Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 maja 2014, 17:25

autor: Artur "Orbech" Raciborski

Nintendo – słabe wyniki finansowe japońskiego koncernu. Niezadowalająca sprzedaż konsoli Wii U

Koncern Nintendo opublikował wyniki finansowe za zakończony rok fiskalny. Okazało się, że japoński gigant sprzedał zaledwie 6,17 mln egzemplarzy konsoli Wii U od jej premiery w 2012 roku. Słaba sprzedaż Wii U przełożyła się na straty finansowe i firma notuje na swoim koncie bardzo słaby rok.

Konsola Wii U nie przekonała do siebie graczy. Jej niska sprzedaż ciągnie w dół japoński koncern. - Nintendo – słabe wyniki finansowe japońskiego koncernu. Niezadowalająca sprzedaż konsoli Wii U - wiadomość - 2014-05-07
Konsola Wii U nie przekonała do siebie graczy. Jej niska sprzedaż ciągnie w dół japoński koncern.

Koncern Nintendo opublikował wyniki finansowe za rok fiskalny, który dobiegł końca 31 marca. Japoński gigant ujawnił, że od kwietnia 2013 roku do końca marca sprzedano zaledwie 2,72 mln kopii Wii U. Natomiast od premiery w USA, 18 listopada 2012 roku, po konsumentach rozeszło się w sumie tylko 6,17 mln egzemplarzy. Znacznie lepiej radzi sobie konsola przenośna Nintendo 3DS, której sprzedano 12,24 mln sztuk w ciągu minionego roku. Łącznie rozeszło się 43,33 mln kopii tego handheldu. Z raportu finansowego wynika, że strategia firmy Nintendo nie odnosi oczekiwanych rezultatów. Przychody koncernu wyniosły w tym roku 5,6 miliarda dolarów, a to 10% spadek w porównaniu do roku poprzedniego, co z kolei przekłada się na stratę wynoszącą 228,6 mln dolarów.

Wyniki sprzedaży konsol Nintendo. - Nintendo – słabe wyniki finansowe japońskiego koncernu. Niezadowalająca sprzedaż konsoli Wii U - wiadomość - 2014-05-07
Wyniki sprzedaży konsol Nintendo.

Mimo wszystko firma Nintendo patrzy optymistycznie w przyszłość i ma dosyć ambitne plany. Koncern chce osiągnąć przychód na poziomie 5,81 miliarda dolarów, kończąc kolejny okres rozliczeniowy na 200 mln plusie. Ninetendo ujawniło również wyniki sprzedaży gier, które są imponujące. Zaczynając od Nintendo 3DS, to Pokemon X i Y znalazły łącznie 12,26 mln nabywców. Za nim Mario Kart 7 z 9,62 sprzedanych egzemplarzy i 9,27 mln Super Mario 3D Land oraz 7,82 mln New Super Mario Bros. 2. Animal Crossing: New Leaf rozszedł się natomiast w ilości 7,66 mln sprzedanych egzemparzy.

Jeżeli chodzi o konsolę Wii U, to najlepiej sprzedaje się New Super Mario Bros. U, który osiągnął pułap 4,16 mln sprzedanych kopii. Na drugim miejscu znalazł się Nintendo Land z 3,09 mln i na trzeciej pozycji Super Mario 3D World z 2,17 mln. Firma liczy również na dobre wyniki finansowe dwóch nadchodzących tytułów: Mario Kart 8 oraz Super Smash Bros., które zadebiutują na rynku jeszcze w tym roku. Poza tym, koncern zapowiedział, że zwiększy możliwości GamePada z Wii U, umożliwiając konwersje gier z Nintendo DS.