Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 września 2017, 11:36

autor: Movis

Playerunknown's Battlegrounds – zapowiedziano wrześniową aktualizację

Nowa łatka do gry Playerunknown's Battlegrounds już niedługo znajdzie się na serwerach live strzelanki. Znajdziemy w niej karabin Mini-14, mglistą pogodę, nowe miasteczko na północy mapy, zmiany w balansie arsenału i nowości w interfejsie użytkownika. Jest na co czekać.

We wrześniu Playerunknown's Battlegrounds zdobyło parę nowych szczytów popularności: sprzedaż przekroczyła 10 milionów kopii, a liczba jednocześnie grających osób pewnego dnia przebiła milion, po raz kolejny górując nad MOB-ą Valve.

Po sierpniowej informacji o porzuceniu systemu regularnych aktualizacji niezwykle cicho zrobiło się o rozwoju samej gry. Studio Bluehole postanowiło w końcu wyjść z cienia i zapowiedziało wrześniową aktualizację w oficjalnym wpisie na forum Steam. Zmiany pojawiły się dziś na serwerach testowych, ale nie podzielono się datą wprowadzenia ich na serwerach live (sugerowano jednak obecny tydzień). Zapnijcie pasy, dodatków, fixów i poruszonych tematów jest naprawdę sporo.

Uwaga, kierowcy łazików, ma być mgliście. - Playerunknown's Battlegrounds –  zapowiedziano wrześniową aktualizację - wiadomość - 2017-09-14
Uwaga, kierowcy łazików, ma być mgliście.

Odezwa do narodu

Przed samymi notkami o patchu zespół deweloperski odniósł się do paru tematów, które spędzają fanom gry sen z powiek. Niestety, wprowadzenie zapowiadanego od targów E3 systemu przeskakiwania przeszkód nieco się opóźnia. Zwykle takie funkcje budowane są wokół predefiniowanych miejsc i obiektów. Przykładowo, na mapie w Call of Duty określany jest fragment gruntu wokół konkretnego wybitego okna, który pozwala na uruchomienie identycznej animacji przeskakiwania go po naciśnięciu spacji. Bluehole pracuje jednak nad dynamicznym algorytmem, który automatycznie wykryje nierówności terenu, wysokość krawędzi i geometrię obiektów, dopasowując animacje do każdego miejsca, na które gracz mógłby chcieć się wspiąć. Co zrozumiałe, skomplikowany system wymaga jeszcze wielu godzin eksperymentowania, zmian, eliminacji bugów i optymalizacji. Szeroko zakrojone testy zaplanowano podobno na początek listopada, ale nie jest wykluczone, że „vaulting” znajdzie się na serwerach PTR nieco wcześniej.

Z innych informacji – deweloperzy podejmują walkę z farmerami waluty, którzy logują się do gier tylko po to, by biernie zdobyć parę Battle Pointsów. Zmiany w nadchodzącym patchu są początkiem obserwacji ich zachowania i eliminacji podobnych praktyk.

Zespół jest też zdeterminowany, by wyjść z Wczesnego Dostępu Steam w 2017 roku. Koderzy pracują na pełnych obrotach, a więcej o oficjalnej premierze wersji 1.0 mamy dowiedzieć się jeszcze w tym miesiącu.

Co nowego w Erangel, czyli zmiany właściwe

Przyszła pora na konkrety, czyli najważniejsze zmiany nadchodzącej aktualizacji, dostępnej od dziś na serwerach testowych. Duże poprawki zaszły w optymalizacji klienta, retuszów doczekały się cienie, budynki, pojazdy i interfejs, które mają od teraz „zjadać” mniej zasobów peceta. Największym zainteresowaniem graczy cieszy się oczywiście kolejny dodatek do arsenału – karabin Mini-14, bazowany na Rugerze Mini-14, czyli nieślubnym dziecku M1 i M14. Jest on półautomatyczną bronią wyborową, wykorzystującą naboje 5.56mm i będącą mniejszym bratem obecnego w grze SKS-a. Nowy dodatek do rodziny DMR (Designated Marksman Rifle) ma wedle deweloperów zadawać najmniej obrażeń w swoim segmencie, ale rekompensuje to dużą szybkością pocisków i nikłym ich opadaniem. Do Mini-14 można dodawać lepsze magazynki oraz akcesoria na lufę. Co najważniejsze, nie będzie to broń dostępna jedynie w zrzutach zaopatrzenia.

W końcu coś na dłuższy dystans w amunicji NATO. - Playerunknown's Battlegrounds –  zapowiedziano wrześniową aktualizację - wiadomość - 2017-09-14
W końcu coś na dłuższy dystans w amunicji NATO.

Jeśli chodzi o zmiany w świecie gry, to jest ich całkiem sporo. Na wschód od Stalber ma pojawić się nowa mieścina, gra może zaskoczyć zawodników mglistą pogodą (która znacznie ograniczy długodystansową widoczność), Tommy gun został wyjęty z paczek zaopatrzenia i będzie od teraz dostępny podczas normalnego szukania łupów. Poprawiono też przeładowywanie kuszy, które ma się odbywać o 35% szybciej, oraz zmieniono mechaniki rzucania i „podgotowywania” granatów.

Wiele przeróbek zaszło także w interfejsie, m.in. poprawiono funkcje mapy i oznaczania na niej własnej lokacji, dodano znaczniki postawy (stoi, kuca, leży) dla członków drużyny, nowy przycisk „użyj najlepszego dostępnego przedmiotu leczącego” i więcej.