Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 września 2014, 21:23

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (1-7 września 2014 r.)

Miniony tydzień na polskim rynku gier obfitował w ciekawe wydarzenia. Lokalni dystrybutorzy i deweloperzy zapowiedzieli sporo nowych pozycji, obejrzeliśmy interesujące materiały video, a na półki rodzimych sklepów powędrowała konsola Xbox One.

Doczekaliśmy się wreszcie polskiej premiery konsoli Xbox One. - Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (1-7 września 2014 r.) - wiadomość - 2014-09-09
Doczekaliśmy się wreszcie polskiej premiery konsoli Xbox One.

Witajcie w kolejnym wydaniu naszego cyklu podsumowującego to, co wydarzyło się na polskim rynku w minionym tygodniu.

Zapowiedzi wydawnicze

Jameson The Pilot

Jednoosobowe polskie studio Rezoner zapowiedziało kosmicznego sanboksa Jameson The Pilot. Produkcja zmierza wyłącznie na pecety i jej wczesna wersja trafi do sprzedaży jesienią na Steam Early Access.

Gra ma zaoferować duża swobodę poczynań. Będziemy mogli wcielić się w m.in. w odkrywcę, kupca, najemnika, pirata, górnika czy też nawet kierowcę autobusu. Nie zabraknie także licznych opcji pozwalających modyfikować maszyny, którymi przemierzać mamy ogromny świat, wypełniony po brzegi różnorakimi zadaniami. Wszystko to ukazane zostanie w mocno rozpikselowanej stylistyce retro i zaprezentowane z dużym przymrużeniem oka.

Ancient Space

Raptem dwa tygodnie minęły od ujawnienia kosmicznego RTS-a Ancient Space, a autorzy, czyli ludzie z polskiego studia CreativeForge Games, już zapowiedzieli rychłą jego premierę. Produkcja trafi do sprzedaży 23 września tego roku, a w planach jest jedynie wersja pecetowa.

Przy okazji twórcy opublikowali także nowy zwiastun, zawierający pierwsze fragmenty rozgrywki.

The Evil Within

Firma Cenega pochwaliła się, że do jej planów wydawniczych dołączyła gra The Evil Within, czyli survival horror będący najnowszym dziełem ojca serii Resident Evil, Shinji Mikamiego. Produkcja trafi do sprzedaży 14 października w wersjach na pecety oraz konsole Xbox 360, PlayStation 3, Xbox One i PlayStation 4.

Gra dostępna będzie w polskiej (napisy) i angielskiej wersji językowej do wyboru na PC. Natomiast posiadacze edycji konsolowych nie otrzymają lokalizacji.

Stalowa Seria

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (1-7 września 2014 r.) - ilustracja #4

Ciekawe przedsięwzięcie zapowiedziała firma Techland. Dystrybutor wystartuje 18 września z tzw. Stalową Serią, w której wypuszczane mają być zarówno premierowe, jak i starsze produkcje pecetowe. Wszystkie wydawane w niej tytuły zapakowane zostaną w steelbooki i opatrzone będą ceną 49,99 zł.

Na pierwszy rzut pójdą następujące gry:

 1. Dead Island: Riptide
 2. Space Hulk (premiera w Polsce)
 3. Endless Space
 4. Fallen Enchantress: Legendary Heroes

Kolejne produkcje dołączą do Stalowej Serii jeszcze w tym roku. Na razie wiemy, że jedną nich będzie Starport Gemini 2.

Pozostałe wieści

Xbox One zadebiutował w Polsce

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (1-7 września 2014 r.) - ilustracja #5

Chyba największym wydarzeniem minionego tygodnia była polska premiera konsoli Xbox One. Trzeba przyznać, że czekaliśmy długo, gdyż prawie rok w stosunku do debiutu na rynku amerykańskim.

Do sprzedaży trafiły dwa zestawy. Pierwszy z nich wyceniono na 1699 złotych i zawiera on konsolę z dyskiem 500 GB, bezprzewodowy kontroler, zestaw słuchawkowy z mikrofonem, 14-dniowy dostęp do konta Xbox Live Gold, a także kody uprawniające do pobrania gier FIFA 15 oraz Forza Motorsport 5.

Drugi zestaw jest droższy (cena detaliczna wynosi 1999 złotych) i oferuje swoim posiadaczom oprócz tego, o czym wspomnieliśmy wyżej, sensor Kinect, bezprzewodowy kontroler z limitowanej serii Day One, naklejkę Xbox oraz osiągnięcie Day One. Nie zabrakło również kodów na dwie gry: FIFA 15 i Dance Cental: Spotlight.

Six Miles Under – wystartowała zbiórka na polski beat ‘em up 2D

Wrocławskie studio Looney Bin Studios rozpoczęło na serwisie Kickstarter zbiórkę na grę Six Miles Under. Cel minimalny ustalono na poziomie 20 tysięcy funtów brytyjskich, a akcja dobiegnie końca 3 października.

Produkcja stanowi platformówkową zręcznościówkę z elementami mordobicia, która cechuje się ciekawą dwuwymiarową grafiką oraz postapokaliptycznymi realiami. Projekt ma ukazać się w maju przyszłego roku na pecetach, a wkrótce potem autorzy chcą wypuścić także wersję na konsolę Wii U.

Wiedźmin – dwie pierwsze części sprzedane w nakładzie 8 mln sztuk

Firma CD Projekt pochwaliła się, że dwie wydane dotychczas odsłony cyklu Wiedźmin sprzedały się łącznie w ponad 8 mln egzemplarzy. Oznacza to, że od marca tego roku seria zyskała milion nowych nabywców, gdyż wtedy autorzy chwalili się liczbą 7 mln zakupionych egzemplarzy.

Przy okazji firma udostępniła raport za pierwszą połowę 2014 roku. W tym okresie zanotowano 4,54 mln zł zysku netto, w porównaniu do 7,71 mln zł w analogicznym okresie roku temu.

Ciekawe linki

 1. Premiery gier w Polsce + Ryk Premier (1-5 września 2014)
 2. The Sims 4 - nowa odsłona symulatora życia zadebiutowała w Polsce
 3. Premiera gry Dead Rising 3 na PC
 4. Premiera gier LEGO Video Games na konsolę Xbox One
 5. Premiera Star Conflict
 6. Premiera Dance Central Spotlight na konsoli Xbox One
 7. Średni start Metro Redux. Top 10 Empik - Tydzień 35