Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 21 marca 2019, 21:36

autor: Krystian "Vergil" Pieniążek

Steam prezentuje nowy wygląd i funkcjonalności

Jednymi z najważniejszych punktów panelu firmy Valve Software podczas tegorocznego Game Developers Conference były odmieniony wygląd biblioteki Steam oraz organizowane przez deweloperów wydarzenia w obrębie danego tytułu. Temu pierwszemu możemy przyjrzeć się z bliska, z kolei na temat tych drugich ujawniono garść konkretów.

Na swoim panelu podczas tegorocznego Game Developers Conference firma Valve Software zaprezentowała światu nową wersję biblioteki Steam, która latem ma zostać udostępniona graczom w ramach otwartych beta-testów. Oprócz pierwszych obrazków prezentujących bibliotekę po „faceliftingu” ujawniono garść konkretów na temat szykowanych zmian w jej działaniu (via PC Gamer).

Tak prezentuje się ekran startowy biblioteki Steam… - Steam prezentuje nowy wygląd i funkcjonalności - wiadomość - 2019-03-21
Tak prezentuje się ekran startowy biblioteki Steam…

Zacznijmy od tego, że poszczególne pozycje będzie można nie tylko przydzielać do kategorii, jak ma to miejsce dotychczas, lecz również sortować, opierając się na tagach. Po kliknięciu w grę na liście znajdującej się po lewej stronie okna naszym oczom ukaże się całkowicie odmieniony ekran startowy. Oprócz podstawowych danych, jak data ostatniej rozgrywki i czas spędzony przy wybranym tytule, a także odnośników do centrum społeczności lub strony w sklepie, znajdziemy na nim między innymi informacje o ostatniej aktywności znajomych, kartach, dostępnych dodatkach oraz modach czy też zrzutach ekranu swojego autorstwa.

…a taki widok ukaże nam się, gdy wybierzemy grę z listy. - Steam prezentuje nowy wygląd i funkcjonalności - wiadomość - 2019-03-21
…a taki widok ukaże nam się, gdy wybierzemy grę z listy.

Wydarzenia

Na samym szczycie karty poświęconej danej grze wygospodarowano natomiast miejsce na wiadomości od deweloperów, a przede wszystkim – na organizowane przez nich wydarzenia pokroju turniejów, transmisji na żywo czy ważnych aktualizacji, o których gracze będą informowani na wybrane przez siebie sposoby. Nic nie będzie stało na przeszkodzie, by ustawić sobie mailowe, SMS-owe przypomnienie lub dodać określone wydarzenie do kalendarza Google.

Same wydarzenia otrzymają również oddzielną zakładkę, której zawartość będzie się różnić w zależności od tego, jakie tytuły dany gracz posiada w swojej kolekcji; zostaną też podzielone na główne i poboczne. Deweloperzy dostaną przy tym narzędzia pozwalające im mierzyć zaangażowanie graczy w owe wydarzenia.

Podczas Game Developers Conference Valve nie poświęciło zbyt wiele miejsca rzeczywistości wirtualnej. Jak jednak dowiedziała się redakcja serwisu UploadVR, firma Gabe’a Newella planuje „w niedalekiej przyszłości” powiedzieć więcej na temat tego, jak wygląda sytuacja owej gałęzi rynku z jej punktu widzenia. Poza tym na panelu pokazano wykres prezentujący udział poszczególnych regionów w przychodach Steama na przestrzeni lat 2008-2018.

Wykres ukazujący udział poszczególnych regionów w przychodach Steama na przestrzeni dziesięciu lat, począwszy od 2008 roku. - Steam prezentuje nowy wygląd i funkcjonalności - wiadomość - 2019-03-21
Wykres ukazujący udział poszczególnych regionów w przychodach Steama na przestrzeni dziesięciu lat, począwszy od 2008 roku.
  1. Steam – oficjalna strona internetowa