Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 września 2019, 11:05

autor: XxX

Nowa beta Biblioteki Steam zostanie udostępniona w tym miesiącu

Valve szykuje się do wprowadzenia wersji beta odmienionego wyglądu Biblioteki Steam. Wszystkie nowości zostały zaprezentowane w trakcie zeszłotygodniowej konferencji w Seattle, a użytkownicy będą mogli wypróbować je jeszcze w tym miesiącu.

Wersja beta nowej Biblioteki Steam zostanie udostępniona jeszcze we wrześniu tego roku / źródło: Steam. - Nowa beta Biblioteki Steam zostanie udostępniona w tym miesiącu  - wiadomość - 2019-09-05
Wersja beta nowej Biblioteki Steam zostanie udostępniona jeszcze we wrześniu tego roku / źródło: Steam.

Biblioteka Steam od dłuższego czasu wymagała zmian, czego Valve było w pełni świadome, dlatego szykowało się do tego już od dawna. Plotki na ten temat docierały do nas od dobrych kilkunastu miesięcy, a nowy wygląd i funkcjonalność zostały wreszcie zaprezentowane w trakcie tegorocznego Game Developers Conference w marcu. W końcu doczekaliśmy się dalszej części zapowiedzi, która miała miejsce w trakcie zeszłotygodniowej konferencji w Seattle, gdzie poznaliśmy kolejne szczegóły oraz datę wprowadzenia wersji beta nowej Biblioteki Steam. Dojdzie do tego we wrześniu tego roku.

Na samym początku prezentacji projektant Alden Kroll pokazał stronę główną biblioteki. Szczególną uwagę przyciągały trzy główne kategorie: „Co nowego”, „Ostatnie gry”, oraz „Ostatnia aktywność znajomych”.

Strona główna Biblioteki Steam otrzyma zupełnie nowy wygląd / źródło: Steam. - Nowa beta Biblioteki Steam zostanie udostępniona w tym miesiącu  - wiadomość - 2019-09-05
Strona główna Biblioteki Steam otrzyma zupełnie nowy wygląd / źródło: Steam.

„Co nowego”

Za pośrednictwem tej kategorii użytkownicy będą mogli śledzić nowości, jakie pojawiają się w ich ulubionych tytułach. Mowa m.in. o organizowanych turniejach, specjalnych wydarzeniach czy innych ogłoszeniach. Warto dodać, że zastosowany zostanie system priorytetów. Informacje dotyczące tytułów, w które gramy rzadko lub nie graliśmy wcale, będą znajdowały się na końcu listy.

„Ostatnie gry”

Ta kategoria nie wymaga chyba aż tak obszernej prezentacji. Znajdą się tutaj gry, w które ostatnio graliśmy.

„Ostatnia aktywność znajomych”

Valve postanowiło skupić się nieco bardziej na kontaktach ze znajomymi. Teraz gracze będą mogli nie tylko widzieć, w co aktualnie grają ich przyjaciele, ale również przejrzeć ich ostatnią aktywność. Już niebawem użytkownicy będą w stanie śledzić, czym interesują się ich znajomi w miarę upływu czasu.

„Rozbudowane kategorie”

Zdecydowanej poprawie uległ również system kategoryzacji poszczególnych gier. Nie będzie on już sztywny, jak do tej pory, i oparty tylko na samych tagach, ale również pozwoli na ingerencję ze strony graczy. Użytkownicy sami będą mogli dodawać poszczególne tytuły do danych kategorii i pomagać automatycznemu narzędziu lepiej spersonalizować swoją bibliotekę. Cała reszta będzie odbywała się samoczynnie na podstawie tagów. Pojawią się również specjalne kolekcje, które mają pełnić zadanie półek, na które użytkownicy będą mogli odkładać poszczególne tytuły

Valve pozwoli na lepszą kategoryzację tytułów / źródlo: Steam. - Nowa beta Biblioteki Steam zostanie udostępniona w tym miesiącu  - wiadomość - 2019-09-05
Valve pozwoli na lepszą kategoryzację tytułów / źródlo: Steam.

Kolejną nowością są podsumowania po zakończeniu gry. Po wyjściu z sesji użytkownicy będą otrzymywali całą listę informacji dotyczących ostatniej rozgrywki. Wśród nich znajdować się będą m.in. odblokowane osiągnięcia, zdobyte karty oraz wykonane zrzuty ekranu.

„Steam Labs”

Pewna część prezentacji została poświęcona również Steam Labs. Zapowiedziano, że tzw. mikrotrailery – krótkie, trwające 6 sekund, automatycznie generowane prezentacje gry – zostaną niebawem udostępnione dla każdego tytułu. Cała reszta narzędzi dostępnych w Laboratorium Steam również jest cały czas rozwijana i udoskonalana.

Alden Kroll zaznaczył, że dalszy rozwój wszystkich wprowadzanych nowości zależał będzie przede wszystkim od samych użytkowników i ich opinii. Valve otwarty jest na wszelkie sugestie i uwagi społeczności.

Wersja beta nowej Biblioteki Steam zostanie udostępniona 17 września tego roku. Wszyscy użytkownicy będą mogli wziąć w niej udział i wypróbować nowe funkcje.