Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 31 stycznia 2013, 15:05

autor: Hed

Nintendo znowu na plusie. Sprzedano 3,06 miliona egzemplarzy Wii U

Firma Nintendo pochwaliła się niezłymi wynikami finansowymi za ostatnie trzy kwartały, ale jednocześnie ograniczyła swoje oczekiwania względem całego trwającego roku finansowego. W raporcie podsumowującym okres od kwietnia do grudnia 2012 roku podano wyniki sprzedaży gier oraz konsol Wii U, 3DS i Wii.

Nintendo podało wyniki finansowe za trzy ostatnie kwartały – firma jest znowu na plusie. - Nintendo znowu na plusie. Sprzedano 3,06 miliona egzemplarzy Wii U - wiadomość - 2013-01-31
Nintendo podało wyniki finansowe za trzy ostatnie kwartały – firma jest znowu na plusie.

Firma Nintendo jest znowu na plusie, ale mimo tego obniżyła swoje oczekiwania odnośnie trwającego roku finansowego. Takie informacje poznaliśmy z raportu na temat trzech minionych kwartałów, czyli okresu od kwietnia do grudnia 2012 roku. Japoński koncern odnotował przychody wynoszące około 159 milionów dolarów, co jest nieporównywalnie lepszym wynikiem z ubiegłym rokiem, kiedy stracono 530 milionów dolarów.

Sprzedaż konsol i gier

Do grudnia 2012 roku sprzedano 3,06 miliona egzemplarzy konsoli Wii U – 1,32 miliona w Stanach Zjednoczonych, 900 tysięcy w Europie oraz 830 tysięcy w Japonii. Najlepiej sprzedającym się tytułem na Wii U była gra Nintendo Land (2,33 miliona egzemplarzy), co raczej nie powinno nikogo dziwić – to zbiór minigierek sygnowany kultowymi markami i postaciami firmy, dostępny w jednym z zestawów startowych lub jako osobny produkt.

Zainteresowanie budziła wciąż poprzednia generacja platformy Nintendo, czyli Wii, która osiągnęła wynik 3,53 miliona sprzedanych produktów. Dobrze radził sobie promowany ostatnio niezłymi tytułami 3DS. Sprzedaż tej przenośnej konsoli wzrosła o 11% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Gracze kupili też o 41% więcej gier na 3DS-a. W tym roku platforma doczeka się własnego wydania Pokemonów, składającej się z dwóch części: X i Y.

Obniżone oczekiwania

Mimo całkiem niezłych wyników, firma Nintendo obniżyła praktycznie wszystkie swoje oczekiwania sprzedażowo-finansowe. W tym roku finansowym, kończącym się z 31 marca, koncern spodziewa się obrotów mniejszych o 17,3%. Gorzej zdaniem Japończyków poradzi też sobie nowy produkt – Wii U. Wcześniej zakładano, że do marca rozejdzie się 5,5 miliona egzemplarzy konsoli. Teraz Nintendo chce sprzedaż 4 miliony pudełek z Wii U.

Ostudzono także oczekiwania względem ogólnej sprzedaży gier – z 24 do 16 milionów egzemplarzy. Nowy wynik raczej uda się osiągnąć, bo do tej pory firma sprzedała 11,69 miliona tytułów na wszystkie swoje platformy. Mimo wzrostu zainteresowania 3DS-em, Nintendo także tutaj spodziewa się nieco gorszych rezultatów niż zakładano – koncern wierzy, że uda się sprzedać 15 milionów, czyli o około 2,5 miliona mniej niż we wcześniejszych szacunkach.

Nintendo znowu na plusie. Sprzedano 3,06 miliona egzemplarzy Wii U - ilustracja #2

Powyższe wyniki pokazują, że start Wii U, raczej zignorowany w Polsce ze względu na kilka czynników, nie był tak zły, jak twierdzą niektórzy. Mimo tego, na razie trudno powiedzieć, jak rozwinie się sytuacja konsoli. Nintendo i partnerzy firmy szykują na nią duże tytuły, o czym pisaliśmy w związku z niedawnym Nintendo Direct, ale większość z nich jest jeszcze we wczesnych fazach produkcji. Więcej dowiemy się na targach E3.

  1. Raport finansowy na stronie Nintendo