Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 maja 2010, 09:07

autor: Rock Alone

Online Pass sposobem EA Sports na walkę z rynkiem wtórnym

Electronic Arts wraz z nowymi, ulepszonymi usługami sieciowymi, wprowadza dla swoich gier sportowych tzw. Online Pass. Jest to przepustka zapewniająca darmową grę w sieci dla platform Xbox 360 oraz PS3.

Electronic Arts wraz z nowymi, ulepszonymi usługami sieciowymi, wprowadza dla swoich gier sportowych tzw. Online Pass. Jest to przepustka zapewniająca darmową grę w sieci dla platform Xbox 360 oraz PS3.

Online Pass, trafi do wszystkich użytkowników najnowszych sportowych produktów EA Sports, pod warunkiem, że zakupią grę z pierwszej ręki. Każdy tytuł, poczynając od Tiger Woods PGA Tour 11 będzie zawierał kod aktywacyjny, umożliwiający dożywotni darmowy dostęp do usług sieciowych związanych z daną grą.

Online Pass sposobem EA Sports na walkę z rynkiem wtórnym - ilustracja #1

Odrobinę gorzej wygląda natomiast sytuacja graczy, którzy zakupią tytuł na rynku wtórnym. Jak poinformował Andrew Wilson (wiceprezes EA Sports), wówczas za Online Pass będzie trzeba zapłacić dodatkowo 10 dolarów. Przy czym tacy użytkownicy otrzymają wcześniej 7-dniowy dostęp do usług sieciowych za darmo. Oczywiście po upływie tego okresu, dostęp do zabawy w sieci będzie można uzyskać wyłącznie po wykupieniu pełnej usługi.

O ile wszelkie informacje o dodatkowych płatnościach są z reguły niezbyt dobrze przyjmowane, to tym razem warto wziąć pod uwagę wyjaśnienia szefostwa EA. W zamian gracze otrzymają bowiem dostęp do najwyższej jakości usług i dodatkowej zawartości w grach.

Na pytanie czy nie jest to po prostu sposób walki z rynkiem wtórnym, Wilson odpowiada, że taki mechanizm udostępniania usług online, jest właściwie sposobem na nawiązanie bezpośredniego kontaktu z kupującym z drugiej ręki. Wyjaśnia również, że EA uważa za zupełnie uzasadnione pobieranie jednorazowej opłaty za usługę, w stworzenie której firma włożyła określony czas i pieniądze.

Można te wyjaśnienia przyjmować do wiadomości bądź też nie. Jakby nie patrzeć EA za grę sprzedaną otrzymała już określone pieniądze, niezależnie od tego czy będzie ona nawet kilka razy przechodzić z ręki do ręki. Abstrahując jednak od kwestii finansowych, warto również zwrócić uwagę na zapewnienia o podniesieniu jakości usług online wraz z wprowadzeniem Online Pass. Według Wilsona, gra sportowa dopiero w wersji online osiąga pełnię jakości. W związku z tym EA Sports poczyniła spore inwestycje, aby maksymalnie ponieść jakość zabawy sieciowej. W przypadku wspomnianego wcześniej Tiger Woods PGA TOUR 11 będą to turnieje na żywo, gra drużynowa i inne interesujące tryby prowadzenia rozgrywki.

Z podobnym rozwiązaniem mamy już do czynienia w przypadku Cerberus Network, usługi BioWare w oparciu o którą działa chociażby Mass Effect 2.