Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 maja 2014, 10:51

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

PlayStation 4 - 12 kolejnych gier niezależnych zmierza na konsolę (m.in. Spelunky, Apotheon i Nidhogg)

Na oficjalnym blogu PlayStation zapowiedziano 12 kolejnych gier niezależnych, które ukażą się na konsoli PlayStation 4. Wśród tytułów znajdują się takie perełki jak Spelunky, Nidhogg, Jamestown Plus i Skulls of the Shogun.

Posiadacze konsol PlayStation 4 już teraz nie mogą narzekać na brak gier niezależnych, a w najbliższych miesiącach sytuacja jeszcze bardziej się polepszy, gdyż firma Sony ujawniła kolejne projekty zmierzające na swoje najnowsze urządzenie. Wśród zapowiedzianych produkcji znalazły się takie tytuły jak Nidhogg, Spelunky, Jamestown Plus i Skulls of the Shogun, ale to zaledwie początek. O wszystkich z nich przeczytacie w dalszej części niniejszej informacji, gdzie znajdziecie również nowe zwiastuny. Przy okazji warto wspomnieć o opublikowanych danych, dotyczących gier indie na konsolach japońskiego koncernu. Okazało się bowiem, że ponad 1000 deweloperów może już samemu wydawać swoje produkcje na urządzeniach sygnowanych marką PlayStation, a od momentu premiery PlayStation 4 ukazało się 21 gier wypuszczonych w ten sposób. Łącznie sprzedano ponad 20 mln egzemplarzy tytułów niezależnych, przy czym niektóre z nich poradziły sobie doskonale, np. Outlast zanotował 1,8 mln pobrań. Na wynik wpłynęła oczywiście lutowa promocja PlayStation Plus, w ramach której tytuł był do zgarnięcia za darmo, ale liczba i tak robi wrażenie. Warto również wspomnieć, że obecnie powstaje ponad 100 „indyków” na maszyny firmy Sony, więc poniższe produkcje stanowią tylko niewielką część tego, co nas czeka.

Spelunky wkrótce zagości na konsoli PlayStation 4. - PlayStation 4 - 12 kolejnych gier niezależnych zmierza na konsolę (m.in. Spelunky, Apotheon i Nidhogg) - wiadomość - 2014-05-01
Spelunky wkrótce zagości na konsoli PlayStation 4.

Kolejne gry niezależne zmierzające na PlayStation 4

Apotheon - dwuwymiarowa platformówka od studia Alientrap, znanego z takich gier jak Nexuiz i Capsized. Akcja produkcji rozgrywać ma się w starożytnej Grecji. Gracz wcieli się w bohatera, który może ocalić ludzkość przed zagładą szykowaną przez boginię Herę.

Axiom Verge – kolejna gra platformowa utrzymana w klimatach sci-fi. Przejmujemy w niej kontrolę nad Trace – mężczyzną, który po własnej śmierci budzi się w innym świecie. Tam jednak wcale nie jest lepiej, gdyż wszystkie istoty jakie spotyka, starają się go zabić. Bohater nie zamierza jednak poddać się bez walki.

Chasm – połączenie gry RPG z dwuwymiarową platformówką. Produkcja opowiada o żołnierzu, który trafił do górniczego miasteczka. Na miejscu okazuje się, że mieszkańcy znikają po wejściu do lokalnej świątyni, która skrywa pradawne zło. Bohater postanawia ocalić wszystkich ludzi i siebie samego.

Drifter – zręcznościowa gra sci-fi, w której wcielamy się w pilota statku kosmicznego. Tytuł pozwala na modyfikowanie pojazdów, dobieranie uzbrojenia i podążanie rozmaitymi ścieżkami (można wcielić się w handlarza, łowcę głów, ochroniarza, itd.). Oprócz PlayStation 4, produkcja ukaże się także na PlayStation Vita.

Escape Goat 2 – kontynuacja platformówki 2D z 2011 roku, w której kierujemy kozą, starającą się uwolnić owcę, przetrzymywaną w wielkim zamku. Zabawa polega na pokonywaniu kolejnych poziomów pełnych rozmaitych pułapek, przeciwników i zagadek logicznych.

Jamestown Plus – ulepszona wersja gry Jamestown: Legend of the Lost Colony znanej z komputerów PC. Nowa edycja scrollowanej strzelanki zawierać będzie dodatkowe statki, poziomy i kolejny rozdział historii.

Nidhogg – zręcznościowa produkcja 2D ze stycznia bieżącego roku. Tytuł opowiada o przygodach szermierza, który stara się dojść do końca mapy. Po drodze musi jednak sporo się nabiegać i toczyć pojedynki z przeciwnikami. Tytuł zdobył szereg branżowych nagród i jest jedną z najciekawszych gier niezależnych ostatnich miesięcy.

Spelunky – kolejna edycja znakomitej platformówki autorstwa studia Mossmouth. Gracz wciela się w poszukiwacza przygód, który przemierza losowo generowane podziemia pełne skarbów i niebezpieczeństw.

W Spelunky trafimy m.in. do lodowej krainy. - PlayStation 4 - 12 kolejnych gier niezależnych zmierza na konsolę (m.in. Spelunky, Apotheon i Nidhogg) - wiadomość - 2014-05-01
W Spelunky trafimy m.in. do lodowej krainy.

Ironclad Tactics – steampunkowa gra strategiczna z elementami karcianki. Akcja produkcji rozgrywa się w czasach wojny secesyjnej, na losy której mogą wpłynąć dwaj pracownicy Biura Inżynierii Parowej (Bureau of Steam Engineering) - Maxwell Prosser i Joseph Ashdown.

Skulls of the Shogun – niecodzienna, turowa gra strategiczna, w której kierujemy zmarłymi samurajami. Tytuł ukazał się pierwotnie na początku 2013 roku na konsoli Xbox 360, komputerach osobistych oraz urządzeniach mobilnych.

Source – produkcja, na którą twórcy ze studia Fenix Fire obecnie zbierają pieniądze w serwisie Kickstarter. Tytuł reprezentuje gatunek przygodowych gier akcji i zmierza nie tylko na PlayStation 4, lecz również na komputery PC i konsole Xbox One oraz być może Wii U (po zebraniu 75 tys. dolarów). Projekt wyróżnia się przede wszystkim niecodzienną oprawą graficzną.

Starwhal: Just the Tip Flopping – produkcja sfinansowana dzięki zbiórce pieniędzy w serwisie Kickstarter. Gracze wcielą się w niej w Narwale, które walczą ze sobą w kosmosie. Tytuł zmierza na komputery PC oraz konsole PlayStation 3 i PlayStation 4.