Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 września 2019, 17:45

Oto ile kosztowała ekskluzywność Control dla Epic Games Store

Wśród gier, które Epic Games Store wykupił na czasową wyłączność, znalazło się między innymi Control. Dziś dowiedzieliśmy się ile to posunięcie kosztowało firmę Tima Sweeneya.

Epic Games nie oszczędza na tytułach ekskluzywnych. - Oto ile kosztowała ekskluzywność Control dla Epic Games Store - wiadomość - 2019-09-20
Epic Games nie oszczędza na tytułach ekskluzywnych.

Strategia biznesowa Epic Games Store budzi kontrowersje od samego początku. Wykupowanie czasowej wyłączności na kolejne produkcje spotyka się z niezadowoleniem wśród graczy. W gronie exclusive’ów znalazło się między innymi Control, czyli najnowsza gra akcji od studia Remedy. Jak się okazuje, firma Tima Sweeneya musiała zapłacić za to 9,49 miliona euro (ok. 41,66 miliona złotych).

Dane te pochodzą z raportu finansowego Digital Bros, która jest spółką macierzystą wydawcy Control – 505 Games. Pokazuje on stan finansowy spółki na dzień 30 czerwca 2019. Wynika z niego, że w 2019 roku firma otrzymała wpłatę od Epic Games w wysokości 9,49 miliona euro (ok. 41,66 miliona złotych), z czego 55% miało trafić do 505 Games. Jak można także zauważyć, kwota ta jest największym wpływem w tym czasie i stanowi 26% wszystkich przychodów z dystrybucji cyfrowej firmy.

Przykład ten bardzo dobrze pokazuje, dlaczego czasowa wyłączność dla Epic Games Store jest tak atrakcyjna. Kwota zaoferowana przez firmę Tima Sweeneya jest większa nawet od zarobków pochodzących ze Steama, które w analogicznym okresie wyniosły 9,349 miliona euro (ok. 41,04 miliona złotych).

Control zadebiutowało 27 sierpnia 2019 na komputerach osobistych (tylko Epic Games Store) oraz konsolach Xbox One i PlayStation 4. Tytuł spotkał się z ciepłym odbiorem – średnia ocen wersji na PC w serwisie Metacritic wynosi 82%. Nasz recenzent przyznał jej natomiast 8/10 punktów.