010, kiedy opublikowano nowe obrazki z obecnej wersji gry. Gdy wydawało się, że prace nad nią zostały zaniechane, w czerwcu tego roku zespół kierowany przez Carlosa Montero opublikował kolejne screeny, a następnie w sieci pojawiły się fragmenty z rozgrywki. W końcu podano także datę premiery. Od kilku dni wiadomo, że Black Mesa zostanie udostępniona na platformie cyfrowej Steam.