Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 sierpnia 2011, 15:05

autor: Jakub Wencel

Nowy dashboard Xbox Live nazwany Twist Control, premiera w grudniu

Poznaliśmy szczegóły dotyczące nowej wersji interfejsu usługi Xbox Live. Przede wszystkim ujawniono nazwę odświeżonego dashboardu i orientacyjną datę premiery.

Poznaliśmy szczegóły dotyczące nowej wersji interfejsu usługi Xbox Live. Informacje o nowych funkcjach, w jakie chce wyposażyć konsolę firma Microsoft, pojawiały się już od jakiegoś czasu, ale dopiero teraz przedstawiciele koncernu z Redmond ujawnili w tej sprawie nieco więcej. Przede wszystkim znamy jednak nazwę nowego dashboardu – Twist Control.

O pomysłach Microsoftu opowiadał podczas tegorocznych targów gamescom serwisowi Eurogamer Robin Burrowes, szef marketingu Xbox Live. Najważniejszą innowacją, jakiej mogą już wypatrywać gracze będzie oczywiście ujawniona już wcześniej możliwość obsługiwania menu za pomocą kontrolera ruchu Kinect. Pojawi się również możliwość wydawania komend głosowych, a zmieniony design samego interfejsu ma sprawić, że poruszanie się pomiędzy poszczególnymi okienkami będzie znacznie wygodniejsze i intuicyjne.

Nowy dashboard Xbox Live nazwany Twist Control, premiera w grudniu - ilustracja #1

Wsparcie dla Kinecta dostępne będzie również w przypadku chęci powiadomienia znajomych na Facebooku o swojej obecności w rozgrywkach sieciowych. Nastąpi to dzięki tzw. „Beacons”. „Miejmy nadzieję, że poprawi to łatwość korzystania z Xbox Live” – powiedział serwisowi Eurogamer Burrowes. – „[…] Społeczność oddanych graczy mówiła nam: robię jedno, ale bardzo chciałbym pograć w Call of Duty z moimi znajomymi, kiedy czterech albo pięciu z nich jest online w tym samym czasie. Ludzie ciągle wysyłają sobie SMS-y i piszą do siebie wiadomości na innych platformach. Przygotowaliśmy łatwiejszy sposób.

Nie tylko poprawienie funkcjonalności aspektów Xbox Live czysto związanych z graniem jest na czele listy priorytetów Microsoftu. Konieczność przeprojektowania interfejsu sieciowej platformy Xboksa 360 wiąże się również z tym, że coraz więcej osób korzysta z multimedialnej usługi Zune Marketplace, która umożliwia ściąganie filmów, muzyki i odcinków seriali telewizyjnych. Szczególnie nawiązanie współpracy z firmą Disney przyczyniło się w tym wypadku do wzrostu popularności platformy. Jak przekonuje Burrowes, dzięki temu krokowi udało się przyciągnąć Microsoftowi do siebie także osoby, które wcześniej niekoniecznie były zainteresowane Xboksem 360. Poprawki w funkcjonowaniu interfejsu są ukłonem również w ich kierunku i mają sprawić, że także nowi użytkownicy nie będą mieli problemów z dostępem np. do poszukiwanego filmu.

Nowy dashboard Xbox Live nazwany Twist Control, premiera w grudniu - ilustracja #2

Miejmy nadzieję, że nowy dashboard udowodni, że Xbox Live ma ogromny potencjał również poza usługami związanymi wyłącznie z graniem” – tłumaczy plany Microsoftu Burrowes. – „Nigdy jednak nie stracimy z oczu graczy. Tworzenie takich usług jak zapisywanie danych w chmurze, publikowanie postów na Facebooku i Beacons jest naszą inwestycją właśnie w tym kierunku.

Nie znamy dokładnej daty premiery Twist Control, ale premiera nowego interfejsu ma nastąpić w okolicach końca tego roku. Odpowiednia aktualizacja pojawi się prawdopodobnie przed świętami Bożego Narodzenia.