Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCPSVXONEPS4Switch
Okładka Chasm (PC)

Chasm

Przygotowana przez niezależne studio Discord Games dwuwymiarowa gra zręcznościowo-platformowa z elementami RPG. Fabuła Chasm opowiada o losach żołnierza wracającego z długiej wojny do domu.

Zręcznościowe | platformówki | elementy RPG | 2D | metroidvania | crowdfunding | indie

Okładka Chasm (PC)

producent: Bit Kid

wydawca: Bit Kid

Strona oficjalna

data premiery gry:

31lip2018

PC PS4 PSV

11paź2018

Switch

9lis2018

XONE

Chasm to nowa marka, będąca połączeniem platformówki 2D w klimacie fantasy i elementów charakterystycznych dla gatunku action-cRPG. Grę opracowało niezależne studio Discord Games, które odpowiada za pomniejsze produkcje indie, takie jak: Take Arms i 48 Chambers.

Fabuła opowiada o losach żołnierza wracającego z długiej wojny do domu. Po drodze trafia do górniczego miasta, które w niewyjaśnionych okolicznościach pustoszeje. Bohater gry odkrywa, że wielu mieszkańców znikło po przekroczeniu progu tajemniczej świątyni, znajdującej się głęboko pod miastem, budząc tym samym starożytne zło. Nasza postać zostaje zatrzymana przez nadnaturalne siły i postanawia je zlikwidować, aby uratować mieszkańców i ostatecznie wrócić do swojego domu.

Autorzy gry, opracowując model rozgrywki, inspirowali się przede wszystkim Castlevanią: Symphony of the Night z 1997 roku, pierwszymi częściami The Legend of Zelda i Diablo oraz Metroidem z 1986 roku. Starali się uchwycić charakter klasycznych platformówek z lat 80. i 90., jak również wzbogacić mechanikę o drobne elementy RPG, dzięki którym możemy rozwijać swoje umiejętności i przydzielać ekwipunek naszej postaci. Rozgrywka była wzorowana na gatunku metroidvania, spopularyzowanym m.in. przez pierwsze odsłony Castlevanii. Twórcy główny nacisk postawili na dość swobodną eksplorację świata, a odblokowanie kolejnych poziomów wiąże się ze zdobyciem potrzebnych do tego zdolności i mocy.

Autorzy przygotowali sześć rozległych obszarów, w których przyjdzie nam rozmawiać z nielicznymi NPC-ami, unikać śmiercionośnych pułapek, rozwiązywać zagadki środowiskowe, pokonywać liczne zastępy potworów oraz odkrywać sekrety kopalni. W grze stoczymy wiele walk z bossami za pomocą standardowego uzbrojenia (mieczy, tarczy), jak i specjalnych umiejętności. Produkcja oferuje dwa tryby rozgrywki (normalny i hardkorowy), z których trudniejszy przeznaczony jest dla najbardziej doświadczonych graczy, między innymi przez to, że generuje on w locie zawartość lokacji, dzięki czemu nie są one nigdy identyczne.

Gra przenosi nas w różnorodne środowisko – od barwnego miasta do pokrytych mrokiem podziemi. Grafika retro została stworzona w dwóch wymiarach i utrzymana jest w stylu pixel art, za sprawą którego tytuł upodobnia się oldschoolowych platformówek ze złotego okresu tego gatunku. Oprawa wizualna jest rozpikselowana, co nadaje produkcji dodatkowego uroku rodem z ery urządzeń 8- i 16-bitowych

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 7,6 / 10 na podstawie 10 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 71,99 PLN

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Wymagania sprzętowe Chasm

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 2.0 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD lub lepsza
  • 1 GB HDD
  • Windows XP SP3
PlayStation 4 - 12 kolejnych gier niezależnych zmierza na konsolę (m.in. Spelunky, Apotheon i Nidhogg)
PlayStation 4 - 12 kolejnych gier niezależnych zmierza na konsolę (m.in. Spelunky, Apotheon i Nidhogg)

wiadomość1 maja 2014

Na oficjalnym blogu PlayStation zapowiedziano 12 kolejnych gier niezależnych, które ukażą się na konsoli PlayStation 4. Wśród tytułów znajdują się takie perełki jak Spelunky, Nidhogg, Jamestown Plus i Skulls of the Shogun.

Chasm sfinansowane przez graczy na Kickstarterze
Chasm sfinansowane przez graczy na Kickstarterze

wiadomość7 maja 2013

Chasm, niezależna gra zręcznościowa wzorowana na pierwszych odsłonach Castlevanii, została ufundowana przez graczy na stronie Kickstarter sześć dni przed zakończeniem akcji. Twórcy wyznaczyli kolejne progi wsparcia, a inicjatywa potrwa jeszcze do 12 maja.

Chasm – wystartował Kickstarter dwuwymiarowej gry platformowej inspirowanej Castlevanią
Chasm – wystartował Kickstarter dwuwymiarowej gry platformowej inspirowanej Castlevanią

wiadomość15 kwietnia 2013

Niezależne studio Discord Games zapowiedziało swoją nową grę Chasm, będącą połączeniem platformówki 2D i gry akcji z elementami RPG, prosząc jednocześnie graczy o wsparcie na stronie Kickstarter. Tytuł inspirowany szczególnie Castlevanią czy Zeldą ma zawitać na PC, Maca i Linuksa w maju 2014 roku, o ile zbiórka pieniędzy zakończy się sukcesem, a etap produkcyjny się nie wydłuży.

PC
PS4
PSV
Switch
XONE