Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 12 lipca 2016, 12:32

autor: Adrian Werner

Pokemon GO światowym fenomenem [PokeRaport #1]

Skala sukcesu Pokemon GO przebiła wszystkie, nawet najbardziej optymistyczne prognozy. W USA aplikacja lada chwila przegoni popularnością Twittera, serwery nie wyrabiają z obciążeniem, a akcje Nintendo poszybowały w górę. Zbieramy informacje o Pokemon GO.

Kilka dni temu w Stanach Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii zadebiutowało Pokemon GO. Przed premierą spodziewano się, że będzie to przebój, ale skala sukcesu gry kompletnie przebiła wszystkie, nawet najbardziej optymistyczne prognozy i gracze wręcz oszaleli na punkcie tego projektu.

SKALA SUKCESU

Gra cieszy się tak gigantyczną popularnością, że według prognoz lada chwila przegoni Twittera. Z tego serwisu społecznościowego codziennie korzysta 3,5% amerykańskich użytkowników Androida, a Pokemon GO przekroczyło już w tej kategorii 3% i cały czas rośnie. Natomiast na iOS-ie w ciągu jednego dnia produkcja stała się zarówno najczęściej pobieraną aplikacją, jak i generującą największe przychody.

Łapanie pokemonów > tweetowanie.

W ciągu czterech dni gra wygenerowała 14,04 mln dolarów przychodu, czyli więcej niż Pokemon Shuffle Mobile przez jedenaście miesięcy. Natomiaast poprzednia gra studia Niantic, czyli Ingress, przyniosła raptem milion dolarów w ciągu czterech lat.

Produkcja cieszy się tak ogromną popularnością, że serwery przygotowane przez autorów, czyli ludzi ze studia Niantic, nie wytrzymują obciążenia, co powoduje problemy z połączeniami. Deweloperzy nie nadążają z dodawaniem nowych serwerów i dlatego na razie postanowiono wstrzymać światową premierę gry.

Gigantyczny sukces Pokemon GO nie został zignorowany przez inwestorów. Akcje firmy Nintendo zaliczyły potężny 36% wzrost wartości na tokijskiej giełdzie w ciągu raptem dwóch sesji. Podczas pierwszej z nich akcje skoczyły o 24,52%, co uczyniło z tej sesji najlepszą w historii korporacji.

Porównanie przychodów. Źródło: Superdata.

ANEGDOTY

Popularność gry sprawiła także, że pojawiło się wiele interesujących historii z jej udziałem. Dziewczyna w Wyoming szukając wodnego pokemona nieopodal rzeki znalazła martwe ciało mężczyzny. Z kolei w stanie Missouri grupa uzbrojonych bandytów wykorzystywała Pokemon GO do planowania napadów na graczy. Na szczęście kryminaliści zdążyli obrabować jedynie dziewięć osób i żadnej z nich nie stała się krzywda. Sprawcy zostali już aresztowani.

Natomiast w Sydney podczas konwentu PAX Australia postanowiono zorganizować małe spotkanie graczy Pokemon GO. Była to spontaniczna decyzja i zdążono jedynie umieścić event na Facebooku. Dlatego organizatorzy przeżyli niemały szok, gdy okazało się, że na miejscu stawiło się ponad dwa tysiące osób.

Niektóre sytuacje podczas grania mogą okazać się niebezpieczne, dlatego autorzy zaapelowali do graczy o rozwagę i ostrożność.

Twórcy Pokemon GO apelują o rozwagę i rozsądek w czasie gry

PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

Na koniec warto wspomnieć, że autorzy uchylili rąbka tajemnicy odnośnie dalszych planów rozwoju gry. W jednej z nadchodzących aktualizacji dodana zostanie opcja wymieniania się pokemonami. Ponadto rozbudowie ulegnie funkcjonalność sal treningowych oraz tzw. Poke Stops, czyli miejsc, w których możemy zdobywac pokeballe. Twórcy chcą także wprowadzić sieciowe rankingi z najlepszymi graczami oraz ulepszyć sposób, w jaki wirtualne elementy scalają się z rzeczywistymi z ramach technologii rozszerzonej rzeczywistości. Na wszystkie te zmiany nie powinniśmy czekać długo. Natomiast w dalszej perspektywie deweloperzy rozważają wsparcie dla okularów typu Hololens.

KIEDY PREMIERA?

Spodziewaliśmy się, że Pokemon GO okaże się przebojem, ale nikt chyba nie przewidywał, że stanie się aż takim fenomenem. Sprawia to, że oczekiwanie na europejską premierę nie będzie łatwe. Niektórzy gracze zgrywają plik .apk i ręcznie instalują go na telefonach z Androidem, ale jeśli chcecie to spróbować to wpierw dobrze sprawdźcie źródło pliku i sam plik programem antywirusowym, bo po sieci krąży bowiem sporo wersji, do których podpięto różne malware.

Dla większości użytkowników lepszym rozwiązaniem będzie poczekanie na premierę wersji europejskiej, która ma nastąpić za kilka dni:

Pokemon GO w Europie w przeciągu kilku dni. Pierwsza aktualizacja z systemem wymiany