Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 13 listopada 2014, 14:52

Portal i Half Life 2: Episode One na tablecie – Nvidia Shield z aktualizacją do Android 5.0 i innymi nowościami

Firma Nvidia poinformowała, że 18 listopada tablet Nvidia Shield otrzyma aktualizację systemu Android do wersji 5.0 Lollipop. Poznaliśmy również terminy premiery usługi cloudgamingowej GRID, a także tytuły kolejnych gier zoptymalizowanych pod kątem Shield.

Tablet Nvidia Shield, którego europejska premiera odbyła się w połowie sierpnia, spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. W dużej mierze jest to zasługą znakomitej wydajności układu Tegra K1, przewyższającego pod względem szybkości działania jednostki instalowane w całej mobilnej konkurencji. Już niedługo, bo 18 listopada, tablet otrzyma systemową aktualizację, która uczyni z Shield jeden z pierwszych tabletów oferujących wsparcie dla Androida 5.0 Lollipop.

Aktualizacja do Androida 5.0 pociągnie za sobą nie tylko zapowiedziane już zmiany w interfejsie użytkownika (Material Design UI) i poprawę bezpieczeństwa, ale też zaowocuje szeregiem ulepszeń w programie graficznym Dabbler, dedykowanym tabletowi firmy Nvidia (m.in. oczekiwana obsługa warstw). Ciekawe, czy obecność w Lollipop nowych trybów oszczędzania energii wpłynie także na wzrost wytrzymałości baterii Shield (do tej pory raczej kiepskiej). Z punktu widzenia graczy, do których Shield jest kierowany w pierwszej kolejności, istotniejsze wydają się być jednak informacje o zbliżającej się premierze kolejnych gier zoptymalizowanych pod kątem tabletu, a także o terminach oficjalnego startu usługi cloudgamingowej GRID.

W najbliższym czasie do takich tytułów jak Half-Life 2, Portal i Trine 2, które znajdują się w ofercie TegraZone od dłuższego czasu, dołączy Half-Life 2: Episode One (ekskluzywnie dla Nvidia Shield). Mniej więcej w tym samym czasie debiut zaliczą także: OddWorld: Stranger’s Wrath, Pure Pool, Strike Suit Zero oraz Turbo Dismount. Każdy z wymienionych tytułów zostanie wzbogacony o efekty graficzne, które zobaczymy jedynie na ekranie Nvidia Shield. Posiadacze pozostałych, wspieranych przez nie urządzeń mobilnych będą musieli zadowolić się podstawową paletą wizualnych rozwiązań.

Natomiast w grudniu tego roku Nvidia zorganizuje europejski start usługi GRID (w Stanach Zjednoczonych jeszcze w listopadzie). Przypominam, że jest to serwis streamingowy nowej generacji, za sprawą którego posiadacze Nvidia Shield uzyskają dostęp do pecetowych hitów. Gry będą uruchamiane na zewnętrznych serwerach, a na ekrany tabletów przesyłany będzie jedynie obraz. Aktualnie usługa zapewnia dostęp do 20 gier (m.in. Borderlands 2, Batman: Arkham City), a kolejne produkcje będą dodawane każdego tygodnia od chwili oficjalnej premiery. Co ważne, użytkownicy Shield będą mogli korzystać z GRID za darmo do 30 czerwca 2015 roku.

Na koniec, chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na ciekawą promocję, w ramach której od 14 listopada w sklepach na terenie całego kraju będzie można znaleźć specjalny zestaw Nvidia Shield, składający się z tabletu w wersji z 32 GB pamięci wewnętrznej i łącznością LTE, a także pakietu Green Box, złożonego z trzech gier: Half-Life 2, Half-Life 2: Episode One oraz Portal. Wszystko wskazuje na to, że zestaw będzie sprzedawany w dotychczasowej cenie 1549 złotych.