Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 października 2017, 18:49

autor: "Vergil"

PlayStation 4 otrzymało firmware 5.0

PlayStation 4 dostało nowe oprogramowanie oznaczone numerem 5.0. Pomimo że tym razem obyło się bez rewolucyjnych zmian, aktualizacja firmware'u przynosi kilka istotnych usprawnień.

Sony opublikowało aktualizację oprogramowania dla PlayStation 4, oznaczoną numerem 5.0. Nowy firmware wnosi przede wszystkim szereg usprawnień związanych z kontrolą rodzicielską, turniejami, obserwowaniem innych graczy oraz szeroko pojętą funkcjonalnością systemu. Bez zbędnego przedłużania przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym atrakcjom przygotowanym przez Japończyków.

PlayStation 4 jest oczkiem w głowie całego Sony – nic zatem dziwnego, że Japończycy nieustannie dbają o rozwój oprogramowania, w oparciu o które działa konsola. - PlayStation 4 otrzymało firmware 5.0 - wiadomość - 2017-10-03
PlayStation 4 jest oczkiem w głowie całego Sony – nic zatem dziwnego, że Japończycy nieustannie dbają o rozwój oprogramowania, w oparciu o które działa konsola.

Kontrola rodzicielska

Pracując nad nowym oprogramowaniem, specjaliści z Sony pochylili się przede wszystkim nad kwestiami związanymi z kontrolą rodzicielską. Dzięki firmware'owi 5.0 gracze mogą dodawać inne osoby jako członków rodziny, co w założeniach ma ułatwić zarządzanie kontami podrzędnymi, na przykład należącymi do ich pociech. Warto odnotować, że rodzina może liczyć maksymalnie siedmiu członków – mowa zarówno o dzieciach, jak i o dorosłych; osoby, którym nadamy uprawnienia rodziców lub „strażników” mogą samodzielnie decydować o tym, jaka zawartość będzie dostępna dla ich małoletnich podopiecznych. Co więcej, ustawienia pokroju funkcjonalności sieciowej i komunikacji z innymi graczami, restrykcji związanymi z grami i korzystaniem z przeglądarki internetowej oraz limit gotówki wydawanej w PlayStation Store, można dostosować dla każdego dziecka osobno.

Obserwowanie profili innych graczy i lista znajomych

Nowe oprogramowanie pozwala na obserwowanie profili wszystkich graczy (a nie jak dotychczas wyłącznie tych, których konto zostało zweryfikowane) – po zaznaczeniu odpowiedniej opcji ich aktywność będzie widoczna w sekcji Co nowego. Sony usprawniło również system rekomendacji osób, które gracz może zechcieć dodać do obserwowanych profili, który teraz bazuje na jego liście gier. Ponadto można blokować konkretne osoby, a także decydować o tym, kto może obejrzeć naszą listę obserwowanych profili.

Usprawnienia nie ominęły również listy znajomych, na której od tej pory możemy tworzyć kategorie – w ten sposób zapewnimy sobie lepszą organizację naszych kontaktów oraz możliwość łatwiejszego wysyłania wiadomości lub zaproszeń do zabawy do kilku osób jednocześnie.

Możliwość tworzenia kategorii na liście znajomych usprawni przede wszystkim proces komunikacji z całymi grupami zaprzyjaźnionych graczy. - PlayStation 4 otrzymało firmware 5.0 - wiadomość - 2017-10-03
Możliwość tworzenia kategorii na liście znajomych usprawni przede wszystkim proces komunikacji z całymi grupami zaprzyjaźnionych graczy.

Turnieje oraz pozostałe nowości i usprawnienia

Japońscy deweloperzy zadbali o cały szereg mniejszych lub większych usprawnień. Powody do zadowolenia otrzymali przede wszystkim posiadacze PlayStation VR, którzy lubią transmitować swoją rozgrywkę w Internecie – od teraz mogą czytać komentarze widzów bezpośrednio na wyświetlaczu gogli. A skoro już o streamowaniu mowa – osoby grające na PlayStation 4 Pro, mogą „nadawać” na Twitchu w rozdzielczości 1080p oraz w sześćdziesięciu klatkach na sekundę. Oprócz tego twórcy usprawnili system wiadomości, które doczekały się nie tylko kosmetycznych zmian – aktualnie nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, by wymieniać się piosenkami odtwarzanymi bezpośrednio z poziomu wiadomości.

Osobna wzmianka należy się Turniejom, czyli specjalnym wydarzeniom organizowanym przez ESL, w ramach których gracze podzieleni na zespoły (maksymalnie stuosobowe) mogą brać udział w sieciowych rozgrywkach w ściśle określonych tytułach; jednocześnie można należeć do sześćdziesięciu drużyn. Aktualnie system wspiera dwie produkcje, czyli Uncharted 4: Kres Złodzieja i Mantis Burn Racing, aczkolwiek z czasem ich lista zostanie rozszerzona o kolejne pozycje.

Warto też odnotować, że w szybkim menu autorzy znaleźli nieco miejsca na zegarek – udało im się również upchnąć tam powiadomienia systemowe. Co więcej, bez opuszczania gry sprawdzimy teraz status pobierania lub wysyłania zawartości, a listę najważniejszych zmian zamyka opcja zmiany wyglądu i kolorystyki wyskakujących komunikatów.

Wielu graczy z pewnością ucieszy się na wieść, że wraz z nowym oprogramowaniem w szybkim menu pojawił się zegarek. - PlayStation 4 otrzymało firmware 5.0 - wiadomość - 2017-10-03
Wielu graczy z pewnością ucieszy się na wieść, że wraz z nowym oprogramowaniem w szybkim menu pojawił się zegarek.

To by było na tyle – pełną listę zmian i usprawnień znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej Sony Interactive Entertainment (z której możecie również pobrać samą aktualizację). Warto nadmienić, że instalacja nowego firmware’u jest obowiązkowa – gracze, którzy się na nią nie zdecydują, nie mogą korzystać z funkcji sieciowych PlayStation 4.