Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 grudnia 2013, 20:00

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (2-8 grudnia 2013 r.)

Miniony tydzień był dla polskiego rynku całkiem owocny. Zapowiedziano kilka premier, jedno studio ujawniło remake swojego starego przeboju, a podczas gali VGX 2013 obejrzeliśmy świeże materiały video z dwóch bardzo wyczekiwanych projektów polskich zespołów.

Studio Infinite Dreams pracuje nad mobilną strzelanką Sky Force Anniversary. - Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (2-8 grudnia listopada 2013 r.) - wiadomość - 2013-12-09
Studio Infinite Dreams pracuje nad mobilną strzelanką Sky Force Anniversary.

Witajcie w kolejnym wydaniu naszego cyklu podsumowującego to, co wydarzyło się na polskim rynku w minionym tygodniu.

Zapowiedzi wydawnicze

Sky Force Anniversary

Gliwickie studio Infinite Dreams w przyszłym roku obchodzić będzie dziesiątą rocznicę wydania gry Sky Force. Z tej okazji zespół postanowił wyprodukować Sky Force Anniversary , czyli remake tej oldskulowej strzelanki. Pierwowzór ukazał się na telefony z systemem Symbian, podczas gdy nowa wersja zmierza na urządzenia iOS.

Pod względem mechanizmów rozgrywki i układu poziomów nie zajdą znaczące zmiany. Natomiast kompletnie przebudowana zostanie oprawa graficzna. Premiera nastąpi w przyszłym roku.

Earth Defense Force 2025

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (2-8 grudnia listopada 2013 r.) - ilustracja #2

Firma Cenega ogłosiła, że zamierza wydać w naszym kraju Earth Defense Force 2025, czyli strzelankę autorstwa japońskiego studia Sandlot. Produkcja ukaże się w lutym przyszłego roku w wersjach na PlayStation 3 i Xboksa 360. Niestety, nie podano planowanej sugerowanej ceny detalicznej.

Tanie serie

Premium Games

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (2-8 grudnia listopada 2013 r.) - ilustracja #3

Wydawana przez firmę Cenega tania seria Premium Games wzbogaciła się w minionym tygodniu o jedną nową pozycję w postaci turowej strategii:

 1. XCOM: Enemy Unknown

Tradycyjnie, sugerowana cena detaliczna wynosi 69,99 zł.

Gry z kiosków

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (2-8 grudnia listopada 2013 r.) - ilustracja #4

Do kiosków trafił nowy numer magazynu Mega Gra 6/2013. Pismo kosztuje 9,90 zł i dołączono do niego pełną wersję strzelanki:

 1. Tiny Troopers

Natomiast nowe wydanie CD-ek Extra za 9,90 zł oferuje pełną wersję gry:

 1. Pressure

Pozostałe wieści

Nowe materiały video z gier Dying Light i Wiedźmin 3: Dziki Gon

Na gali VGX 2013 pojawiły się dwa polskie projekty. Pierwszym z nich był Wiedźmin 3: Dziki Gon, którego twórcy zaprezentowali nowy zwiastun. Filmik był krótki, ale imponujący pod względem graficznym i opatrzony wyśmienitą muzyką.

Inną strategię promocyjną wybrali ludzie ze studia Techland. Na imprezę przywieźli wczesną wersję gry Dying Light i urządzili kilkuminutową demonstrację rozgrywki.

Zarobki Polskiego Gamedevu

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (2-8 grudnia listopada 2013 r.) - ilustracja #6

Grupa Polski GameDev opublikowała raport z wynikami badań dotyczących wysokości zarobków twórców gier w naszym kraju. W ankiecie wzięło udział 339 osób, czyli prawie 150 więcej niż w roku ubiegłym. Średnia pensja wyniosła 4 458 zł netto.

W branży dominują osoby młode - aż 67% ankietowanych znajduje się w przedziale wiekowym 25-32 lata. Najpowszechniejszą formą stosunku pracy jest umowa o dzieło, na podstawie której pracuje 44% respondentów.

Największymi pensjami (średno 6,9 tys. zł) mogą pochwalić się członkowie kadr zarządzających. W tym wypadku kwota ta jest jednak mało miarodajna jako średnia, gdyż osoby na tych stanowiskach w dużych studiach zarabiają kilkukrotnie więcej niż ich koledzy z małych zespołów.

 1. Wyniki tegorocznych badań dot. zarobków polskiego gamedevu
 2. Facebookowy profil grupy Polski GameDev

Dead Island Zombie Paradise

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (2-8 grudnia listopada 2013 r.) - ilustracja #7

Firma Techland wypuściła Dead Island Zombie Paradise, czyli zestaw zawierający obydwie odsłony cyklu. Produkcja dostępna jest wyłącznie na pecety i sprzedawana jest w sugerowanej cenie detalicznej 79,90 zł. Wydając taką kwotę otrzymacie:

 1. Grę Dead Island Riptide.
 2. Grę Dead Island wraz z dodatkami DLC Bloodbath Arena oraz Ryder White.
 3. Koszulkę z logiem Dead Island Zombie Paradise.

Tales from the Borderlands i Game of Thrones z polskimi wersjami językowymi

Polska grupa BDIP ogłosiła, że opracuje polskie wersje językowe Tales from the Borderlands i Game of Thrones, czyli serii epizodycznych przygodówek studia Telltale Games, które zostały zapowiedziane podczas gali VGX 2013.

Ciekawe linki

 1. Premiery gier w Polsce + Ryk Premier (2-6 grudnia 2013)
 2. Assassin’s Creed IV: Black Flag na PC nadal wiedzie prym. Top Empik - Tydzień 48
 3. The Walking Dead - premiera na polskim rynku
 4. Magrunner: Dark Pulse i Mars War Logs już dziś na rynku
 5. Symulator Farmy 2014 rozpoczyna orkę na polskich polach
 6. Gry w pudełkach: najciekawsze oferty na weekend 7-8 grudnia