Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 sierpnia 2011, 14:29

autor: Jakub "Taven" Wencel

Nexus 2 zapowiedziany, współfinansowany przez fanów

Studio Most Wanted Entertainment ogłosiło właśnie rozpoczęcie prac nad sequelem kosmicznego RTS-a z 2004 roku, Nexus: The Jupiter Incident. Projekt będzie współfinansowany przez fanów produkcji za sprawą serwisu GamesPlant.

Dobra wiadomość dla fanów Nexus: The Jupiter Incident, rozgrywającej się w przestrzeni kosmicznej strategii czasu rzeczywistego z 2004 roku. Jej twórcy, tym razem pod szyldem studia Most Wanted Entertainment, ogłosili właśnie rozpoczęcie prac nad sequelem produkcji.

Tytuł przeniesie nas 25 lat w przyszłość po wydarzeniach znanych z „jedynki”. Galaktyczne zagrożenie w postaci Mechanoidów zostało zażegnane, a ludzkość znowu może cieszyć się wolnością. Poczucie bezpieczeństwa sprawiło, że rozproszyła się ona po całym wszechświecie, docierając do wcześniej nieznanych konstelacji i odkrywając obce sobie planety. Tym procesom towarzyszy nowe, nieznane wcześniej zjawisko – pojawianie się jednostek ze zdolnościami psi. Potrafią oni wedle własnej woli naginać prawa fizyki zgodnie z własnymi preferencjami. Pomimo że stanowią oni kolejny, wartościowy krok w ewolucji człowieka, okazują się być również przyczyną kolejnego kryzysu. Ludzkości znowu grozi bowiem zagłada – tym razem ze strony tajemniczej kosmicznej rasy, która poluje na osoby ze zdolnościami psi i nie zawaha się dla realizacji swojego celu wywołać międzygwiezdnej wojny.

Nexus 2 zapowiedziany, współfinansowany przez fanów - ilustracja #1

Po raz kolejny wcielimy się w bohatera „jedynki”, Marcusa Cromwella. Rozgrywka zyska garść nowych opcji, z których najistotniejszą ma być oczywiście wprowadzenie bojowego wsparcia w postaci mocy psi. Twórcy obiecują również pojawienie się dwóch nowych grywalnych ras – religijnych fanatyków pod nazwą Sibling i tajemniczych Stwórców. Pozostałe frakcje dostaną nowe jednostki, a lubiących mieć wszystko pod kontrolą graczy z pewnością ucieszy implementacja modułu budowania własnych statków kosmicznych. Lista innowacji nie zamknie się jednak wraz z powyższymi elementami – Nexus 2 jest dopiero w bardzo wczesnej fazie produkcji i z pewnością jeszcze usłyszymy o planowanych przez Most Wanted Entertainment nowościach.

Nexus 2 zapowiedziany, współfinansowany przez fanów - ilustracja #2

Projekt jest z pewnością bardzo ambitnym przedsięwzięciem, szczególnie biorąc po uwagę fakt, że skomplikowane strategie science-fiction nie okupują zazwyczaj czołówek list przebojów. Stąd decyzja o próbie zdobycia odpowiednich środków przez tzw. „crowdfunding”, czyli wykorzystanie dotacji zainteresowanych produktem użytkowników. Partnerem Most Wanted Entertainment w tym przedsięwzięciu jest portal GamesPlant, który stworzył platformę dla tego typu operacji. Jeśli uda się zebrać planowany budżet na produkcję Nexus 2 (około 400 tysięcy euro), będzie to nie tylko największy projekt zrealizowany w ten sposób dzięki portalowi GamesPlant, ale także największa udana próba sfinansowania gry wideo przez fanów w ogóle.

Twórcy Nexus 2 obiecują, że nazwiska osób, które wesprą projekt znajdą się w samej grze i zapowiadają również inne profity (między innymi możliwość pre-orderu), a nawet symboliczny udział w zyskach. Warto zaznaczyć, że samo zadeklarowanie się na określoną kwotę za sprawą GamesPlant nie oznacza, że pieniądze rzeczywiście zostaną ściągnięte z naszego konta – stanie się to tylko wtedy, gdy zebrana zostanie konieczna do rozpoczęcia prac nad tytułem kwota. Znacząco zmniejsza to ryzyko inwestycji w nieudane projekty. Szczegóły dostępne są na oficjalnej stronie Nexus 2 na portalu GamesPlant.

Nexus 2 zapowiedziany, współfinansowany przez fanów - ilustracja #3

Nexus: The Jupiter Incident to strategia czasu rzeczywistego z 2004 w całości rozgrywająca się w kosmosie. Pomimo dobrych recenzji nigdy nie odniosła spektakularnego sukcesu finansowego, a do Polski trafiła dopiero 4 lata po światowej premierze. Jej akcja przenosiła graczy do XXII stulecia, kiedy to na dobre rozpoczął się wyścig pomiędzy potężnymi korporacjami o skolonizowanie jak największej ilości planet – aż do momentu wybuchu zagrażającego losom całej ludzkiej cywilizacji konfliktu. Tytuł łączył rozbudowane opcje mikrozarządzania z atrakcyjnym przedstawieniem kosmicznych bitew.

Premiera drugiej części zaplanowana została na czwarty kwartał 2012 roku. Będzie ona dostępna w regularnej wersji poprzez dystrybucję cyfrową i w pudełkowej edycji specjalnej. Nie wiadomo, czy i kiedy gra zostanie wydana w naszym kraju.